Tynk japoński, bawełniany, tapeta natryskowa - właściwości, cena, wzory, nakładanie

Tynk japoński, bawełniany - tapeta natryskowaTynk japoński, zwany też bawełnianym lub tapetą natryskową, w Europie został doceniony w ostatniej dekadzie. Tymczasem w kraju kwitnącej wiśni jest znany i powszechnie stosowany już od 300 lat. Tradycyjny tynk japoński uzyskiwany był ze strzępków bawełny i jedwabiu barwionych składnikami roślinnymi.

Współczesne tynki powstają z mieszanki bawełny, jedwabiu, celulozy, włókien mineralnych, piasku kwarcowego, brokatu, drobnych kamyczków lub drobinek miki (mika jest tworzywem wykorzystywanym jako izolator elektryczny i termiczny - odpad mikowy od pewnego czasu jest cięty na drobne kawałki lub mielony i wykorzystywany jako element dekoracyjny dodawany do tynku bawełnianego).

Tynk ten ze względu na właściwości i sposób nakładania jest materiałem, który trudno jednoznacznie zakwalifikować do określonej grupy produktów stosowanych do dekorowania ścian i sufitów. Jak już wcześniej wspomniano od lat zatem produkt ten funkcjonuje pod kilkoma nazwami:

  • tynk japoński lub tynk bawełniany ze względu na kraj pochodzenia i materiał, z którego powstaje,
  • tapeta natryskowa, ponieważ na ścianach przypomina tapetę, a najłatwiej nakłada się go metodą natryskową, lub płynną tapetą ze względu na konsystencję rozrobionego produktu.

Tynk kupuje się w formie suchego proszku z klejem, który należy rozrobić z wodą w odpowiednich proporcjach oraz wybranym pigmentem, dzięki któremu ściany nabiorą pożądanej barwy. W zależności od stopnia narażenia ścian na brud lub wilgoć tynk można pozostawić bez powłoki ochronnej lub po wyschnięciu zabezpieczyć bezbarwnym lakierem, dzięki któremu ściany staną się wodoodporne - będzie można czyścić go na mokro, a w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka nie ulegnie zniszczeniu.

Jasny tynk japoński

Tynk japoński z dodatkami

Zalety

  • jest w pełni ekologiczny;
  • jest antystatyczny (nie przyciąga kurzu, nie powstają na nim osady i zacieki;
  • reguluje wilgotność powietrza w pomieszczeniu;
  • maskuje wszelkie niedoskonałości ścian, można go aplikować na nie wygładzone ściany i z drobnymi pęknięciami, nierównościami, bez konieczności zdzierania starej farby;
  • można go nakładać bezpośrednio na beton, płyty G-K, a nawet sklejkę;
  • raz nałożony tynk można zdjąć ze ściany i po wymieszaniu z wodą ponownie wykorzystać uzyskując efekt dokładnie taki jak przy pierwszym tapetowaniu;
  • jest bardzo łatwy w utrzymaniu, można go czyścić za pomocą odkurzacza lub miękkiej szmatki, ten pomalowany lakierem bezbarwnym nie ulegnie zniszczeniu podczas mycia na mokro;
  • zniszczony lub trwale zabrudzony tynk japoński łatwo można wymienić na nowy, usuwając uszkodzony fragment, jeśli nie posiadamy zapasu tapety natryskowej, można zmoczyć tynk wokół usuniętego fragmentu i rozetrzeć pacą tak, żeby zamaskować brakujący element. Cały proces trwa dosłownie kilka minut i nie jest związany z pyleniem czy szkodliwymi zapachami. W tej kwestii tynk japoński bije na głowę wszystkie dostępne na rynku okładziny ścian i farby;
  • ma właściwości termoizolacyjne;
  • doskonale wygłusza pomieszczenie;
  • jest odporny na czynniki mechaniczne, zadrapania, obicia;
  • nadaje się do wszystkich rodzajów pomieszczeń, w tym budynków użyteczności publicznej, polakierowany tynk japoński zdobi ściany przez długie lata;
  • gotowy tynk japoński, kiedy nam się znudzi, można malować farbą akrylową, należy pamiętać jednak, że ściana zachowa swoją fakturę;
  • jest bardzo łatwy do usunięcia, nie uszkadza ścian.

Wady

Jest to jeden z niewielu materiałów, w którym trudno jest się doszukać wad. Jedyną wadą tego materiału jest wysoka cena.

Cena tynku japońskiego

Na pokrycie średniej wielkości pomieszczenia musimy przeznaczyć od 400 do nawet 700 zł (cena razem z bazą, bez robocizny) w zależności od marki produktu. Koszt można nieznacznie obniżyć, stosując metodę natryskową, wówczas zużyjemy mniej mieszanki. Cena produktu jest wysoka, jednak płacimy nie tylko za wrażenia estetyczne. Tynk japoński ma szereg właściwości, których nie posiadają farby i tradycyjne tapety. Płacimy za jakość, nietypowy design, antystatyczność, ekologiczność, łatwość w utrzymaniu i możliwość położenia na surowych ścianach zatem za wszechstronność produktu.

Nakładanie tynku japońskiego

Fachowcy podkreślają, że tapety natryskowe najlepiej jest nakładać w pomieszczeniu, którego temperatura nie przekracza 5 oC, chłodne powietrze podczas nakładania tynku, wydłuży okres jego użytkowania.

Przygotowanie ścian

Pierwszym i jednym z najważniejszych etapów pracy z tapetą natryskową jest przygotowanie ścian. O ile wszelkie nierówności i pęknięcia na tapetowanej powierzchni nie stanowią problemu, to już nawet niewielkie osady kurzu i tłuszczu na ścianie tak. Należy dokładnie usunąć zanieczyszczenia, myjąc ściany jak przed malowaniem. Pominięcie tej czynności może sprawić, że tynk będzie odchodził od ścian. Kolejny etap to dokładne osuszenie ścian. Na suchą powierzchnię nakładamy bazę i dopiero jak ściana ponownie wyschnie, tynkujemy.

Przygotowanie produktu

Zanim przystąpimy do pracy z tynkiem japońskim, należy wymieszać gotowy produkt z wodą i pigmentem barwiącym na wybrany kolor. Na rynku dostępne są gotowe zestawy do samodzielnego przygotowania masy. Produkt zawiera proszek z klejem, który należy zmieszać z wodą, a następnie dodać pigment w wybranym kolorze, w niektórych opakowaniach znajduje się też baza. Bez względu na markę tynku japońskiego, który wybierzemy, nałożenie bazy gwarantuje równomierną przyczepność na całej powierzchni, a sam tynk będzie jaśniejszy, a więc zużyjemy mniej pigmentu. Wymieszane składniki odstawiamy na 60 minut, jest to czas, w którym nasiąka proszek tynkarski. Dla osiągnięcia optymalnego efektu należy nałożyć 2-3 warstwy tynku, przy czym każda warstwa schnie od 24 do 48 godzin. Warto zauważyć, że długotrwały proces zastygania produktu daje możliwość nanoszenia poprawek bez pośpiechu.

Przygotowanie tynkowanego pomieszczenia

Przygotowanie warsztatu pracy nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów ani narzędzi. Dzięki gęstej konsystencji tynk bawełniany nie chlapie i nie trzeba wynosić mebli z tapetowanego pomieszczenia, najczęściej wystarczy wszystko przykryć folia malarską. Używając tego tynku, nie trzeba obawiać się pylenia czy intensywnych zapachów, dlatego też sprzęty pozostające w remontowanym pomieszczeniu nie są w żaden sposób zagrożone.

Przygotowanie narzędzi

Jedyne narzędzia niezbędna do położenia tynku japońskiego to opcjonalnie packa, wałek lub pistolet do malowania natryskowego, który skróci proces nakładania i zmniejszy zużycie tynku. Gołym okiem trudno jest rozpoznać metodę, jaką aplikowaliśmy tynk.

Gdzie stosuje się tynk japoński?

Tynk japoński ze względu na swoje właściwości znajduje bardzo szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz. Jest ceniony za walory estetyczne, jak i właściwości, dzięki którym tapetę z kraju kwitnącej wiśni można zastosować prawie w każdym pomieszczeniu. Ten ozdobny materiał wykończeniowy doskonale sprawdzi się w salonie, pokoju alergika, czy też w kuchni lub łazience, a nawet urzędzie czy przychodni. Wszechstronność tynku bawełnianego sprawia, że będzie funkcjonalny niemalże w każdych warunkach.

W jakim pomieszczeniu tapeta natryskowa będzie najlepszym rozwiązaniem?

Tam, gdzie ścian nie można pomalować zwykłą farbą ze względu na zły stan - powierzchnia jest popękana, nie była wcześniej szpachlowana i jest chropowata lub ma widoczne ślady użytkowania. Tapeta natryskowa w zależności od rodzaju dekoracyjnych dodatków może być bardzo elegancka lub subtelna i delikatna, dlatego bez problemu można ją dopasować do budynków o różnym przeznaczeniu - również ze względu na dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i możliwość szybkiej naprawy powstałych ubytków. Kolejną ważną cechą jest łatwość usuwania wszelkich zabrudzeń. Materiał ten doskonale sprawdza się w budynkach użyteczności publicznej, a także w pokojach dziecięcych, w których na ścianach często goszczą różne arcydzieła, a także odciski palców dzieci. Może być zastosowany w pokoju alergika, gdyż jest w 100% naturalny, nie wydziela żadnych zapachów, nie pyli, jest antystatyczny (nie przyciąga kurzu i innych osadów), reguluje wilgotność powietrza. Nałożony w budynkach narażonych na wstrząsy np. w pobliżu kopalni, pracuje na ścianie, a więc nie pęka i nie odpada. Kuchnia i łazienka to również pomieszczenia, w których doskonale się sprawdzi. W tym wypadku należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu płynnej tapety lakierem bezbarwnym, dzięki któremu powierzchnia stanie się odporny na wilgoć i parę. Przedpokój i klatka schodowa to również pomieszczenia, w których ściany są narażone na zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne, przy czym na przedpokoju szczególnie w pobliżu drzwi i miejsca, w którym zostawiamy mokre i zabłocone buty warto tapetę zabezpieczyć lakierem bezbarwnym.

Jak wybrać wzór i kolor?

Wybór tynku bawełnianego nie powinien być przypadkowy, w zależności od barwy, a także faktury i składników ozdobnych może nadać zupełnie inny charakter pomieszczeniu. Różnorodność faktur i dodatków, a także bogata kolorystyka pigmentów są jednocześnie zaletą i pułapką dla osób zdobiących ściany tym materiałem. Odpowiednio dobrany może optycznie powiększyć przestrzeń, sprawić, że salon nabierze blichtru, ze zwykłego pokoju dziennego stanie się elegancką przestrzenią w stylu glamour. Sypialnia stania się przytulna, kuchnia i łazienka zyskają indywidualny charakter, a pokój dziecięcy stanie się lekki i przestronny. Nieumiejętnie dobrany może jednak przytłoczyć pomieszczenie, sprawić, że stanie się ciemne i ciasne.

Jak zatem dobrać tynk japoński?

Do małych pomieszczeń o przeznaczeniu osobistym jak sypialnia czy pokój dziecka warto wybrać tapetę płynną z niewielkimi strzępkami bawełny lub jedwabiu. Jeśli lubicie by ściany błyszczały duże połyskujące kryształki czy miki zamieńcie na delikatny brokat. Warto pamiętać, że ciemne kolory optycznie zmniejszają, a więc w niewielkich pokojach warto postawić na jasne barwy, biele, szarości, beże i bardzo delikatny róż. W takiej kolorystyce nawet niewielka przestrzeń będzie się wydawała jasna i przestronna.

Duże pokoje dzienne możemy natomiast dekorować tynkiem japońskim o większej fakturze, choć te z naprawdę dużym wzorem najlepiej sprawdzą się jednej ścianie, którą chcemy uwydatnić. Doskonałym rozwiązaniem jest również wydzielenie poszczególnych stref w pomieszczeniu za pomocą płynnej tapety. W tym celu możemy położyć tynk również na suficie. Warto wówczas zdecydować się na jasną barwę, która nie obniża optycznie pomieszczenia. Tynk pięknie podkreśli strefę jadalną lub kącik czytelniczy wydzielony w salonie. Jeśli chcecie uzyskać efekt glamour polecamy wybrać jeden z dodatków ozdobnych, czyli różne błyskotki, gruby brokat, czy duże kawałki miki.

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których możemy trochę zaszaleć ze wzornictwem i kolorem i fakturę, pod warunkiem jednak, że tynk występuje w zastępstwie kafelków, a nie jako ich uzupełnienie. Eksperci są zgodni, że w każdej kuchni i łazience powinien być jeden mocny element dekoracyjny. Niegdyś były to głównie płytki ścienne z różnymi dekorami. Od kilku lat coraz śmielej wykorzystujemy inne materiały zabezpieczające ściany przed wilgocią. Tapeta natryskowa z dużą fakturą i bogatymi ozdobami spokojnie może konkurować z najpiękniejszymi grafikami na szkle lacobel czy kafelkami. Pamiętajmy jednak, że zarówno w kuchni, jak i w łazience warto zabezpieczyć tynk japoński lakierem.

Komentarze