Styl skandynawski - bryły, kolory i detale

Styl skandynawski wnętrzaPopularność stylu skandynawskiego zaowocowała olbrzymią różnorodnością form i barw mebli oraz wykończeń. Większość z nich jednak jest od oryginalnego stylu wnętrza bardzo odległa, dlatego w tym artykule przedstawiamy podstawowe założenia dotyczące między innymi brył mebli, kolorów wnętrza oraz wzornictwa detali.

Prostota przede wszystkim

Cechą charakterystyczną stylu skandynawskiego jest prostota. Żeby to zrozumieć, warto sięgnąć do korzeni i zastanowić się nad tym, w jaki sposób były tworzone meble do oryginalnych wnętrz skandynawskich. Nie były one wszak zamawiane w drogich salonach meblowych, ani wykonywane z drewna importowanego. Ten, kto chciał ustawić w domu nowe meble, miał do dyspozycji jedynie rodzime dla Skandynawii gatunki drewna, a do takich należała przede wszystkim sosna, a na pewno nie gatunki liściaste. W dodatku większość mebli była wykonywana własnoręcznie, a z pewnością możesz sobie wyobrazić, jak wyglądałby mebel, który sam byś miał zbudować - nie chodzi o ten, który byś chciał, tylko o ten, który byś umiał. Byłby po prostu kanciaty, najczęściej tak duży, jak to tylko możliwe, żeby jednym meblem rozwiązać kilka problemów.

Tak też jest - meble w stylu skandynawskim mają kształt prostopadłościanów, a stoły są prostokątne. Ze względów praktycznych narożniki można zaokrąglać, ale nie jest to konieczne. Wymyślne formy z dekoracyjnymi wykończeniami czy ozdobnymi nóżkami nie reprezentują stylu skandynawskiego.

Co ważne, prostota obejmuje też materiały. Dziś nie można powiedzieć, że drewno jest najtańsze, nie jest też zapewne bardziej praktyczne, dlatego można tu iść na ustępstwa i uznać, że do schematu skandynawskiego pasują meble laminowane, wykonane ze sklejki, szklane stoły czy aluminiowe krzesła, jeśli jednak zależy ci na tym, aby zachować najbardziej klasyczną estetykę stylu skandynawskiego, meble powinny być drewniane.

Kolory i dekoracje

Również kolorystyka wnętrz skandynawskich nie jest w żadnym razie przypadkowa. Skandynawowie są z natury praktyczni, więc wnętrza w stylu skandynawskim muszą być przede wszystkim oszczędne lub, jak powiedzielibyśmy dzisiaj, energooszczędne i ergonomiczne, a to oznacza, że kolory aranżacji powinny być jasne. W klasycznym ujęciu sprowadza się to do białych ścian i mebli w kolorze jasnego drewna sosny. Praktycznie jednak takie wykończenie ma pewne wady - nie używamy przecież do pokrywania ścian takich samych preparatów, bo często oznaczałoby to bielenie wapnem. Dziś mamy do dyspozycji rozmaite farby, w tym również farby do efektów specjalnych, więc i rozpiętość kolorystyczna zdecydowanie się zwiększyła. Nie oznacza to jednak - a przynajmniej nie powinno - odejścia od jasnej strony palety: delikatna szarość, srebro, beż czy écru lub kolor kremowy to warianty, na które - o ile są bardzo delikatne - można sobie pozwolić bez zbytniego oddalania się od pierwotnych wzorców.

Większej uwagi wymaga już dobór dekoracji. Czasy PRL-u nauczyły nas, że w każdym domu muszą stać kryształy, wazony, dekoracyjne skrzyneczki, na ścianach powinien wisieć jakiś obraz. A że zamiłowania takie wynosi się z domu, to i ci, którzy PRL-u nie pamiętają, często uznają to za dobre, "normalne" podejście. Skandynawowie zauważyli jednak, że nadmiar bibelotów oznacza dwie rzeczy: po pierwsze konieczność sprzątania częściej i przez dłuższy czas, a po drugie - co znacznie bardziej istotne - rozproszenie światła i tym samym zaciemnienie pokoju. Jeśli więc dekoracje, to takie, które pełnią też jakieś konkretne funkcje użytkowe, ale nawet te należy ograniczać do minimum, jeśli wnętrze ma być proste. W tym miejscu warto byłoby też powiedzieć, że wnętrza skandynawskie były skromne - nimi nie da się pochwalić, ponieważ zaletą jest prostota. Oczywiście dziś trochę się to zmieniło, niemniej chwalić należy się klasycznym pięknem, a nie bogactwem, ponieważ styl skandynawski jest z definicji stylem ubogim.

A co z dodatkami?

Poza dekoracyjnym wyposażeniem wnętrza, są takie dodatki jak na przykład uchwyty meblowe, stojaki na parasole, wycieraczki czy choćby grzejniki. Oczywiście z technicznego i zakupowego punktu widzenia są one tak niejednorodne, że trudno byłoby omówić zasady dotyczące ich wszystkich, natomiast warto trzymać się kilku ogólnie przyjętych zasad stylu skandynawskiego:

  • Jest to styl naturalny, więc należy stosować jak najbardziej klasyczne rozwiązania: wycieraczka kokosowa, żeliwny, prosty stojak na parasole i proste kaloryfery lub ogrzewanie podłogowe i inne rozwiązania, które tak bardzo nie rzucają się w oczy;
  • Proste kształty również tutaj są podstawowym wyznacznikiem dopasowania do stylu: każde udziwnienie formy powoduje, że dodatek jest mniej dopasowany do podstawowych założeń stylu skandynawskiego, dlatego zamiast uchwytów dekoracyjnych do mebli, stosuje się raczej proste gałki;
  • Niekontrastowe kolory: dziś to rozwiązanie popularne, ale nieznajdujące odzwierciedlenia w założeniach stylu skandynawskiego. Dany element wyposażenia powinien być stylistycznie jednorodny, czyli na przykład nie jest wskazane łączenie czarnych gałek meblowych z białym wykończeniem płyty.

Podsumowanie

Dla kogoś, kto zna się na wnętrzach i rozumie ideę stylu skandynawskiego, niewiele było w tym artykule nowych informacji, jednak większość osób widziała ten styl w aranżacjach sklepowych, które często znacznie odbiegają od oryginału. Warto więc zastanowić się, w którym momencie nowoczesne materiały i wzornictwo tak dalece ingerują w podstawy stylu skandynawskiego, że staje się on karykaturą samego siebie. Czasem, żeby aranżacja była doskonalsza, należy sięgnąć do tradycji - tej, którą na co dzień odrzuca się jako anachroniczną, ale która stworzyła piękny oryginalny styl skandynawski.

Komentarze