Szlifierki kątowe - rodzaje, zastosowanie i parametry

Szlifierka kątowaSzlifierka kątowa jest w stałym wyposażeniu większości warsztatów. Takie urządzenia służą zarówno do użytku domowego jak i profesjonalnych prac budowlanych oraz wykończeniowych. Jak wybrać właściwą szlifierkę kątową?

Rodzaje szlifierek kątowych

Szlifierka kątowa to przydatne elektronarzędzie w przydomowym warsztacie. W zależności od danego modelu możemy wykonywać nim różne pracy. Cechą wspólną jest jednak wysoka wytrzymałość i wydajność pracy. To poręczne narzędzie, które nie zajmuje dużej ilości miejsca. Używanie jej nie dostarcza wielu problemów o ile właściwie zachowamy zasady bezpieczeństwa.

Szlifierki kątowe dzieli się przede wszystkim ze względu na zasilanie. W tym zakresie rozróżniamy: kątówki elektryczne, akumulatorowe oraz pneumatyczne. Różnego rodzaju zasilanie nie tylko wpływa na mobilność pracy, ale też możliwości urządzenia.

Inne rozróżnienie dotyczy już średnicy tarczy, rodzaju tarczy oraz ewentualnych dodatkowych funkcji.

Przy jakich pracach stosuje się szlifierki kątowe?

Szlifierki kątówki służą przede wszystkim do szlifowania twardych materiałów oraz metalu. Dzięki nim możemy wykończyć niemal każdą powierzchnię o ile zadbamy o właściwe końcówki. Pomagają usunąć niepotrzebną warstwę wierzchnią, przygotowując tym powierzchnie pod dalsze prace.

Duża prędkość obrotowa sprawia, że poradzą sobie z zadaniem przecinania prętów zbrojeniowych, cięcia blach oraz elementów betonowych. Idealnie sprawdzą się na takich materiałach jak żelbeton oraz cegła. Moc urządzenia pozwala pracować na nich w pełni bezpiecznie. Jednak musimy pamiętać, żeby przed rozpoczęciem pracy dokładnie sprawdzić, jakie możliwości ma dany model.

Różnorodne modele pozwalają na profesjonalną pracę w warsztatach oraz na budowach, a także przydają się amatorom majsterkowania domowego.

Szlifierka jest narzędziem, przy którym należy zachowywać określone zasady bezpieczeństwa ze względu na samą budowę, ostrość tarczy, ale również możliwe odpryskujące elementy oraz kurzący pył. Zaleca się stosowanie ubrań przylegających do ciała, gogli oraz masek jeżeli mamy do czynienia z dużą ilością kurzu.

Czym kierować się przy zakupie kątówki? Najważniejsze parametry

Wybierając szlifierkę kątową, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej parametry. Które z nich powinny przykuć szczególnie naszą uwagę?

  • Moc - im większa moc, tym jesteśmy w stanie wykonać szlifierką więcej prac oraz bardziej wymagających zadań. Szlifierki o dużej mocy mogą posiadać większe tarcze,
  • prędkość obrotowa - od niej będą zależały szybkość pracy oraz jej dokładność,
  • dopuszczalna średnica tarczy - jest powiązana z mocą uzyskiwaną przez dane elektronarzędzie. Większa tarcza oznacza, że będziemy w stanie przeciąć nią grubsze oraz twardsze materiały,
  • waga - ta kwestia przede wszystkim przekłada się na komfort użytkowania. Lżejsze szlifierki są poręczniejsze podczas pracy w niewygodnych lub mniej dostępnych miejscach,
  • klasa szczelności - parametr pokazujący szczelność na wodę oraz pył. Klasa szczelności jest ważna w przypadku pracy w cięższych warunkach,
  • pojemność akumulatora - odnosi się do kątówek akumulatorowych. Im większa pojemność tym dłużej narzędzie może pracować bez ponownego doładowania.

Szlifierki kątowe posiadają również różne funkcje dodatkowe. Od naszych potrzeb będzie zależało, czy wybierzemy narzędzie, które zwiększa komfort pracy np. poprzez system antywibracyjny lub programy, które dostosowują moc urządzenia pod dany materiał. W przypadku dużych prac warto wybierać kątówki wyposażone w osłonę, która zabezpieczy przed odpryskami.

Komentarze