Tapeta samoprzylepna na ścianę, drzwi, sufit

Tappety samoprzylepneTapety samoprzylepne to rewolucja w aranżacji wnętrz. Nie wymagają one stosowania dodatkowego kleju, nie rozdzierają się podczas aplikowania na ścianę, można je stosować na różnych powierzchniach, ale… No właśnie - jak to zwykle bywa jak każde rozwiązanie, również to nie jest wolne od wad. Podpowiadamy, jakie właściwości mają tapety ala naklejki i jak należy przygotować oklejoną powierzchnię. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na tapetę samoprzylepną.

Papierowe okładziny ścian cieszą się ogromną popularnością już od kilku stuleci. Zdobiły pałacowe wnętrza, bogate rezydencje i PRL-owskie mieszkania w domach z wielkiej płyty. Współczesne tapety powstają już nie tylko z papieru, ale występują w całej gamie różnych motywów i można je dostać w wersji samoprzylepnej. Aplikacja tych ostatnich jest duża łatwiejsza, gdyż nie wymaga stosowania żadnego kleju, nie generuje bałaganu i pozwala na dokonywanie korekt, nawet do kilku tygodni od tapetowania. Sprawdź, jak przygotować ścianę i jak ją okleić ekspresową tapetą.

Czym są samoprzylepne tapety?

Są alternatywą dla klasycznych: samoprzylepne tapety to gigantyczne naklejki, które można aplikować bez żadnych dodatkowych klejów na:

  • ścianie,
  • suficie,
  • meblach,
  • drzwiach,
  • a nawet sprzętach gospodarstwa domowego.

Nowoczesne wzornictwo obejmujące całą gamę motywów: od klasycznych pasów, kratki, przez modną dżunglę na ścianie i przestrzenne kubistyczne dekoracje, które zakłamują przestrzeń. Najczęściej zamawiamy je na konkretny wymiar i z konkretnym motywem, choć zdarzają się i te w określonych wzorach oraz standardowych wymiarach. To oznacza, że możemy nie tylko wybrać wzór spośród dostępnych u producenta, większość z nich oferuje drukowanie tapet ze zdjęć, które przekazał klient.

W praktyce taka okładzina ścian jest dużych rozmiarów naklejką, zabezpieczoną dedykowanym papierem. Po jego usunięciu arkusz jest gotowy do klejenia. Mimo, że są one fabrycznie posmarowane klejem, a ich aplikacja w 100% czysta, prawidłowe wytapetowanie ściany lub innej powierzchni wymaga odpowiedniego przygotowania i pewnej wiedzy. Bardzo ważną cechą jest fakt, że naklejki te zdobywają maksymalną przyczepność dopiero po około 3 tygodniach. Oznacza to, że bezpiecznie można dokonywać korekty tapetowania do 21 dni. Jest to również cecha, która budzi wiele wątpliwości, ponieważ do tego czasu jest ona bardziej narażona na odklejanie mechaniczne lub uszkodzenia.

Modne tapety samoprzylepne

Rodzaje tapet samoprzylepnych

  • Samoprzylepne tapety winylowe - mogą posłużyć również jako okleina meblowa, na kafelki, drzwi, a także sprzęt AGD. Doskonale sprawdzają się we wnętrzach kuchennych i łazienkowych, gdyż mają dużą odporność na wilgoć. Są stosunkowo grube, dzięki czemu mogą "wyrównać" nieidealne ściany. Warunek jest jeden - podłoże musi być zwarte i na tyle równe, żeby na ich powierzchni nie powstawały dołki i nie dostało się powietrze pod okładzinę podczas przyklejania. Bąbelki z powietrza mogą sprawić, że klej wyschnie i dekoracja zacznie odpadać;
  • Samoprzylepne okleiny flizelinowe - dzięki zawartości włókniny poliestrowej są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne i szorowanie. Charakteryzuje je duża elastyczność, więc podobnie jak poprzednio omawiane wyrównują powierzchnię. Ponadto flizelina doskonale tłumi hałasy i jest dobrym izolatorem akustycznym. Można jest stosować w kuchni, łazience, na przedsionku czy wewnętrznej klatce schodowej. Jednak równie dobrze sprawdzają się w salonie, jadalni czy sypialni. Ten rodzaj jest również idealnym rozwiązaniem w pokoju małego muzyka, który oddaje się swojej pasji w każdej wolnej chwili;
  • Papierowe tapety samoprzylepne - to papierowa wersja, która jest znacznie mniej odporna na uszkodzenia i wilgoć niż poprzednia. Sprawdza się jednak w salonie lub sypialni. Nie będzie natomiast odpowiednia do kuchni czy łazienki. Warto zaznaczyć, że ta nie nadaje się do czyszczenia ani na sucho, ani na mokro;
  • Laminowane tapety samoprzylepne - to nowoczesna wersja tych z papieru, która jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i zmywanie. Nadaje się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności;
  • Piankowa fakturowana tapeta samoprzylepna - powstaje z pianki poliuretanowej. Jest to rodzaj "udający" inne modne powierzchnie, np.: cegłę, beton, płyty lub deski. Ze względu na materiał z jakiego powstała i grubość, ma właściwości izolatora termicznego i akustycznego.

Wady i zalety tapet samoprzylepnych

Jedną z największych zalet takich oklein jest łatwa aplikacja ich na ścianie - bez smarowania klejem i bez bałaganu. Mimo, że samo tapetowanie odbywa się ekspresowo i można je wykonać samodzielnie w zaledwie kilkadziesiąt minut, to wadą tego rozwiązania jest konieczność wcześniejszego przygotowania ściany, a także przerwa techniczna związana z okresem wyczekiwania aż zagruntowane podłoże zyska dobrą przyczepność. Zatem o ekspresowej spontanicznej metamorfozie pomieszczenia można zapomnieć. Konieczność szpachlowania i wyrównania ścian wyklucza możliwość samodzielnego wykonania takiego remontu i wiąże się z dużymi kosztami. Kolejna kwestia to samo czynność nakładania okleiny na ścianę, która niby nie wymaga żadnych wyjątkowych umiejętności. Jednak chwila nieuwagi może zaowocować sklejeniem fragmentu tapety, a odklejenie bez uszkodzenia jej jest prawie niemożliwe. Jeśli natomiast zdarzy nam się nierówno nałożyć naklejkę, mamy szansę naprawienia tego błędu, ponieważ jej klej uzyskuje maksymalną przyczepność dopiero po 2-3 tygodniach. Powstaje zatem pytanie, czy do tego czasu pozostanie ona na ścianach i czy wymaga jakiegoś specjalnego traktowania. Jest to jednocześnie jej zaleta i wada, ponieważ łącznie z oczekiwaniem (aż grunt nabierze maksymalnych właściwości i klej zwiąże na dobre) do ostatecznego efektu mija aż 6 tygodni. Jest to czas, w którym można wybudować dom szkieletowy, poszpachlować i pomalować kilka pokoi, położyć beton architektoniczny, naturalny kamień, tradycyjną tapetę i kafelki. Czy warto postawić na samoprzylepną okładzinę ścian? Tak, ale pod warunkiem, że ściany są równe, podłoże zwarte i potrafisz je zagruntować oraz masz czas na tak długą metamorfozę pomieszczenia.

Tapety samoprzylepne - na jakie powierzchnie można je aplikować?

Pamiętacie naklejki na ścianę w wielu zachwycających wzorach, które jeszcze dwa lata były jednym z najbardziej pożądanych elementów wykończenia nowoczesnych wnętrz? Tytułowe okleiny są dokładnie takim produktem, ale w wersji XXL i podobnie jak naklejki nadają się nie tylko na ściany. Ponadto można je kupić w wielu wersjach: od papierowych, po piankowe i winylowe. Można nimi ozdobić brzydkie drzwi wewnętrzne, porysowaną lodówkę, a nawet meble kuchenne.

W każdym z tych przypadków bezwzględnie należy pamiętać, że taką tapetę samoprzylepną można kłaść tylko i wyłącznie na idealnie gładką ścianę, bez żadnych pęknięć, dołków i odpadających elementów. Ponadto należy ją dokładnie odtłuścić i oczyścić z kurzu i innych zanieczyszczeń. Warto pamiętać, że na powierzchni naklejki widoczne będą wszystkie nierówności, a w przypadku większych wklęśnięć może ona się rozerwać, dlatego przed aplikacją takiej okleiny bezwzględnie należy naprawić wszelkie niedociągnięcia występujące na powierzchni, którą planujemy oklejać.

Na jakie powierzchnie nie nadają się tapety samoprzylepne?

Odpowiedź jest prosta: szorstkie, zniszczone ściany, a także pokryte tynkami ozdobnymi, które mają fakturowaną powierzchnię, a ta będzie widoczna na naklejce i może nie przyjąć kleju. Ponadto chropowate tynki charakteryzuje nierówne podłoże, a więc w dołkach może pozostać powietrze, które sprawia, że tapeta może się odklejać. Nieszpachlowane ściany będą wyglądały nieestetycznie, ponieważ ich faktura i tak będzie widoczna. Kolejny problem to ostre drobinki, które mogą przeciąć papier. Pomalowane farbami plamoodpornymi, które mają właściwości odpychające kurz, plamy i zabiegające przyklejanie się do nich brudu, rozlanych płynów i - niestety - kleju. Na takim podłożu nie utrzyma się tytułowa naklejka. Nie należy również traktować ich jak plastra na sypiącą się ścianę, osypujący się tynk. Zamiast od razu spaść, najpierw przyklei się do naklejki, a potem razem z nią odpadnie. Nie należy również przyklejać jej na wcześniejszą okleinę i żadne inne okładziny ścian.

Tapeta samoprzylepna na ścianie

Jak przygotować ścianę pod tapetę samoprzylepną?

O ile czynność kładzenia materiału wykończeniowego jest bardzo łatwa, to już przygotowanie do niej wymaga rozłożenia prac w czasie oraz dokładnego przygotowania ściany, co jest niezwykle pracochłonne. Tylko wykonanie poniższych czynności krok po kroku zapewnia zachwycający i długotrwały efekt. Po pierwsze dlatego, że naklejki wyglądają estetycznie tylko na idealnie gładkiej ścianie (najlepiej świeżo wyszpachlowanej). Ponadto nie aplikujemy ich na chropowatych powierzchniach i tych z fakturą, która się uwydatni. Kolejną istotną kwestią jest fakt, iż struktura może doprowadzić do marszczenia się papieru, a nawet może go przeciąć. Tapetowanie nią nie może być metodą na zamaskowanie obitej lub popękanej ściany. Nie jest również dobrym pomysłem układanie jej na odpadającym tynku lub sypiącym się tynku. Zatem takie upiększenie ścian zaczynamy od ich naprawy i wygładzenia, a wszystkie te prace należy wykonać na 3 do 4 tygodni przed aplikacją naklejek, wykonując krok po kroku instrukcję zamieszczoną poniżej.

  1. Dokładne odkurzanie ścian;
  2. Umycie ścian - najlepiej dedykowanym produktem lub wodą z płynem, co jest szczególnie ważne w przypadku ścian kuchennych, w łazience i salonie z kuchnią;
  3. Naprawa wszystkich ubytków;
  4. W przypadku ścian, które są chropowate, konieczne jest szpachlowanie;
  5. Wygładzenie powierzchni papierem ściernym;
  6. Gruntowanie ściany, które jest konieczne, nawet w przypadku ścian, które nie były szpachlowane;
  7. Przerwa techniczna, która wynosi od pokrycia ścian gruntem do tapetowania minimum 3 tygodnie;
  8. Odkurzanie na sucho i aplikacja naklejki.

Tapetowanie samoprzylepną tapetą - instrukcja krok po kroku

  1. Przygotowaną i zagruntowaną ścianę należy najpierw dokładnie odkurzyć za pomocą miękkiego mopa, szczotki do paneli i podłóg drewnianych lub pędzla ławkowca. W tym wypadku niezwykle ważne jest usunięcie wszystkich pyłków i kurzu;
  2. Rozwijamy tapetę i zwijamy ponownie w taki sposób, że w środku rolki znalazła się strona z nadrukiem. W ten sposób wygodniej jest aplikować ją na ścianie;
  3. Zaznaczamy miejsce, od którego zaczynamy tapetowanie, a jeśli znajduje się ono na środku ściany, najlepiej jest zaznaczyć prawą i lewą krawędź dekoracji;
  4. Nieodcięty farbą sufit odcinamy taśmą papierową, która wyznacza górną linię, której nie możemy zasłonić;
  5. Odklejamy niewielki fragment papieru zabezpieczającego klej (najlepiej w lewym górnym narożniku);
  6. Tapetę przykładamy do ściany klejącą stroną i powoli zdejmujemy na wysokości kilku centymetrów papier ochronny, aż dojdziemy do prawego narożnika;
  7. Za pomocą wałka silikonowego wygładzamy naklejony fragment;
  8. Chwytając za środek, odklejamy kolejne 10-15 cm tapety na całej szerokości i wygładzamy, jednocześnie przyklejając do ściany.

Tak postępujemy, aż cała rolka znajdzie się na ścianie.

Porada: nie przejmuj się, jeśli tapeta samoprzylepna się przyklei nierówno, ponieważ jej klej zyskuje maksymalną przyczepność dopiero po 2-3 tygodniach. Jeśli więc nie uda nam się wytapetować prawidłowo, czynność tą można powtórzyć zrywając i nakładając ponownie ten sam materiał.

Tapeta samoprzylepna na sufit

Coraz więcej osób decyduje się na taką dekorację sufitu i w tej konkurencji ekspresowa wersja tego produktu jest niezastąpiona. A doceni ją każda osoba, która choć raz w życiu tapetowała ściany własnoręcznie, o suficie już nie wspominając. Klej skapujący z sufitu, odpadająca tapeta, okładzinę trzeba, powstrzymywać aż klej złapie, czyli zadanie dla fachowców i to nie byle jakich. Czynność ta z wykorzystaniem tapety samoprzylepnej jest o niebo łatwiejsza i nie trzeba zabezpieczać podłogi. Warto pamiętać, że wcześniej należy ten sufit przygotować, co już tak łatwe nie będzie.

Nie tylko na ścianę i sufit, co jeszcze można okleić ekspresową tapetą?

Samoprzylepna tapeta do kuchni

Po uprzednim odtłuszczeniu powierzchni, taką okleinę można nakleić na drzwi wewnętrzne, a także te do szafy, pralkę, lodówkę lub inny sprzęt, który dobrze nam służy, ale wymaga odświeżenia wizualnego. Jeśli chcecie okleić taką powierzchnię, warto pamiętać o wcześniejszym jej zmatowieniu, przy użyciu drobnego papieru ściernego. Wszystkie prostokątne powierzchnie matujemy kostką ścierną, dzięki której nie powstaną na przecieranej powierzchni żadne dołki i nierówności. Następnie podłoże odtłuszczamy i można przystąpić do klejenia.

Wzory tapet samoprzylepnych

Tapety samoprzylepne dostępne w całej gamie wzorów: od modnych przestrzennych, po klasyczne. Najlepiej prezentują się:

  • z motywem przestrzennym,
  • z modną dżunglą,
  • a także imitujące inne okładziny ścienne - deski, kamień, cegła, beton czy korek.

Oprócz typowych deseni tapet ekspresowych spotkamy te zaskakujące, które są wykonane ze zdjęcia i drukowane na wymiar.

W sprzedaży dostępne są tapety w standardowych miarach i te "szyte na miarę".

Komentarze