Sztukateria na ścianę, sztukateria sufitowa - rodzaje, montaż

Sztukateria sufitowaWnętrza w eleganckim i luksusowym stylu pałacowym nigdy nie wychodzą z mody. Jedną z cech charakterystycznych ich wykończenia jest zastosowanie ozdobnych sztukaterii na ścianach i suficie. W oryginalnych budynkach pałacowych były one wykonane z gipsu bądź drewna, obecnie dostępnych jest kilka równie efektownych i łatwiejszych w montażu oraz tańszych opcji. Poznaj rodzaje sztukaterii na ścianę i sufit oraz dowiedz się, jak przebiega ich montaż.

Ozdobienie wnętrza sztukateriami to ciekawy pomysł, który sprawdzi się nie tylko w posiadłościach i domach urządzonych w stylu pałacowym, ale także w secesyjnych wnętrzach mieszkań w starych kamienicach, domach w stylu wiejskim czy mieszkaniach w eleganckim stylu francuskim, angielskim oraz shabby chic. Takie ozdoby mogą stanowić też ciekawe przełamanie stylu w mieszkaniach skrajnie nowoczesnych oraz industrialnych.

Sztukateria na ścianę, sufitowa - rodzaje

Takie tradycyjnie ozdoby ścienne i sufitowe były wykonywane wyłącznie z gipsu lub elementów drewnianych. Obecnie wykorzystuje się już inne techniki budowlane, które pozwalają na osiągnięcie pięknych efektów niższym kosztem, w krótszym czasie i mniejszym nakładem pracy. Do wyboru mamy:

  • gips,
  • polistyren (styropian),
  • granulat Verofill,
  • piankę poliuretanową.

Sztukaterie gipsowe

Najpiękniejsze i najtrwalsze - to właśnie te wykonane tradycyjne, czyli z gipsu. Tego rodzaju zdobienia ścian i sufitów wykonywane są przez specjalistę - sztukatora. Gips jest materiałem bardzo plastycznym, można więc wykonać z niego dowolne nawet bardzo skomplikowane dekoracje z wieloma detalami. Taką ozdobę gipsową można wykonać według konkretnego wzoru, który wybieramy z katalogu lub samodzielnie zaprojektować. Chociaż wykonanie takiego zdobienia jest kosztowne, to zdecydowanie jest warte swojej ceny. Wzory są piękne i trwałe, cechują je ostre wyraziste krawędzie. Ponadto elegancki wygląd to nie jedyna zaleta takich ozdób.

Za wyborem sztukaterii gipsowych przemawia też to, że są one:

  • ekologiczne,
  • bezpieczne dla zdrowia,
  • niepalne,
  • nie przyciągają kurzu,
  • odczyn gipsu sprawia, że są one odporne na pleśnie.

Sztukaterie z polistyrenu (styropianowe)

Takie ozdoby znane są powszechnie, jako sztukaterie styropianowe. Mogą być wykonane z dwóch rodzajów materiałów.

  • Pierwszym jest polistyren ekspandowany EPS, czyli potocznie mówiąc zwykły styropian. Jest to materiał bardzo lekki, łatwy w montażu i nietoksyczny. Niestety, nie jest on zbyt odporny na uszkodzenia mechaniczne. Z tego też powodu ten materiał jest polecany raczej do montażu na sufity, a nie na ściany. Sztukaterie styropianowe nie mają zbyt wyszukanych wzorów, ponieważ nie da się w nich wyrzeźbić wielu detali. Jednakże ogromną zaletą takich ozdób jest to, że po zamontowaniu można pomalować je farbą na dowolny pasujący do wnętrza kolor;
  • Drugim rodzajem jest polistyren ekstrudowany XPS. Jest to materiał wytrzymalszy od zwykłego styropianu. Daje też większe możliwości dekoracyjne, ponieważ jest twardy, co umożliwia tworzone i fantazyjnych wzorów i mniejszych detali.

Zarówno te, wykonane z EPS, jak i te zrobione z XPS, są szybkie i łatwe w montażu.

Sztukaterie z granulatu Verofill

Granulat Verofill to tworzywo powstałe w wyniku połączenia mikrogranulek glinokrzemianowych z żywicą. Jest to materiał bardzo trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, lekki i o dobrych właściwościach termicznych. W praktyce jednak takie ozdoby są wykonywane rzadko, ponieważ granulat Verofill jest materiałem drogim i trudno dostępnym.

Sztukaterie z pianki poliuretanowej

To doskonały wybór zarówno na ściany, jak i na sufit. Jest to materiał bardzo trwały, a także gładki i jednolity, co umożliwia precyzyjne wykonanie w nim nawet bardzo skomplikowanych wzorów. Ogromną zaletą jest także to, że takie ozdoby można giąć. Warto wybrać dekoracje wykonane z tego materiału, ponieważ są one również odporne na działanie wody i na pękanie. Oczywiście można je też pomalować na dowolny kolor.

Montaż sztukaterii styropianowej oraz poliuretanowej

Sposób montażu sztukaterii sufitowych i ściennych zależy od ich rodzaju. Najpopularniejsze są zdobienia styropianowe oraz z pianki poliuretanowej, których montaż jest prosty i nie zajmuje wiele czasu. Przebiega on w 4 poniższych krokach.

1. Zakup ozdoby i przygotowanie potrzebnych narzędzi

Planowanie montażu powinniśmy rozpocząć od wykonania dokładnych pomiarów pomieszczenia, które chcemy udekorować i obliczenia, ile materiału będzie nam potrzebne. Pamiętajmy o zasadzie mówiącej, że kupuje się zawsze o około 10% więcej materiałów, niż wynika z pomiarów. Ponadto musimy zaopatrzyć się w akcesoria niezbędne do montażu, w postaci:

  • śrubokrętu,
  • miarki,
  • brzeszczotu lub niewielkiej piłki do cięcia,
  • kleju montażowego oraz pistoletu do jego rozprowadzenia,
  • papieru ściernego,
  • farby do ewentualnego malowania.

2. Docięcie sztukaterii

To bardzo ważny etap pracy, który wymaga cierpliwości i dokładności. Sztukaterię w postaci listew styropianowych docinamy ostrym narzędziem - najlepiej sprawdzi się piłka. Proste odcinki docinamy na długość pod kątem 90 stopni, natomiast w rogach pomieszczenia materiał przycinamy pod kątem 45 stopni. Cięcie wykonujemy szybko i jak najbardziej precyzyjnie. Przyciętą powierzchnię listwy, warto dodatkowo przetrzeć papierem ściernym o granulacji 180, aby był idealnie gładka. Następnie przykładamy ją do ściany i sprawdzamy, czy przylega do niej dokładnie i czy kąty są zgodne. Jeśli wszystko jest w porządku, wówczas możemy przystawić do klejenia elementów do ściany lub sufitu.

3. Klejenie sztukaterii do sufitu lub ściany

Przyklejanie nie jest trudne - na boczną powierzchnię ozdób wykonanych z polistyrenu lub poliuretanu nakładamy pistoletem klej montażowy przeznaczony do klejenia tych materiałów. Następnie przyciskamy nasze zdobienia mocno do ściany lub sufitu.

4. Wykończenie sztukaterii

Kiedy klej wyschnie, możemy przystąpić do wykończenia - szczeliny i styki wypełniamy specjalną elastyczną szpachlówką do styropianów i poliuretanu, którą można malować. Nigdy nie wypełniajmy ich silikonem, ponieważ nie trzyma się na nim farba i nie będzie można pomalować tak wykończonych dekoracji. Następnie pozostaje tylko wyszlifowanie naszych zdobień papierem ściernym oraz późniejsze pomalowanie farbą. Powierzchnię dekoracji gruntujemy, później malujemy dwukrotnie, używając farby emulsyjnej lub innej niezawierającej rozpuszczalników.

Możemy też zrobić odwrotnie, to znaczy najpierw zagruntować i pomalować przycięte elementy tytułowych ozdób, a następnie po wyschnięciu farby, przystąpić do ich klejenia do ścian i sufitu. Jeśli wybierzemy tę opcję, musimy bardzo uważać, aby nie zabrudzić montowanych elementów klejem.

Sztukaterie to trwała i gustowna dekoracja, która będzie zdobić nasze mieszkanie przez długie lata. Najprostsze zdobienia są wykonane ze styropianu oraz z pianki. Możemy jw z łatwością samodzielnie odświeżyć, malując je co kilka lat. Renowację tych podniszczonych czy zabrudzonych, wykonanych z gipsu lub z granulatu, lepiej zlecić fachowcom.

Warto pamiętać, że o każdy element wystroju wnętrza trzeba odpowiednio dbać. Najważniejsze jest regularne odkurzanie, ponieważ w zakamarkach ozdobnych detali często gromadzi się kurz oraz różnego rodzaju pyły. Tytułowe zdobienia możemy oczyścić delikatną szczotką do zbierania kurzu z piórek lub w przypadku mocniejszego zabrudzenia skorzystać z odkurzacza (pamiętajmy jednak, aby odkurzać na niskim ciągu i ostrożnie).

Do poważniejszego uszkodzenia sztukaterii sufitowych i ściennych może dojść w wyniku zalania mieszkania lub domu. Do najczęstszych przyczyn należą:nieszczelność dachu w domach oraz mieszkaniach na ostatnich piętrach lub zalanie przez sąsiadów z góry w kamienicach i innych budynkach wielorodzinnych. Niestety, w wyniku dużego zlania nasze dekoracje mogą ulec poważniejszym uszkodzeniom: od pojawienia się na nich brzydkich zacieków, po ich odklejanie się i odpadanie. W takiej sytuacji, aby naprawić powstałe szkody, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej ekipy remontowej.

Komentarze