Trawnik do ogrodu - poradnik przed zakupem

Trawnik do ogroduKażdy właściciel domu marzy o ładnie zagospodarowanym ogrodzie. Jednym z najważniejszych elementów mających olbrzymi wpływ na jego wygląd jest rodzaj zastosowanego trawnika. Wbrew pozorom, trawa występuje w różnych odmianach, które mogą odmiennie prezentować się w naszym ogrodzie. Poniżej udzielamy kilku podpowiedzi - po jaki rodzaj trawnika warto sięgnąć oraz jakie wymagania przed nami stawia.

Trawnik - dla piękna (i nie tylko) twojego ogrodu

Nic nie cieszy bardziej oczu niż zadbany i wypielęgnowany ogród. Równo rosnąca, gęsta trawa stanowi jego kluczowy składnik. Trawa tworzy idealny klimat naturalnej zieleni, stanowi przyjemne tło dla znajdujących się w ogrodzie roślin, a ponadto - ma funkcje praktyczne.

Trawa pozwala nam chodzić boso po podłożu, tworząc miękki, przyjemne w dotyku podłoże. Ponadto, trawa wchłania nadmiar opadów atmosferycznych oraz obniża temperaturę powietrza przy samym podłożu. Mówiąc wprost - zasianie trawy w ogrodzie to pod każdym względem dobry pomysł.

Rodzaje trawników - trawnik dywanowy

Do najczęściej stosowanych należy kilka rodzajów trawników. Różnią się one gęstością ździebełek, kształtem, parametrami estetycznymi oraz innymi.

Najczęściej wybieranym trawnikiem do ogrodu jest - trawnik dywanowy. Jest to wybór przede wszystkim tych osób, którym zależy na ładnie prezentującym się ogrodzie. Trawnik dywanowy podkreśla atuty architektury oraz roślin znajdujących się w ogrodzie. Trawnik dywanowy rozkładany jest na przygotowanym do tego podłożu. Powinno być wyrównane, oczyszczone z chwastów oraz żyzne.

By utrzymać trawnik dywanowy w dobrym stanie należy regularnie go kosić - najlepiej nawet 2 razy w tygodniu. Ponadto, powinien być koszony nisko, czyli do długości zaledwie 4 cm. Co równie ważne, trawnik taki należy podlewać oraz unikać jego nadmiernego deptania.

Trawnik parkowy - dla kogo i dla-czego?

Trawnik parkowy wykorzystywany jest w ogrodach dużych rozmiarów, w których panują niejednolite warunki. Często też stosuje się go w parkach oraz łąkach miejskich. Trawnik ten wymaga rzadszego strzyżenia, a tworząca go trawa może rosnąć nawet ponad 10 cm. długości.

Zaletą tego rodzaju trawnika jest większa odporność na zmienne oraz trudne warunki. Dobrze rozwija się w miejscach zacienionych oraz okresowo pozbawionych dostępu do wody.

Trawnik sportowy - lider wśród trawników

Trawnik sportowy to wybór osób, którym zależy szczególnie na ładnie prezentującym się ogrodzie, a jednocześnie chcą z niego aktywnie korzystać. Zastosowana w tym rodzaju trawnika mieszanka traw jest wyjątkowo wytrzymała. Jest odporna na potencjalne uszkodzenia mechaniczne, które mogłyby doprowadzić do "łysienia" trawnika. Ponadto, nawet w sytuacji uszkodzenia fragmentu trawnika, ma on zdolność do regeneracji i zapełnienia ubytku.

Wszystkim osobom poszukującym traw do tworzenia trawników sportowych polecamy skorzystać z oferty: https://www.gardenflora.pl/trawa-sportowa. Znajdziemy w niej opakowania dedykowane do ogrodów przydomowych, a także większe - za pomocą których wysiejemy trawę sportową na boiskach, w parkach lub innym wybranym przez nas miejscu.

Osobom, którym zależy szczególnie na stworzeniu gęstego, intensywnego "dywanu zieleni" w swoim ogrodzie, polecamy specjalny rodzaj sportowej trawy zagęszczającej, w której z jednej kępy wyrasta dodatkowa porcja źdźbeł.

Fot. materiały prasowe.

Komentarze