Sufit w pokoju dziecięcym: pomysły na design

Aranżacja sufitu w pokoju dziecięcymAranżacja pokoju dziecka jest zarówno ciekawym, jak i odpowiedzialnym zadaniem. Należy wybrać nie tylko  bezpieczne, niezawodne i trwałe materiały wykończeniowe, ale także uwzględnić fakt, że dla małego gospodarza pokoiku - to cały świat, w którym rośnie, rozwija się, cieszy się i smuci.

Przy planowaniu remontu pokoju dziecięcego nie ma drobiazgów - ważny jest każdy szczegół, poczynając od ogólnej koncepcji, kolorystyki i tematyki kończąc na designie. Powierzchnia, którą z całą pewnością nie można nazwać drobiazgiem, a o której będzie mowa w niniejszym artykule - sufit.

Jakich materiałów wykończeniowych użyć, aby stworzyć bezpieczne, piękne i solidne pokrycie, czym urozmaicić tradycyjny design, jak znaleźć oryginalne pomysły dla indywidualnej aranżacji pokoju dziecięcego i jednocześnie nie zrujnować domowego budżetu? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć z pomocą projektów pokoików dziecięcych z najróżniejszą dekoracją sufitów.

Sposoby wykończenia sufitu

Idealne wykończenie sufitu w pokoju dziecka charakteryzuje się następującymi cechami:

  • ekologiczne (bezpieczne dla człowieka i środowiska);
  • trwałe (nie traci walorów estetycznych i właściwości z upływem czasu);
  • higieniczne (powierzchnia nie powinna sprzyjać powstawaniu i rozprzestrzenianiu się grzybów i pleśni);
  • bezpieczne (nic dziwnego, żaden rodzic nie chciałby, aby na dziecko osunęły się fragmenty sufitu);
  • współgrające ze stylem pokoju, jego kolorystyką i strukturą, z wystrojem całego pokoju;
  • łatwe w montażu (wiele osób chciałoby zaoszczędzić na usługach fachowców i przeprowadzić montaż we własnym zakresie);
  • w przystępnej cenie (pokój dziecka zmienia się wraz z jego wiekiem, zmieniają się jego zainteresowania. Ładny delikatnie różowy odcień pokoju jest dobry dla pięciolatka, ale nie dla nastolatka).

Niestety, nie jest możliwe znalezienie wariantu, który spełniałby wszystkie wymagania. Dlatego dość często rodzice stają przed dylematem – drogo, ale solidnie albo szybko, ale nie ekologicznie itp.

Aranżacja sufitu w pokoju dziecięcym

Sufity napinane

Sufity napinane w naszym kraju cieszą się niezwykłą popularnością. Płótno z foli PCV lub tkaniny naciąga się na metalowy szkielet, zamontowany na obwodzie pokoju. Idealnie równą powierzchnię można uzyskać poprzez nagrzewanie płótna specjalną "nagrzewicą". Do zalet takiego wykończenia należą:

  • możliwość montażu bez uprzedniego przygotowania powierzchni (dla mieszkań i domów z nierównymi i krzywymi sufitami - idealny wariant);
  • montaż odbywa się szybko, w ciągu 3-4 godzin zakończone są wszystkie prace;
  • płótno nie pochłania wilgoci i nie przyciąga kurzu - doskonała opcja do pokoju dziecka z alergią;
  • ogromny wybór kolorów, możliwość naniesienia nadruku, graweru.

Do wad wykończenia przy pomocy napinanych konstrukcji można zaliczyć:

  • stosunkowo wysoka cena (w porównaniu z tanimi tapetami, malowaniem);
  • konieczność skorzystania z usług fachowców;
  • przez jakiś czas po montażu będzie utrzymywał się nieprzyjemny syntetyczny zapach;
  • folia PCV nie należy do materiałów ekologicznych, nie przepuszcza powietrza, dlatego pozostałe wykończenie pomieszczenia zarówno ściany, jak i podłoga powinny "oddychać";
  • po montażu napinanej konstrukcji sufit obniża się o kilka centymetrów (w zależności od tego, jaki jest krzywy).

Nie patrząc na dość obszerną listę wad, sufity napinane z powodzeniem można wykorzystać w pokojach dziecięcych, przy zachowaniu pewnych zasad:

  • jeśli do dekoracji sufitu wykorzystacie tkaninę syntetyczną, która na pewno zamieni mikroklimat w pomieszczeniu, wówczas na ściany wybierzcie papierowe lub inne tapety z naturalnych materiałów, a na podłogi - deski podłogowe.
  • Pomieszczenie należy regularnie wietrzyć (okna trzymać na mikrowentylacji);
  • jeśli jest możliwość, zastosować materiał z mikroperforacją;
  • przy wyborze producenta należy zachować szczególną ostrożność i wybierać tylko certyfikowane produkty.

Jeśli mówimy o designie i kolorystyce, to wiadomo, że najpopularniejszym, najbardziej uniwersalnym i neutralnym wariantem dotyczącym sufitu napinanego jest śnieżnobiała satynowa tkanina. Jeśli projekt przewiduje kolorowe ściany (przynajmniej jedną, akcentującą), wówczas najlepszą opcją stworzenia neutralnego tła będzie właśnie śnieżnobiałe wykończenie sufitu. Optymalnym rozwiązaniem w niewielkich pomieszczeniach będzie śnieżnobiały lśniący sufit, dzięki któremu pomieszczenie wizualnie stanie się wyższe.

Barwne wykończenie napinanej konstrukcji może nadać wnętrzu oryginalnego akcentu. Warto pamiętać jednak, że taki sposób sprawdzi się wyłącznie w pomieszczeniach z wysokimi sufitami. W niskich pomieszczeniach odwrotnie taka dekoracja sprawi, że wnętrze będzie "przytłaczające".

Wykorzystujemy płytę kartonowo-gipsową

Wykończenie sufitu przy pomocy płyty kartonowo-gipsowej - niedrogi, praktyczny i wystarczająco trwały sposób na stworzenie pięknego i przyjaznego dla otoczenia pokrycia. Takie rozwiązanie ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów.

  • z samej nazwy można wywnioskować, że składa się ono z ekologicznych surowców - tektury i gipsu;
  • materiał cechuje się hypoalergicznymi właściwościami;
  • sufit z płyty kartonowo-gipsowej pomoże rozwiązać problem hałaśliwych sąsiadów, gdyż posiada doskonałe właściwości dźwiękochłonne;
  • dobra termoizolacja - kolejna zaleta płyt;
  • łatwe w obróbce, odpowiednia elastyczność pozwala na realizację różnych koncepcji, można stosować skomplikowane systemy oświetleniowe, z rozmaitymi typami lamp;
  • płyty kartonowo-gipsowe można montować samodzielnie za pomocą niezbędnych narzędzi i umiejętności.
  • Płyty kartonowo-gipsowe są materiałem niepalnym - spłonąć może jedynie warstwa papieru, sam gips ulega zwęgleniu, nie przyczynia się do rozprzestrzeniania ognia.

Do wad płyty kartonowo-gipsowej jako materiału wykończeniowego można zaliczyć:

  • montaż jest dość pracochłonnym procesem, zajmuje dużo czasu i po zakończeniu prac pozostawia sporo brudu;
  • wysokość sufitu nieuchronnie zmniejsza się;
  • montaż płyty to nie wszystko - konieczne jest wypełnienie fug, aby uzyskać płaską powierzchnię, następnie nanieść farbę lub inny rodzaj dekoracji (który może znacząco wpłynąć na konstrukcję, nie wspominając już o dodatkowych wydatkach, straconym czasie i siłach).

Konstrukcje podwieszane

Podwieszana konstrukcja składa się z materiałów mocowanych do metalowego szkieletu. Materiały, które można wykorzystać to drewno, plastik, płyty kartonowo-gipsowe, a nawet szkło i lustra, szkielet najczęściej wykonany jest z metalowych profili, rzadziej z drewna. Z punktu widzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa, w pokoju dziecka preferowane są płyty drewniane lub gipsowe.

Sufity podwieszane mogą różnić się nie tylko kolorystyką i designem, ale również strukturą - matowa lub połyskująca. Wszelkie pomysły dotyczące montażu oświetlenia są do zrealizowania, pod warunkiem, że sufit będzie podwieszany. Z pomocą sufitu w dwóch poziomach z łatwością można podzielić przestronne pomieszczenie na strefy (strefa snu i relaksu, zabaw i kreatywności lub podział na strefy w przypadku, jeśli pokój zajmuje dwoje, lub więcej dzieci).

Zaletą podwieszanych konstrukcji jest możliwość schowania całej instalacji "wewnątrz" sufitu. Ponadto, ważnym plusem jest zdolność tworzenia "poduszki powietrznej". Daje ona możliwość ocieplenia ostatnich pięter, pomieszczeń z wysokimi sufitami i prywatnych budowli (w przypadku konieczności można wypełnić przestrzeń między powierzchnią sufitu a szkieletem materiałem izolującym).

Przedstawiony sposób ma tylko jedną wadę - konstrukcja "zjada" dużo miejsca - pomieszczenie jest niższe o 10-15 cm, co dla standardowych mieszkań może być już poważnym problemem. Żaden rodzic chyba nie zdecyduje się na wykończenie, w którym sufit niemal, że dosłownie "przygniata" osoby przebywające w pokoju.

Tapety na sufit

Tapety papierowe – najprostszy i niedrogi sposób udekorowania sufitu, pod warunkiem, że jego powierzchnia została wcześniej odpowiednio przygotowana i idealnie wyrównana. Tapety papierowe są ekologiczne, stosunkowo tanie, charakteryzują się bogactwem odcieni, motywów, wzorów i nadruków. Wadami tych tapet są krótka żywotność, podatność na blaknięcie i niezdolność do czyszczenia. Jeśli chodzi o dekorację sufitu, wszystkie te wady są mało istotne.

Specjaliści odradzają stosowania tapet winylowych i flizelinowych na sufitach w pokojach dziecięcych. Materiał nie jest higroskopijny - nie przepuszcza powietrza. Zalety, jakie działają na korzyść tych tapet to ich prosty montaż - smarujemy klejem wyłącznie sufit, same bryty nie są skłonne do deformacji, a rysunek nie rozmazuje się. Tapety winylowe i flizelinowe są trwalsze od papierowych, nie blakną pod wpływem promieni słonecznych i mogą być zabezpieczane specjalną warstwą do 5-6 razy w ciągu całego okresu użytkowania.

Naturalne tapety tekstylne - doskonały sposób na stworzenie niezwykłego i bezpiecznego wystroju sufitu w pokoju dziecka. Zdolność do przepuszczania powietrza, szeroka paleta kolorów i struktur, możliwość łączenia z innymi materiałami wykończeniowymi - wszystko to sprawia, że tapety tekstylne stają się atrakcyjnym wariantem dekoracyjnym. Ponadto, umieszczone na suficie, gdzie nie grożą im zanieczyszczenia, tracą jedną z ważniejszych wad - brak możliwości czyszczenia, metodą na mokro.

Jeśli mówimy o designie, kolorystyce i strukturze tapet do pokoju dziecięcego, to najlepszym rozwiązaniem będzie zestawienie sufitu pokrytego rysunkiem i ścian utrzymanych w jasnych i neutralnych odcieniach. Oklejanie sufitu pstrokatymi tapetami możliwe jest w przypadku, jeśli pomieszczenie jest wystarczająco wysokie.

Fototapety dla oryginalnego designu

Fototapety można zaklasyfikować do odrębnej grupy materiałów wykończeniowych. Dzięki nowoczesnym technologiom, nadruki można nanosić praktycznie na dowolną powierzchnię. Bez wątpienia, jedną z najpopularniejszych jest papierowa podstawa.

Fototapety współczesnych producentów (gotowe rozwiązania lub wykonane na zamówienie) cechują się wysoką jakością i wysokim odwzorowaniem obrazu, a ponadto są bezpieczne dla człowieka i środowiska. Z pomocą fototapet można stworzyć oryginalny design sufitu dla małego gospodarza pokoiku.

Aranżacja sufitu w pokoju dziecięcym

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych motywów na tapetach są wizerunki nieba. W pokoju dziecięcym można wykorzystać zarówno jasny błękit, zdjęcia śnieżnobiałych chmur, jak i obrazy przedstawiające niebo nocą, z gwiazdami, rzeczywistymi bądź fikcyjnymi planetami. Tematyka kosmosu cieszy się niezwykłym zainteresowaniem wśród dzieci.

Aranżacja sufitu w pokoju dziecięcym

Inne sposoby wykończenia

Jedno z popularniejszych rozwiązań wyróżniające się łatwością wykonania, niewysoką ceną i praktycznym sposobem wykończenia sufitu - farba emulsyjna. Wada takiego projektu - konieczność wyrównania powierzchni do idealnie gładkiego stanu.

Łączenie różnych materiałów wykończeniowych lub jednego rodzaju surowca w różnych kolorach, pozwala tworzyć oryginalny wygląd sufitu. Najczęściej wykorzystuje się połączenie jednobarwnych (jasnych, neutralnych) powierzchni z kolorowymi, drukowanymi elementami. Taki efekt można "wzmocnić" przy pomocy listw lub sztukaterii gipsowej.

Elementy dekoracyjne i oryginalny design

Jeśli zdecydowaliście, że wystrój sufitu stanie się głównym akcentem pokoju dziecięcego, wówczas należy zdawać sobie sprawę z rozmaitych sposobów dekoracji tej powierzchni. Najprostszy trik stworzenia oryginalnego sufitu - naklejenie akrylowych naklejek o interesującej dziecko tematyce na gotową powierzchnię. Drugorzędną sprawą jest struktura, naklejki świetnie przylegają do sufitów o różnych fakturach.

Aby leżenie i patrzenia na sufit nie było nudne, pokój dziecięcy można ozdobić zwisającymi zabawkami lub przedmiotami, które mogłyby zainteresować waszą pociechę. Zazwyczaj pokój powinien być utrzymany w jednej tematyce. Natomiast, jeśli najwięcej dekoracji znajduje się właśnie na suficie, pozostałe powierzchnie i meble najlepiej jest pozostawić w spokojnych odcieniach, bez zbędnych ozdób.

Jeszcze jeden ciekawy, efektowny, ale kosztowny sposób urządzenia ekskluzywnego wnętrza - malarstwo artystyczne. Oczywistym faktem jest, że oprócz podstawowych prac, jakimi są wyrównanie i wygładzenie sufitu, portfel uszczupli się jeszcze z powodu wydatków na specjalistę. Jeśli taki wariat nie jest na waszą kieszeń, ale posiadacie doświadczenie związane z pracami wykończeniowymi to z powodzeniem możecie samodzielnie (przy pomocy szablonów) wykonać prosty rysunek lub ornament.

Aranżacja sufitu w pokoju dziecięcym

Malowanie sufitu za pomocą szerokich pasów pomoże optycznie powiększyć przestrzeń pomieszczenia. Jeśli mówimy o stworzeniu oryginalnego designu pokoju dziecięcego. Wybór koloru pasów zależy od kolorystyki wnętrza, ale najczęściej jednym z kolorów, z powodów oczywistych jest biały.

Autor: www.uwalls.pl.

Komentarze