Schody - bezpieczne, funkcjonalne czy nowoczesne - a może wszystko naraz?

Balustrada schodowaWspółcześnie schody wewnątrz mieszkań pełnią już nie tylko funkcje użytkową, ale stanowią ozdobę domu. Niezbędnym elementem ich wykończenia są balustrady, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Dobrze dobrane nadają wnętrzom niepowtarzalny wygląd stając się jednocześnie ich dekoracją. Współczesny rynek oferuje wiele ciekawych produktów i opcji do wyboru. Coraz częściej decydujemy się jednak na materiały będące dopełnieniem stylu nowoczesnego. Szklane schody to propozycja, która doskonale sprawdzi się niemalże w każdym domu. Niegdyś kojarzyły się z przestrzenią biurową, dziś szturmem opanowały mieszkania prywatne i domy jednorodzinne.

Szklane schody - bezpieczeństwo użytkowania

Szkło kojarzy nam się głównie z tworzywem kruchym i delikatnym, jest to jednak wrażenie pozorne. Współczesna technologia produkcji, sprawia, że jest ono bardzo mocne. W zależności od potrzeby możemy zdecydować się na szklane stopnie, balustrady lub wybrać cały szklany komplet. Takie wykończenie ma niepowtarzalny urok i doskonale wkomponowuje się w nawet najbardziej wymagające wnętrza. Do konstrukcji tego typu wykorzystywane jest szkło laminowane bezpieczne tzw. VSG.

Proces jego tworzenia polega na trwałym złączeniu dwóch szklanych tafli specjalną folią PVB (poliwinylobutylową). W sytuacji, gdy dojdzie do ewentualnego zbicia szkło nie rozpada się na drobne odłamki, a pozostaje przytwierdzone do folii. Na szklane stopnie stosuje się kilka warstw szkła laminowanego hartowanego o oznaczeniu ESG VSG. Swoją niezwykle dużą trwałość zawdzięcza procesowi obróbki termicznej, w której podgrzewane jest do wysokiej temperatury 600ºC, a kolejno schładzane zimnym powietrzem. Nowoczesne schody ze szkła mogą być łączone za pomocą metalowych elementów wykonanych ze stali nierdzewnej. W przypadku montowania balustrady szklanej wewnątrz domu wyróżniamy dwa rodzaje okuć.

Balustrada na schody

  • łączenia liniowe - stosowane do płaskiego podłoża, tam gdzie są obecne spoczniki lub jako zabezpieczenie piętra lub antresoli. Mocowanie tego typu pozwala na całościowe podparcie płyty szklanej.
  • mocowanie punktowe pod postacią niewielkich rotul ze stali nierdzewnej stosowane jest do biegu schodów. Zaletą tego typu rozwiązania jest duża estetyka i niewidoczność elementów mocujących.

W sytuacji, gdy montaż odbywa się na zewnątrz budynku, należy brać pod uwagę, że konstrukcja będzie narażona na działanie czynników atmosferycznych. Warto w takim przypadku postawić na okucia wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej. Dobrym pomysłem będzie również wzięcie pod uwagę wykorzystanie okuć przegubowych. Pozwalają one na lekkie odkształcanie się szklanych powierzchni np. pod wpływem silnego wiatru. Dzięki temu unikamy naprężeń tafli oraz samego mocowania.

Balustrady szklane na schody - funkcjonalne i trwałe rozwiązanie

Balustrada szklana na schody przepuszcza światło w związku z czym nie dzieli przestrzeni, optycznie ją powiększając. Niektóre modele są projektowane tak, aby balustrada była wręcz niezauważalna. Szkło doskonale rozjaśnia wnętrze nadając mu przytulnego klimatu.

Konstrukcja wykonana ze szkła nie posiada szczebli i słupków, dzięki czemu jest przyjazna również dla najmłodszych użytkowników zapewniając im maksymalną ochronę.

Bezpieczeństwo to nie tylko balustrady, ale również dobrze dobrany pochwyt, pełniący funkcję stabilizacyjną. Dokonując właściwego wyboru warto zwrócić uwagę na to by był trwały i praktyczny. Obecnie możemy przebierać wśród różnych uchwytów, dopasowując go niemalże do każdego kształtu. Najchętniej wybieramy te wykonane z drewna, stali nierdzewnej szczotkowanej bądź polerowanej lub z odlewów cynkowych.

Wyróżniamy dwa rodzaje mocowań bocznie za pomocą uchwytów albo nałożone na szkło dzięki specjalnym wycięciom. Dla zachowania jeszcze bardziej nowoczesnego wyglądu mieszkań bądź biurowców montuje się barierki bez pochwytu. Takie rozwiązanie doskonale integruje otoczenie biurowe z konstrukcją. Oprócz wysokiej gwarancji bezpieczeństwa zyskujemy niepowtarzalną formę, która przykuwa wzrok i nadaje elegancji każdemu wnętrzu.

Znaną i cenioną firmą z doświadczeniem, zajmującą się profesjonalnym doradztwem i montażem jest SALGAT balustrady schodowe wewnętrzne.

Nowoczesny design zachowany w szklanej konstrukcji

Balustrady na schody ze szkła to jeden z najnowocześniejszych elementów architektonicznych, który jest wyznacznikiem współczesnych trendów. Szkło zawsze będzie mocnym elementem architektonicznym, kojarzonym z lekkością i przestronnością. Balustrady wykonane ze szkła sprawdzą się we wnętrzach zachowanych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Z uwagi na swoją uniwersalność będą dobrze komponowały się z innym materiałami m.in. drewnem, ceramiką, kamieniem, stalą szlachetną, a nawet tworzywami sztucznymi. Transparentność szkła nie zaburza kolorystyki poszczególnych materiałów, a stanowi ich dopełnienie. Atrakcyjny wygląd balustrad szklanych jest zachowany z uwagi na łatwość czyszczenia. Wbrew panującym mitom, konstrukcje tego typu nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczą zwykle detergenty używane do czyszczenia szyb. Wszystkie te cechy sprawiają, że balustrady ze szkła z roku na rok zyskują coraz większe grono zwolenników.

Balustrady ze szkła - ciekawe rozwiązania

Chociaż szkło bezbarwne jest uniwersalne i wpasowuje się w każdą barwę, to dostępne są balustrady w przeróżnych wariantach kolorystycznych. Niektóre są przeźroczyste i gładkie inne natomiast zdobią pomieszczenia wypukłą fakturą. Wszystkie te rozwiązania są powszechne i często spotykane. Nasza nieograniczona wyobraźnia pozwala nam jednak iść krok dalej i potraktować szklane tafle jak płótno lub czystą kartkę papieru. Balustrada na schody z nadrukiem to idealne rozwiązanie dla osób pragnących stworzyć szklaną fototapetę. Przeźroczyste tafle z umieszczonym po wewnętrznej stronie barwnym obrazem odmieni każdą przestrzeń nadając jej bardzo niszowego charakteru. Innym ciekawym rozwiązaniem jest postawienie na wzory pokrywające tylko część szyby i pozostawiające prześwity.

Nadruk może imitować metal, drewno bądź marmur lub zachować bardziej klasyczne i proste wzornictwo, które sprawdzi się przy dużych powierzchniach, takich jak centra handlowe. Walory estetyczne to nie jedyne zalety tego typu rozwiązania. W przypadku schodów ze szklanymi stopniami nadruki zagwarantują większe bezpieczeństwo użytkującym je osobom. Specjalny rodzaj emalii naniesiony na powierzchnię stopni, zostaje poddany wysokiej temperaturze w celu utrwalenia i większego osadzenia w szkle. Same nadruki stosowane na biegach są subtelne i niemalże niewidoczne. Tworzy się w ten sposób tzw. przejrzysta mata ochronna zabezpieczająca przed poślizgnięciem.

Nadruk na szkle to dobre rozwiązanie, gdy chcemy podkreślić naszą osobowość i styl wnętrza, które zaaranżowaliśmy. Jeśli nie mamy w danej chwili pomysłu na balustradę, to nic straconego. Współczesność daje nam na nieograniczony dostęp do inspiracji, które możemy potem wykorzystać przy zdobieniu balustrady naszych marzeń. Warto jednak pamiętać, że szklane tafle niczym niepodzielonego szkła do klasa sama w sobie, która nigdy nie wyjdzie z mody. Przeźroczyste tafle zawsze pozostaną integralną częścią domu niezależnie od tego jak bardzo ulegnie ono zmianom po remontach.

Szklane balustrady schodowe są tworzone na wymiar w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb związanych między innymi z wystrojem wnętrz. Szklane schody to niewątpliwy wyznacznik nowoczesnego stylu, będącym jednocześnie rozwiązaniem na lata. Dzięki współczesnej technologii produkcji otrzymujemy gotowy produkt, który nie tylko zachwyca swoim spektakularnym wyglądem, ale jest rozwiązaniem niezwykle funkcjonalnym i bezpiecznym.

Komentarze