Szukasz solidnych i trwałych zaworów? Postaw na zawory kulowe

Solidne zaworyZawory kulowe to jedne z najlepszych elementów armatury odcinającej. Wyróżniają się szczelnością, niezawodnością i bardzo dużą trwałością. Są niezwykle proste i szybkie w obsłudze, a ich konstrukcja sprawia, że do pełnego zamknięcia instalacji za ich pomocą wystarczy naprawdę minimalna siła.


Budowa i działanie zaworów kulowych

Zawory kulowe to niezwykle skuteczne, choć proste w budowie elementy armatury odcinającej. Ich podstawowym zadaniem jest odcinanie przepływu medium (wody, gazu) przez dalszą części instalacji. Zbudowane są z solidnego korpusu, w którego środku znajduje się gniazdo z osadzoną w nim kulą (lub ewentualnie fragmentem kuli). Kula jest w środku wydrążona, dzięki czemu ustawiona równolegle do kierunku przepływu medium umożliwia przewodzenie go do dalszej części instalacji. Jeśli chcemy zablokować dopływ medium do tej części instalacji, która znajduje się za zaworem kulowym, wystarczy że za pomocą dźwigni sterującej obrócimy kulę o równe 90º. W takim ustawieniu wydrążony w kuli kanał przepustowy zostanie obrócony prostopadle do kierunki przepływu medium, całkowicie odcinając jego dalszy bieg.

Jakość ma znaczenie

Ta prosta konstrukcja sprawia, że zawory kulowe są jednymi z najtrwalszych i najsprawniejszych elementów używanych współcześnie elementów armatury odcinającej. Charakteryzują się również bardzo wysoką szczelnością i odpornością na wysokie ciśnienie. Jednak przy zakupie zaworów kulowych należy pamiętać, iż nie są one jednakowe pod względem jakości. Jeśli poszukujemy zaworów, które będą bezawaryjnie spełniały swoją rolę przez wiele kolejnych lat, należy postawić na te, które wyszły z fabryk renomowanych producentów. Pod oznaczeniem marki zaworu kryją się bowiem informacje nie tylko o producencie czy kraju pochodzenia, ale też często o jakości zastosowanych materiałów, wykonaniu oraz wykończeniu produktu.

Ceny zależne od dostawców

Ceny zaworów kulowych zależą od marki, ale również od średnicy i dla najpopularniejszych ich rodzajów wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za sztukę, jednak sporo zależy też od sklepu. Przykładowo, sprzedaż zaworów kulowych w www.air-com.pl prowadzona jest w sposób, który umożliwia obniżenie cen nawet najdroższych modeli. Jeśli więc ktoś pragnie zaoszczędzić na tych elementach armatury odcinającej, powinien dobrze przyjrzeć się ofertom poszczególnych dostawców.

Zawory kulowe a zawory tłokowe

Dla niektórych ceny zaworów kulowych mogą mimo wszystko wydawać się zbyt wysokie. Zwykle pojawia się wówczas myśl zastąpienia ich tradycyjnymi i nieco już przestarzałymi zaworami tłokowymi, inaczej trzpieniowymi. Zawory takie reguluje się za pomocą obrotowego kurka. Obracanie nim sprawia, że trzpień stopniowo wysuwa się z gniazda i blokuje przepływ medium. Niestety, wraz z upływem czasu zawory tego typu często zaczynają podlegać efektom zużycia. Pojawiają się liczne zabrudzenia i nieszczelności, które po kilki latach kwalifikują zawór do całkowitej wymiany.

Komentarze

Marcin
Właśnie się zastanawiałem jakie zawory będą najlepsze... dobrze, że trafiłem na artykuł, bo w stu procentach rozwiał on moje wątpliwości co do wyboru. Z pewnością zdecyduję się na zawory kulowe, bo nie chcę co jakiś czas wymieniać zużytych tłokowych zaworów.