Ryflowane panele ścienne - charakterystyka, zalety, montaż

Ryflowane panele ściennePrzed laty w naszych mieszkaniach królowały boazerie. Teraz te tradycyjne drewniane dekoracje ścienne nie są już modne, ale drewno w wystroju wnętrz powraca i cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Nowoczesną alternatywą dla boazerii są ryflowane panele ścienne. Stanowią one trójwymiarową bardzo oryginalną dekorację składającą się z wystających ze ściany listewek.

Przestrzenna struktura paneli ryflowanych jest bardzo dekoracyjna, ale w przeciwieństwie do tradycyjnej boazerii jest lekka i dynamiczna. Tego typu okładzina ścienna pięknie prezentuje się zarówno we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, jak i tych w rustykalnych wiejskich aranżacjach. Ponadto panele ryflowane pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ale również skutecznie rozpraszają fale akustyczne i pomagają wyciszyć pomieszczenie.

Ryflowane panele ścienne - charakterystyka

Ten rodzaj okładziny ściennej jest produkowany z płyt wiórowych lub surowego drewna.

Ryflowane panele ścienne z płyt wiórowych

Te wykonane z płyt są bardziej odporne na zmiany temperatury i wahania wilgotności w pomieszczeniach. Panele z tego materiału są często dekoracyjnie fornirowane z wykorzystaniem obłogów drewna egzotycznego. Dostępnych jest wiele ciekawych wzorów i kolorów. Możliwe jest więc uzyskanie bardzo oryginalnego i atrakcyjnego wykończenia wnętrza w rozsądnej cenie.

Panele ryflowane z litego drewna

Są one znacznie droższe. Najczęściej wykonuje się je z takich gatunków jak:

  • jesion,
  • dąb,
  • akacja,
  • brzoza,
  • sosna,
  • czereśnia,
  • orzech.

Surowe drewno jest bardzo dekoracyjne i ma piękny zapach. Możemy je zostawić w formie surowej lub polakierować, pokryć bejcą czy olejem. Pamiętajmy, że naturalne drewno reaguje na zmiany wilgotności otoczenia. Dlatego, jeśli potrzebne są nam długie listewki drewniane, to wybierzmy takie wykonane z twardych gatunków drewna, które są bardziej odporne na odkształcanie się.

Zalety ryflowanych paneli ściennych

Okładzina ścienna w postaci paneli ryflowanych to nie tylko piękna i niezwykle oryginalna dekoracja. Listewki tego typu mają również wiele innych zalet. Warto zainteresować się takim panelami, ponieważ:

Stanowią doskonałą izolację akustyczną i termiczną
Panele drewniane skutecznie odbijają fale akustyczne, co likwiduje echo i pogłos w dużych otwartych przestrzeniach. Stanowią one również bardzo skuteczny sposób na wyciszenie sypialni czy pokoju dziecięcego. Ponadto realnie ocieplają pomieszczenia i pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania w miesiącach jesienno-zimowych.

Jest to bardzo trwała i łatwa w konserwacji dekoracja
Panele ryflowane są wytrzymałe i będą nam służyć przez długie lata. Wymagają jedynie czyszczenia z kurzu. W przypadku tych wykonanych z litego drewna konieczna też jest ich konserwacja. Wykonujemy ją w zależności od potrzeby. Odświeżenie lakieru czy bejcowanie zwykle nie jest konieczne częściej niż raz na kilka lat. Jednak, jeżeli drewno jest tylko pokryte olejem, wówczas olejowanie powinniśmy powtarzać co najmniej raz w roku.

Mogą służyć jako przegroda pomiędzy częściami pomieszczenia
Panele ryflowane można wykorzystać nie tylko jako dekorację ścienną, ale również zbudować z nich ażurową ściankę działową, którą można zamontować pomiędzy częściami pomieszczenia. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie na przykład w pokojach z aneksem kuchennym. Za ich pomocą można również w atrakcyjny sposób oddzielić część jadalnianą od telewizyjnej w salonie. Ponadto panele ryflowane coraz częściej wykorzystywane są również jako elementy mebli przykładowo w zabudowie kuchennej lub w korytarzu.

Ryflowane panele ścienne - montaż

Panele ryflowane można zakupić w formie gotowych produktów o określonych parametrach lub zamówić na wymiar i według własnych upodobań.

Okładzinę taką można przytwierdzić bezpośrednio do ściany lub zamontować na specjalnych rusztach z aluminium, lub listew drewnianych o odpowiedniej nośności. Na takiej konstrukcji przykleja się następnie właściwe panele ryflowane. Istotną kwestią przed podjęciem decyzji o sposobie montażu paneli jest wybranie dobrego tła. To właśnie ono w dużej mierze decyduje o ostatecznym efekcie wizualnym takiej dekoracji ściennej.

Jeśli zdecydujemy się na montaż listewek bezpośrednio na ścianie, wówczas warto dopasować jej kolor do wzoru paneli. Biała ściana sprawi, że cała konstrukcja będzie wyglądał jeszcze lżej, a pomieszczenie będzie świetliste i będzie sprawiało wrażenie większego. Z kolei ciemne lub wyraziste jaskrawe kolory zmniejszą optycznie przestrzeń. Weźmy to pod uwagę przy wyborze koloru farby na ścianę pod listewki.

Z kolei, jeśli montujemy listewki na rusztach, konieczne jest zastosowanie cienkiego arkusza drewnianego, sklejki czy płyty MDF. Tło w delikatnym kolorze o podobnym zabarwieniu do paneli ryflowanych będzie się z nimi delikatnie zlewać. Tak ozdobiona ściana będzie wprowadzać do pomieszczenia harmonię i spokój. Natomiast kontrastowe kolory będą mocno przyciągać wzrok i wydobędą pionowy wzór paneli. To, jaki efekt chcemy uzyskać, zależy wyłącznie od naszego gustu i pomysłu na urządzenie wnętrza.

Panele ryflowane dają nam szerokie możliwości aranżacji wnętrz. Można je wykorzystać w

  • salonie,
  • sypialni,
  • kuchni,
  • przedpokoju,
  • łazience.

Są trwałe i łatwe w pielęgnacji. Do wyboru mamy wiele kolorów oraz wzorów listewek. Można je zamocować pionowo, poziomo lub ukośnie. Jeśli chcemy za ich pomocą uzyskać konkretny efekt jak na przykład wizualne powiększenie wnętrza, to przed dokonaniem wyboru, warto skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie.

Komentarze