Spiek kwarcowy - wygląd, właściwości. Spieki kwarcowe w aranżacji wnętrz

BR

Spiek kwarcowySpiek kwarcowy to materiał wykończeniowy o bardzo szerokim zastosowaniu, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest piękną imitacją kamieni naturalnych, ale charakteryzuje się też innymi właściwościami. Ostatnimi czasy wiele osób rezygnuje z marmurowych czy granitowych blatów i podłóg na rzecz tych ze spieków kwarcowych. Zobacz, czym one są spieki kwarcowe i dlaczego skradły serca dekoratorów wnętrz na całym świecie.

Spiek kwarcowy to nowość na rynku wnętrzarskim, choć jest produkowane już od kilku lat i budzą coraz większe zainteresowanie, prawdziwy boom na nie jeszcze nie nadszedł. Godnie imituje granit, marmur i inne naturalne surowce. Ma od nich lepsze właściwości, co sprawia, że lepiej się sprawdza się jako materiał wykończeniowy niż niejeden kamień naturalny czy deska naturalna. Niestety do tanich nie należy, jednak to nie odstrasza miłośników spieków. Prawdziwy zachwyt spieki z kwarcu wzbudziły już kilka lat temu wśród włoskich architektów i dekoratorów wnętrz, a co się pojawi na targach wnętrzarskich w Mediolanie, szybko staje się modne w całej Europie. Obecnie spiekami kwarcowymi wykładane są podłogi, ściany, powstają z nich blaty, całe wyspy kuchenne, a także panele na ścianę na blatem kuchennym. Dekoratorzy wnętrz często podkreślają, że jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa na temat tego materiału i z pewnością znajdą dla niego jeszcze nie jedno zastosowanie.

Spieki kwarcowe jako alternatywa dla kamienia naturalnego

Już od kilku lat zastępują one naturalny kamień w aranżacji i wszystko wskazuje na to, że w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka mogą go bezpowrotnie zdetronizować. A to dlatego, że są znacznie lżejsze od granitu czy marmuru, a to właśnie waga prawdziwego kamienia na równi z ceną zniechęca inwestorów. Marząc więc o kamiennym blacie kuchennym lub łazienkowym, musimy liczyć się nie tylko z wysokim kosztem samego materiału, ale też koniecznością zamówienia mebli ze specjalnym wzmocnieniem. Myśląc o kamiennej podłodze, również należy się zastanowić, czy nasz strop ją utrzyma. W przypadku spieku kwarcowego, musimy się martwić tylko o jego cenę, ponieważ jak przystało na ekskluzywny materiał, do tanich nie należy, ale jest i tak tańszy od kamienia. Możemy go dowolnie formować, czego nie zrobimy z twardymi skałami naturalnymi. Jest on bardzo odporny na większość czynników zewnętrznych, co oznacza, że trudniej jest go uszkodzić niż nawet granit czy marmur. Na rynku jest dostępny jako wielkoformatowa płyta o wymiarach 320 × 160 cm lub 300 x 220cm i grubości od 4 do 7 mm, ale można zamówić również taką na wymiar. Inną możliwością jest zamówienie gotowego blatu o określonym kształcie, wówczas żadne łączenia nie będą widoczne. A jeśli planujesz go położyć na ścianie lub podłodze, profesjonalny glazurnik powinien bez problemu poradzić sobie z jego docinaniem.

Spieki kwarcowe czym są i jak powstają?

Spieki kwarcowe są mieszanką naturalnych minerałów np. piasku kwarcowego, iłów łupkowych, skał granitowych. Do nich są dodawane barwniki, a potem mieszanka jest wypalana w dedykowanym piecu w temperaturze 1200 C. To wówczas materiał zdobywa odpowiednią twardość i wyjątkowe właściwości. 1 m2 spieku waży prawie dziesięć razy mniej niż 1 m2 granitu i jest to zalewnie 8 kg. Zarówno grubość, jak i waga płyt spiekowych sprawiają, że mają one szanse na dobre zdetronizować naturalny kamień w aranżacji wnętrz.

Jak wyglądają spieki kwarcowe?

Dokładnie tak jak sobie tego życzy inwestor, mogą być gładkie w połysku, półmacie i macie. A jeśli lubicie różnorodne faktury we wnętrzach, dostępne również i takie z chropowatą fakturą. Warto jednak pamiętać, że gładką powierzchnię łatwiej jest utrzymać w czystości. A w takim pomieszczeniu jak kuchnia czy łazienka trudniej będzie zmyć z fakturowanej powierzchni osad typowy dla tych pomieszczeń.

Spiek kwarcowy
Spiek kwarcowy

Fakturowane spieki kwarcowe zdecydowanie lepiej sprawdzą się w takich pomieszczeniach jak salon czy sypialnia, w których ilość zabrudzeń wynikających z ich użytkowania jest znacznie mniejsza. Nie ma też w nich tłustych osadów i podwyższonej wilgotności powietrza.

Właściwości spieku kwarcowego

  1. Lekki nawet 10 razy lżejszy od naturalnego kamienia, doskonale nadaje się więc na blaty kuchenne, a jego montaż nie wymaga montażu specjalnego stelażu, który jest konieczny w przypadku ciężkiego kamienia naturalnego.
  2. Płyta ze spieków jest cienka może mieć grubość zaledwie 4 mm. Cienka kilkumilimetrowa płyta jest doskonałą okładziną ścienną, pięknie się prezentuje, nie ulega uszkodzeniom mechanicznym i nie zabiera dużo powierzchni.
  3. Odporny na chemię domową, a nawet środki do dezynfekcji to kolejna bardzo cecha tego materiału, która sprawia, że lepiej się on sprawdza w aranżacji wnętrz niż jego naturalny poprzednicy.
  4. Odporny na soki i kwasy owocowe, a także ich barwniki, czego nie można powiedzieć o jasnym marmurze czy granicie.
  5. Odporny na ścieranie i zarysowania, a więc w razie konieczności można go czyścić ostrą stroną gąbki i nie ulegnie uszkodzeniu.
  6. Odporny na uszkodzenia mechaniczne jak stłuczenia, pęknięcia i odpryski co sprawia, że jest on idealny na ściany, a nawet podłogę.
  7. Minimalne nasiąkanie wilgocią, co sprawia, że nie musimy się obawiać ich zniszczenia w kontakcie z wodą.
  8. Odporny na warunki atmosferyczne, co sprawia, że możemy go stosować również na zewnątrz np. jako okładzinę elewacji, a także wykończenie tarasów i werand.
  9. Odporny na promienie UV, nie blaknie i nie ulega zniszczeniu w kontakcie z promieniami słonecznymi.
  10. Oporny na wysokie temperatury, co sprawia, że płytą ze spieków kwarcowych można wykończyć przestrzeń wokół kominka, ponadto na takim blacie można postawić gorący garnek lub patelnię.
  11. Ognioodporność, omawiany materiał nie pali się, więc spełnia wszystkie normy do stosowania go w budynkach użyteczności publicznej.
  12. Nie wydziela toksycznych substancji i nie dymi się w kontakcie z ogniem i wysoką temperaturą.
  13. Spieki kwarcowe mogą imitować dowolny kamień, drewno, beton, metal i każdy materiał, który podpowiada Ci wyobraźnia.

Niestety spieki kwarcowe nie są wolne od wad, pierwszą, jaką znaleźliśmy, jest konieczność profesjonalnej obróbki takich płyt. Jeśli więc chcesz je zamontować konieczne jest zamówienie płyt dokładnie o danych wymiarach, łącznie z fazami do łączenia. Inną możliwością i bardziej rozsądną jest zatrudnienie fachowej ekipy, która ma już wprawę w montażu tego materiału. Jeśli więc nie posiadasz profesjonalnych narzędzi do cięcia spieków kwarcowych, do kosztu remontu musisz doliczyć koszt zatrudnienia fachowców.

Spieki kwarcowe w aranżacji wnętrz, gdzie można je zastosować?

Praktycznie wszędzie, od elewacji budynku, podłoża patio ogrodowego po kuchnię, łazienkę, salon i klatki schodowe. Dzięki wyjątkowym właściwościom możemy je stosować na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Ponadto są one bardziej praktyczne i łatwiejsze w utrzymaniu w czystości niż popularny granit i marmur.

Spieki kwarcowe w kuchni możemy zastosować na podłodze, ścianach blacie kuchennym, ścianie nad blatem, a także na wyspie kuchennej Ten ostatni pomysł cieszy się niezwykłą popularnością, ponieważ w przeciwieństwie do kamienia naturalnego można całą wyspę obudować płytą w jednym kawałku. A to oznacza brak łączeń, brak mikro szpar, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też gromadzi się tam wilgoć z tłuszczu, a także kurz. Ponadto wyspa kuchenna z blatem i bokami, które wyglądają jak kamień będzie przyciągać spojrzenia i stanie się ozdobą całej kuchni. A biorąc pod uwagę ich właściwości, będzie ona nie tylko piękna, ale też odporna na uszkodzenia mechaniczne, przebarwienia i można będzie ją czyścić chemią domową.

Spiek kwarcowy w kuchni
Spiek kwarcowy za blatem

Blat kuchenny ze spieków kwarcowych to kolejna możliwość, która po podliczeniu wszystkich kosztów, a także okresu użytkowania bez uszkodzeń, impregnacji okazuje się budżetowym rozwiązaniem. W porównanie na blatu z naturalnego kamienia jest tańsza, lżejsza, a więc jej montaż nie wymaga budowy specjalnego rusztowania pod blat. Można go zamontować na zwykłej zabudowie meblowej, a nawet szafkach z sieciówki lub marketu budowlanego.

Spiek na ścianie nad blatem roboczym, to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli nasz płytę gazową. Ognioodporna płyta nie ulegnie zniszczeniu w kontakcie z ogniem, chrupiącym tłuszczem, a nawet wówczas gdy przez przypadek w nią uderzysz. Ponadto są łatwe do utrzymania w czystości i można je myć odtłuszczaczem, co jest ważne, jeśli regularnie gotujesz i smażysz.

Spieki kwarcowe w łazience. To doskonały pomysł, szczególnie jeśli chcesz uniknąć fug i mnożenia się w nich grzybów i pleśni. Wielkoformatowe płyty w dowolnym kolorze i z dowolnym motywem to rozwiązanie dla osób, których zwykłe kafelki nie zadowalają. Można nimi wyłożyć podłogę, ściany lub jedną ścianę, wnętrze kabiny walk in, a także wykonać z nich blat łazienkowy. Będą bardziej praktyczne niż kamień i drewno, bardziej od nich trwałe, a także od bardziej trwałe od płyty meblowej oraz bardziej estetyczne od klasycznych kafelków.

Spieki kwarcowe w salonie. To rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie luksus i nietuzinkowe rozwiązania. Podobnie jak w pomieszczeniach omawianych poprzednio można nimi wyłożyć podłogę, ściany, a także przestrzeń wokół kominka. Doskonale sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym, a także na kominku i na podłodze tuż przy nim. Są odporne na wysokie temperatury, a także ognioodporne, więc nie trzeba się martwić, że ulegną uszkodzeniu lub wywołają pożar. Doskonale sprawdzą się również jako okładzina ścianki medialnej, czy tej za kanapą. Wyglądają równie ekskluzywnie, jak kamień naturalny czy egzotyczne drewno.

Spieki kwarcowe w sypialni doskonale sprawdzą się na podłodze, będą bardziej eleganckie od paneli podłogowych, a także naturalnej deski i znacznie odporniejsze na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Przyjemniejsze dla stopy niż płytki czy szlifowany beton. Ponadto można je wykorzystać do dekoracji ściany za łóżkiem oraz np. skosów w sypialni na poddaszu.

Spieki kwarcowe na klatce schodowej i w korytarzu. Klatka schodowa i korytarz to pomieszczenia, które przysparzają nam wiele problemów podczas aranżacji. Wiele osób traktuje je jako ciągi komunikacyjne, uważając, że ich przestrzeń powinna pozostać neutralna. Inni zastawiają hole dekoracyjnymi meblami lub wieszają na ścianach całe mnóstwo obrazków i zdjęć, tworząc w ten sposób chaos. Spieki kwarcowe podobnie jak kamień, cegła dekoracyjna czy tynki ozdobne to rozwiązanie, które wprowadzą na klatkę schodową i korytarz elegancję oraz powiew luksusu. Nie przyczynią się do powstania chaosu czy nieładu artystycznego. Można je zastosować na podłodze i ścianach, a odpowiednio podświetlone będą zachwycać i przy okazji chronić ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Spieki kwarcowe na zewnątrz domu

Można je zastosować na tarasie zamiast kafelków czy deski tarasowej. Jako odporne na wilgoć, wysokie i niskie temperatury przetrwają wiele lat. Podłoga na tarasie będzie wyglądała pięknie i bardzo ekskluzywnie. W nowoczesnych projektach są one stosowane na podłodze i na jednej lub wszystkich ścianach do niego przylegających. Plusem tego rozwiązania jest możliwość zastosowania tej samej podłogi w salonie, jak i na tarasie, a nawet wykonanie ze spieków kwarcu blatów stołowych.

Jako okładzina elewacji również sprawdzają się dobrze, jak na ścianach wewnętrznych, ponadto chronią je przed uszkodzeniami i wilgocią. Ze względu na cenę spieki kwarcowe są najczęściej stosowane fragmentarycznie jako element dekoracyjny.

Komentarze

AdiS
Z racji rosnącej popularności oferta spieków kwarcowych jest niezwykle bogata. Do wyboru są dziesiątki wzorów imitujących naturalny kamień, drewniane słoje, a nawet metale.Płyty spieku kwarcowego oddają przy tym nie tylko wygląd, ale również fakturę materiału. Efektem tego jest uzyskiwanie gładkich, jednolitych powierzchni, które umożliwiają optyczne powiększenie nawet małych przestrzeni. Ogromną zaletą używania spieku kwarcowego jest niemalże znikomy wpływ spoin na wygląd. Uzyskiwany efekt jest spójny i tworzy unikatową całość. Zatem polecam.