Szalowanie stropów - czego potrzebujesz do rozpoczęcia pracy?

Szalowanie stropówDeskowanie z punktu widzenia przyszłego bezpieczeństwa budowlanego ma ogromne, jeśli nie podstawowe znaczenie. Od jakości prac w tym zakresie zależy wytrzymałość fundamentów, ścian i stropów. Właśnie te ostatnie wymagają szczególnej uwagi. Zatem, zanim brygady budowlane położą pierwszą cegłę, niezwykle istotne jest poprawne przygotowanie wszystkich niezbędnych narzędzi i materiałów, począwszy od zgromadzenia ekwipunku służącego do konstruowania szalunków stropowych.

Szalunki stropowe tradycyjne

Jeszcze dzisiaj w wielu miejscach da się zauważyć formy pod wylewki betonowe wykonane z desek. Szalunki stropowe wsparte nieociosanymi balami, których wytrzymałość nie jest określona specjalistycznymi badaniami. Nieznana jest struktura wewnętrzna bali, co w przypadku spróchnienia lub wewnętrznych pęknięć stwarza pewne ryzyko. Wykonanie deskowania trwa bardzo długo, a mimo to, połączenia są nieprecyzyjne, co powoduje znaczne ubytki wyciekającej mieszanki betonowej.

Po wszystkim szalunki budowlane z desek zostają najczęściej rozbite, wyrzucone bądź przeznaczone na opał, chociaż nie w każdym przypadku. Zdarza się, że drewno podlega oczyszczeniu i sprzedaży na rynku wtórnym. Wiąże się to jednak z pewnym nakładem pracy i czasu, który pracownicy mogliby poświęcić na inne zadania.

Uśredniony koszt metra sześciennego desek sosnowych wynosi około 600 złotych, na strop domu średniej wielkości potrzeba w przybliżeniu 5 metrów sześciennych. Ogólna suma kosztów przewyższa zatem cenę wyposażenia systemowego, które można wykorzystywać wiele razy.

Wady wykorzystania drewna na szalunki i podpory:

  • Brak rzetelnej oceny wytrzymałościowej;
  • Czasochłonny montaż i demontaż;
  • Marnotrawstwo drewna;
  • Jednorazowość wykorzystania;
  • Każdorazowe koszty zakupu drewna.

Biorąc powyższe pod uwagę, jeszcze raz warto podkreślić, iż jednorazowe lub okazjonalne roboty budowlane nie wymagają zakupu własnego sprzętu. Szalunki oraz dodatkowe wyposażenie można z powodzeniem wynająć na czas trwania budowy.

Nowoczesne szalunki stropowe

Współcześnie stosowane technologie w budownictwie w zakresie szalunków, przedstawione zostały na stronie https://fwsystem.pl/sprzedaz/szalunki-stropowe/.

W kontekście kalkulacji przeprowadzonej powyżej korzystne wrażenie sprawia sklejka szalunkowa podparta na dźwigarach drewnianych H 20. Sklejkę, dźwigary oraz stemple budowlane po zastygnięciu wylewki z powodzeniem przenosi się w kolejne miejsce pracy.

Proszę zwrócić uwagę, iż w tym przypadku także jest mowa o elementach drewnianych, jednak odpowiednio przygotowany i zaimpregnowany surowiec do produkcji sklejki drewnianej czy dźwigarów, odporny jest na czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura otoczenia, wilgoć itp. Dodatkowo pracę ułatwia niska waga poszczególnych elementów przy jednocześnie zachowanej wysokiej nośności. Na trwałość dźwigarów wpływają również plastikowe zabezpieczenia końcówek.

Zastosowanie dźwigarów H 20:

  • szalunki ścian;
  • szalunki słupów;
  • szalunki stropów.

Konstruując szalunki budowlane, z powodzeniem wykorzystuje się systemy szalunkowe wielokrotnego użytku. Sposób montażu gwarantuje nie tylko znaczne przyspieszenie prac, lecz także nie ma potrzeby angażowania do tego zadania całej brygady. To, co jeszcze niedawno trwało kilka godzin, teraz zajmuje kilka lub kilkanaście minut.

Szalowanie stropów

Ponadto układ modułowy pozwala na tworzenie dużych powierzchni. Mowa tutaj o systemie szalunkowym TOPEC, czyli o ramach ocynkowanych z ryglami, wypełnionych wysokogatunkową sklejką. Ocynkowanie profili stalowych, z których wykonane są ramy, skutecznie powstrzymuje, proces utleniania się metalu. Szalunki wykonane z tak przygotowanych materiałów nie poddają się działaniu wody ani substancji chemicznych.

Szalunki budowlane akcesoria

W celu podniesienia wydajności, jakości oraz bezpieczeństwa niezbędne będzie zastosowanie dodatkowych akcesoriów. Np. w celu zabezpieczenia dźwigarów drewnianych przed zsunięciem się z podpór stropowych zaleca się stosowanie głowic krzyżowych.

W początkowej fazie montażu podpór stropowych niezbędna może się okazać pomoc stojaków trójnożnych jako stabilizatorów.

Szalunki budowlane, zakup czy wynajem?

W przypadku robót wykonywanych zawodowo najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście zakup nowych elementów szalunku. Trudno jest bowiem prowadzić firmę budowlaną bez odpowiedniego wyposażenia. Faktura zakupu sprzętu będzie w przypadku firmy dokumentem uprawniającym do zaliczenia wydatków w koszty uzyskania przychodów. Płatnicy VAT także będą mieli sposobność odliczenia stosownej kwoty, pomniejszając zobowiązania skarbowe.

Wynajem będzie odpowiedniejszy do prac okazjonalnych bądź jednorazowych. Również w przypadku braku miejsca na składowanie towaru lub problem z jego transportem warto rozważyć wynajem szalunków.

Bez względu na wybraną opcję, istotne jest, by komplet sprzętu nabyć/wynająć u jednego dostawcy. Tylko w ten sposób zapewni się kompatybilność wszystkich elementów pod względem wzajemnego dopasowania.

Tylko współpraca z najlepszymi daje gwarancję zadowolenia. Warto o tym pamiętać.

Komentarze