Trawertyn - czym jest, rodzaje, właściwości, cena. Płytki trawertynowe

TrawertynTrawertyn to kamień naturalny, który z powodzeniem może konkurować z marmurem. Jest bardzo dekoracyjny, elegancki, dużo tańszy od marmuru. Po zaimpregnowaniu jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, wysoką i niską temperaturę, zabrudzenia oraz przebarwienia. Podpowiadamy, czym dokładnie jest trawertyn, jak stosować go na elewacjach budynków w ogrodzie i aranżacji wnętrz.

Czym jest trawertyn?

Trawertyn występuje w rejonie basenu Morza Śródziemnego, jest wydobywany w kamieniołomach w okolicach łączeń tektonicznych, gorących źródeł oraz w pobliżu jaskiń krasowych. Trawertyn jest skałą wapienną, która powstaje w procesie wypływania wód podziemnych. Kiedy wody podziemne wypływają, zachodzi zjawisko wytrącania węglanu wapnia i tak powstaje martwica wapienna składająca się z kalcytu i aragonitu, którą nazywamy trawertynem. Kamień ten jest wydobywany pod postacią dużych bloków, z których w procesie obróbki przemysłowej powstają płytki trawertynowe.

Cechy charakterystyczne i właściwości trawertynu

Ciepła barwa naturalnego kamienia, prążkowany wzór oraz porowata faktura sprawiają, że trawertyn wygląda bardzo ekskluzywnie i może konkurować z marmurem. Trawertyn można stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Skały trawertynowe mogą zawierać szczątki roślin i mikroorganizmów, które czynią kamień jeszcze piękniejszym. Trawertyn jest skałą drobnoziarnistą o pasiastej i porowatej strukturze, w czystej postaci trawertyn jest kruchy, co stanowi pewne utrudnienie podczas jego obróbki. Jednak trawertyn po zaimpregnowaniu jest odporny na wysokie i niskie temperatury, wilgoć, przebarwienia, zabrudzenia i wygląda równie pięknie, jak marmur.

Tynk trawertynowy - czym jest?

Tynk trawertynowy cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ umiejętnie nałożony tworzy odporną na wilgoć i zabrudzenia powłokę do złudzenia przypominającą dużą skałę trawertynową. Tynk trawertynowy to mieszanka pyłu marmurowego i naturalnych spoiw wapiennych. Omawiany tynk jest dostępny w dwóch wersjach:

Tynk trawertynowy

 • pierwsza i znacznie wygodniejsza, ale też droższa to gotowa mieszanka o konsystencji papki,
 • druga możliwość to tynki pod postacią proszku do rozrobienia zgodnie z instrukcją producenta. Ten rodzaj tynku warto układać warstwowo, czyli po wyschnięciu jednej warstwy po około 48 godzinach nakładamy drugą, a po upływie kolejnych 48 godzin kolejną. Trzy warstwy trawertynowego tynku dają optymalny efekt wizualny. Ściana wygląda, tak jakby była obłożona dużymi trawertynowymi płytami. Dodatkowo podczas schnięcia ostatniej warstwy tynku można na ścianie wykonać wzór fugi, czyli poziome i pionowe rowki na kształt płyt.

Tynk trawertynowy jest idealnym wykończeniem ścian w łazience i kuchni w domach, w których mieszkają alergicy. Na powierzchni ścian z powłoką z trawertynu nie mnożą się grzyby i pleśnie, ponadto zaimpregnowane trawertynowe ściany nie nasiąkają wodą i oparami z gotowania oraz są łatwe do utrzymania w czystości.

Jak ułożyć ozdobny tynk trawertynowy?

 1. Nakładanie tynku trawertynowego zaczynamy od zabezpieczenia podłogi oraz innych powierzchni znajdujących się w pobliżu tynkowanej ściany, ponieważ nawet niewielkie zachlapanie tym tynkiem jest bardzo trudne do usunięcia.
 2. Kolejny etap to przygotowanie ściany, czyli oczyszczenie z zabrudzeń (również kurzu) oraz nałożenie dedykowanego podkładu gruntującego z szorstkim wypełnieniem. Podkład pod tynk trawertynowy powinien zawierać piasek kwarcowy, który tworzy na ścianie delikatną fakturę, to właśnie drobne ziarenka piasku sprawiają, że tynk dobrze się klei do ściany.
 3. Następnie za pomocą pacy weneckiej nakładamy tynk dekoracyjny na ścianę. Jest to czynność, którą należy wykonać bardzo starannie, tak żeby cała ściana została dokładnie pokryta pierwszą warstwą tynku.
 4. Kolejny etap to nadanie odpowiedniej faktury na ścianie za pomocą dedykowanej szczotki. Następnie fakturę delikatnie wygładzamy i pozostawiamy do wyschnięcia, optymalny czas to 48 godzin, jednak zawsze należy sprawdzić zalecenia producenta, gdyż różne mieszanki mogą mieć inny czas schnięcia.
 5. Kiedy tynk zastygnie, wszystkie czynności powtarzamy.

Jeśli chcemy uzyskać "efekt ściany z kamienia", warto położyć również trzecią bardzo cienką warstwę tynku, ale dopiero po całkowitym wyschnięciu drugiej. Otynkowaną i suchą ścianę możemy jeszcze zabarwić, stosując grunt z pigmentem na wybranych powierzchniach. Po jego wyschnięciu ponownie ścianę gruntujemy, tym razem nakładając preparat gruntujący już całą powierzchnię ściany. Jest to czynność, którą należy wykonywać powoli i od razu rozcierać ewentualne zacieki, w przeciwnym razie ściana będzie wyglądała nieestetycznie. Po wyschnięciu tynku trawertynowego całą ścianę należy zabezpieczyć dedykowanym lakierem, dzięki któremu ściana będzie odporna na zabrudzenia i nie będzie przyjmowała wilgoci. Tak przygotowany tynk można stosować zarówno na elewacji budynku, jak i na ścianach wewnętrznych.

Rodzaje i właściwości płytek trawertynowych

Płytki trawertynowe

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów płytek trawertynowych, które doskonale sprawdzają się na ścianach i podłodze wewnątrz budynku, jak również na elewacji oraz wokół domu. Trawertynowe płytki różnią się fakturą i sposobem obróbki i wykończenia. Do najczęściej spotykanych płytek z trawertynu zaliczamy:

 • trawertynowe płytki o porowatej strukturze z widocznymi żłobieniami. Ten rodzaj płytek jest najtrudniejszy w utrzymaniu w czystości dlatego, jeśli kupujemy płytki z czystego trawertynu bez warstwy ochronnej (niezaimpregnowane), warto nałożyć na nie warstwę ochronną.
 • gładkie płytki trawertynowe, w których wszystkie wgłębienia zostały wypełnione bezbarwną żywicą lub dedykowaną szpachlą. Gładka powierzchnia płytek jest nie tylko łatwiejsza do utrzymania w czystości, ale też łatwiejsza do impregnowania. Minusem tego rozwiązania jest to, że trawertynowe płytki, choć nadal są bardzo estetyczne, tracą charakterystyczną dla trawertynu fakturę.
 • matowe płytki trawertynowe - ten rodzaj płytek doskonale wygląda zarówno na podłodze, jak i na ścianie, jest łatwy do utrzymania w czystości.
 • szczotkowane, czyli płytki z dodatkową fakturą, naturalnie wyglądającymi rysami i przetarciami idealne do rustykalnych wnętrz. Proces szczotkowania płytek sprawia, że naturalne otwory są nieco płytsze, ale nadal widoczne, dzięki czemu z daleka widać, że płytki są wykonane z naturalnego kamienia.
 • polerowane płytki, czyli estetycznie wygładzone - mogą być błyszczące, matowe lub w półmacie.
 • dłutowane płytki, czyli specjalnie postarzane - taki sposób obróbki płytek trawertynowych sprawia, że powierzchnia nimi wyłożona nabiera powagi i ekstrawagancji.
 • płytki łupane - to płytki o nieregularnym kształcie, wyglądające jak fragmenty skał kamiennych.
 • bębnowane płytki, czyli płytki trawertynowe z zaokrąglonymi brzegami.

Płytki trawertynowe są kruche, dlatego podczas ich docinana warto przykleić taśmę malarską wzdłuż miejsca, w którym będziemy nacinać płytkę. Taśma wzmacnia płytkę i zminimalizuje prawdopodobieństwo odprysku.

Jak zaimpregnować trawertyn?

Impregnację trawertynu należy zacząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni, która będzie impregnowana. Zaczynamy od usunięcia wszystkich pyłków i kurzu na sucho. Potem myjemy trawertyn zasadowym preparatem czyszczącym, najlepiej dedykowanym do czyszczenia powierzchni ze skał wapiennych. Następnie czekamy, aż trawertyn wyschnie, najczęściej około 72 godzin, w tym czasie warto ograniczyć przebywanie w pomieszczeniu, w którym schnie ściana lub podłoga z trawertynu. Kolejnym krokiem jest nałożenie dedykowanego impregnatu, najwygodniej i najdokładniej wykonamy tę czynność, używając miękkiej czystej szmatki. Powierzchnia pokryta tynkiem trawertynowym najczęściej jest porowata, dlatego środek impregnujący nakładamy bardzo dokładnie, w każdym wgłębieniu i w każdym zakamarku ściany lub podłogi. Trawertynowe ściany o bardzo porowatej strukturze lub pokryte trawertynem łupanym najlepiej jest impregnować natryskowo, wówczas mamy pewność, że preparat wszędzie dotarł. Zaimpregnowany trawertyn schnie około 48 godzin. Nakładanie środka impregnującego należy powtarzać co 2-3 lata. Zdarza się jednak, że powierzchnia wcześniej staje się trudna do czyszczenia. Jeśli mamy przypuszczenia, że impregnat nie chroni już w wystarczającym stopniu trawertynowej powierzchni, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest ponowna impregnacja.

Nasza porada:

 1. Wszelkie zacieki powstałe podczas nakładania impregnatu, bezwzględnie należy na bieżąco usuwać, ponieważ zaschnięty impregnat jest bardzo trudny do usunięcia.
 2. Nazwę impregnatu oraz jego dokładny symbol należy zapisać i zachować, ponieważ kolejną impregnację zawsze wykonujemy dokładnie tym samym preparatem. Jest to bardzo ważne, ponieważ zastosowanie innego preparatu grozi zniszczeniem tynku, odpryskiwaniem wcześniej zastosowanego impregnatu lub innymi niespodziankami.

Jak czyścić trawertyn?

Trawertyn jest skałą wapienną, którą zawsze należy czyścić preparatami zasadowymi oraz delikatnymi środkami czyszczącymi bez dodatku kwasów. Preparaty silnie żrące, a także wzbogacane nawet na pozór delikatnymi kwasami owocowymi mogą bezpowrotnie zniszczyć trawertyn. Skały wapienne w kontakcie z kwasami oraz substancjami chemicznymi mogą się odbarwiać, a na ich powierzchni powstać trudne do usunięcia smugi. Polakierowany lub zaimpregnowany trawertyn wystarczy co kilka tygodni przecierać wilgotną szmatką nasączoną wodą z płynem do naczyń. Niezaimpregnowane płytki trawertynowe najlepiej jest myć dedykowanym preparatem do czyszczenia naturalnych płytek wapiennych.

Trawertyn na elewacji, wokół basenu i na ścieżkach ogrodowych

Zaimpregnowany trawertyn jest bardzo uniwersalnym materiałem, który z powodzeniem można stosować na zewnątrz. Jest odporny na bardzo niskie temperatury, osady z roślin i smogu oraz łatwy do utrzymania w czystości. Trawertyn jest dostępny w różnych postaciach od płyt łupanych różnych rozmiarów, które doskonale sprawdzają się na elewacjach budynków, do wyłożenia ścieżek ogrodowych po piękne trawertynowe płytki, którymi można wyłożyć taras lub balkon, a także obrzeża oczek wodnych i basenów. Trawertyn montowany na zewnątrz, warto zabezpieczyć specjalnym impregnatem, dzięki któremu będzie odporny na większość zabrudzeń i nie będzie nasiąkał wodą. Impregnacja trawertynu na zewnątrz budynku jest bardzo ważna, ponieważ kamień ten jest skałą wapienną, a to oznacza, że można go czyścić tylko preparatami zasadowymi, które mogą nie usunąć trudnych zabrudzeń z elewacji lub ścieżek ogrodowych.

Trawertyn na elewacji budynku

Dlaczego warto wybrać trawertyn do ogrodu i na elewację budynku?

Trawertyn doskonale komponuje się z zielenią, dlatego też elewacja domu z trawertynowymi elementami doskonale komponuje się z roślinnością w ogrodzie, a elewacja pięknie wpisuje się w zieleń otaczającą dom. Uniwersalna kolorystyka i wiele możliwości obróbki trawertynu sprawiają, że kamień ten pasuje zarówno do klasycznych, wiejskich, jak i nowoczesnych minimalistycznych domów. W połączeniu z deską elewacyjną tworzy klimatyczną wiejską elewację, która zachwyca zastosowaniem naturalnych materiałów. Trawertyn zestawiony z dużym przeszkleniami i prostą formą budynku zachwyca luksusową prostotą, staje się ekstrawagancki i piękny. Trawertyn połączony z tynkiem na modnych domach typu "stodołach" sprawia, że elewacja jest piękna i nabiera eleganckiego charakteru.

Trawertyn w aranżacji wnętrz

Trawertyn w aranżacji wnętrz

Trawertyn w aranżacji wnętrz można zastosować na kilka różnych sposobów.

 • Pierwszym i najprostszym rozwiązaniem jest pokrycie ściany tynkiem trawertynowym. Takie rozwiązanie jest bardzo często stosowane w salonie, kuchni, a nawet łazience.
 • Inną możliwością są płytki ścienne trawertynowe dostępne w całej gamie faktur, kształtów i rozmiarów.

Jedno jest pewne, że trawertyn pięknie uzupełnia zarówno wnętrza klasyczne, glamour, a nawet nowoczesne. Spokojna barwa i ciekawy wzór wprowadzają do wnętrz harmonię i spokój.

Trawertyn na ścianie

Trawertyn na ścianie doskonale sprawdza się pod postacią lakierowanego tynku ozdobnego. Sprawia, że ściana nabiera eleganckiego i bardzo luksusowego charakteru. Trawertyn na ścianie może występować jako tynk ozdobny, kamień łupany, czyli płytki o nieregularnym kształcie. Ponadto do wyboru mamy płytki matowe, w połysku, gładkie i porowate. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać trawertyn w aranżacji wnętrz, można wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Trawertyn na ścianie

W salonie tynk trawertynowy najczęściej zdobi ścianę tv lub inną ścianę, którą chcemy wyeksponować. W kuchni trawertyn może zdobić i jednocześnie chronić ścianę nad blatem roboczym. W tym celu ścianę kuchenną można wyłożyć płytkami trawertynowymi lub zastosować trawertynowy tynk dekoracyjny. W łazience trawertyn najczęściej występuje na ścianie na której stoi wanna lub ścianie prysznicowej i nad umywalką. W tym wypadku również do wyboru mamy płytki lub tynk dekoracyjny. W eleganckich salonach kąpielowych inwestorzy często decydują się na wyłożenie tynkiem trawertynowym wszystkich ścian.

Trawertyn na podłodze

Trawertyn na podłodze można wykorzystać pod postacią płytek trawertynowych, do wyboru mamy płytki matowe, satynowe i na wysoki połysk. Wybierając płytki na podłogę, warto zastanowić się nad ich fakturą, ponieważ bardzo porowate płytki podłogowe będą trudne do utrzymania w czystości, rekompensatą jest natomiast podłoga, która już na pierwszy rzut oka wygląda na kamienną i bardzo drogą. Trawertynowe podłogi sprawdzają się w kuchni, łazience, na korytarzu, a nawet w salonie na podłodze wokół kominka.

Wady i zalety płytek z trawertynu

 • Trawertynowe płytki są kruche, więc są trudne do obróbki przed przyklejeniem na ścianę lub podłogę. Zawsze należy kupić trochę więcej płytek, gdyż trawertyn często pęka i kruszy się podczas docinania.
 • Trawertynowe płytki bezwzględnie trzeba impregnować, w przeciwnym razie nasiąkają tłuszczem i wilgocią.
 • Dobrze zaimpregnowane płytki trawertynowe stają się odporne na wilgoć i nie mnożą się na nich grzyby i pleśnie, są więc idealnym wykończeniem wnętrz, w których mieszkają alergicy.
 • Trawetynowe płytki są odporna na wysokie i niskie temperatury.
 • Trawertynowe płytki można stosować na zewnątrz, jak i wewnątrz.
 • Mają ciepłą barwę.
 • posiadają elegancki naturalny wzór i piękną fakturę.
 • Istnieje duży wybór faktur i kształtów trawertynowych płytek.

Tynk trawertynowy - wady i zalety

 • Niekwestionowaną zaletą tynku trawertynowego jest przepiękny efekt wizualny. Umiejętnie nałożony tynk dekoracyjny do złudzenia przypomina ścianę z naturalnego trawertynu.
 • Wadą jest duży koszt wykonania takiej ściany, związany z koniecznością zakupu dedykowanego podkładu, tynku ozdobnego, którego nakładamy dwie lub trzy warstwy, gruntu z barwnikiem, dedykowanego lakieru i wszystkich narzędzi.
 • Czas potrzebny na wykonanie takiej ściany również jest bardzo długi, ponieważ każdy produkt nałożony na ścianę musi dokładnie wyschnąć przed aplikacją kolejnego.

Trawertyn cena

Trawertyn jest pięknym i bardzo modnym kamieniem, jest również alternatywą dla drogiego marmuru, co nie oznacza, że jest to tani materiał wykończeniowy. Za metr płytek z naturalnego trawertynu trzeba zapłacić od 78 zł do nawet 300-400 zł. Cena tynku trawertynowego uzależniona jest od wyboru produktu. Gotowe tynki trawertynowe to najczęściej koszt od 250 zł za masę, która wystarczy na 10 m2, do tego trzeba doliczyć koszt podkładu piaskowego, gruntu barwiącego, lakieru i narzędzi, oraz koszt robocizny. Jeśli szukamy rozwiązania na lata, trawertyn się opłaca, jeśli jednak lubimy częste metamorfozy wnętrz, lepiej znaleźć tańsze rozwiązanie.

Komentarze