Rusztowania aluminiowe czy stalowe?

RusztowanieModułowe, jezdne czy drabinowe - rusztowania są podstawowym elementem wyposażenia ekip budowlanych, remontowych i instalacyjnych. Tego typu konstrukcje muszą zapewniać wygodę użytkowania oraz bezpieczeństwo. Elementy rusztowań mogą być wykonane ze stali lub aluminium. Który z tych materiałów sprawdzi się najlepiej?

Jak wybrać rusztowanie?

Temat rusztowań to bardzo obszerne zagadnienie. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu konstrukcji. Wśród producentów profesjonalnego wyposażenia tego rodzaju jest m.in. polska firma Krause. Najpopularniejsze konstrukcje to rusztowania modułowe, które pozwalają na wznoszenie skomplikowanych struktur otaczających całe gmachy o dużej kubaturze. W pracach budowlanych oraz wykończeniowych przydają się też rusztowania stojakowe, które opierają się na utrzymujących ich ciężar słupkach. Do wyboru mamy też niskie rusztowania kozłowe, szybkie w montażu rusztowania ramowe, a także stabilne konstrukcje wspornikowe, stosowane między innymi na wysokich obiektach i nadbudowach budynków. Praktycznym rozwiązaniem są również rusztowania jezdne - osadzone na kółkach lub rolkach - które można z łatwością przemieszczać.

Przy wyborze rusztowania koniecznie zwróćmy uwagę na materiał, z którego jest wykonane. W tym wypadku do wyboru mamy rusztowania aluminiowe oraz rusztowania stalowe. Które sprawdzą się najlepiej? Wszystko zależy od warunków i okoliczności, w jakich będą używane. Przed wyborem konkretnego rozwiązania należy sobie zatem odpowiedzieć na pytania na temat tego, czy rusztowanie będzie używane we wnętrzu, czy na otwartej przestrzeni, do jakiego typu prac ma służyć, czy ma to być konstrukcja ustawiona na stałe, czy też mobilna oraz jakie środki możemy przeznaczyć na ten cel?

Tradycyjne rusztowanie ze stali

Stalowe rusztowania to praktyczne i chętnie używane przez ekipy budowlane konstrukcje, choć obecnie coraz częściej są zastępowane przez rusztowania aluminiowe. Znajdują zastosowanie podczas prac murarskich, instalacyjnych i wykończeniowych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Ich zalety to przede wszystkim duża nośność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Rusztowanie stalowe będzie też tańsze niż aluminiowe konstrukcje, zwłaszcza że wśród tego typu wyposażenia nie brakuje rozwiązań o prostej konstrukcji, co dodatkowo obniża cenę.

Rusztowanie ze stali

Stabilne i ciężkie

Stal to dobre rozwiązanie, jeśli rusztowania będziemy używać przez dłuższy czas w jednym miejscu. Duża masa stalowych elementów powoduje, że stalowa konstrukcja jest niezwykle stabilna, co przyda się na otwartej przestrzeni, zwłaszcza podczas wietrznej pogody. Z takiego materiału możemy wznosić także wysokie rusztowania, jeśli w konstrukcji zastosujemy różnego rodzaju wsporniki i kotwy mocujące do ścian. Z drugiej strony ciężkie stalowe elementy utrudniają montaż rusztowania i sprawiają trudności w jego przenoszeniu i transporcie. Warto też pamiętać, że stal jest mniej wytrzymała na warunki atmosferyczne i z czasem może pojawić się na niej korozja. Skutecznym zabezpieczeniem przed takim problemami jest odpowiednie zabezpieczenie jej powierzchni np. poprzez malowanie. Na rynku dostępne są też rusztowania stalowe wykonane ze stali nierdzewnej.

Rusztowanie warszawskie

Charakterystyczną odmiana rusztowania stalowego jest tzw. rusztowanie warszawskie, które jeszcze kilka lat temu było najpopularniejszą konstrukcją spotykaną na placach budowy. Takie rusztowania wykonane są z identycznych stalowych modułów, które łączy się za pomocą złącz czopowych (bez użycia śrub). To prosta, a zarazem łatwa we wznoszeniu struktura, która jest bardzo stabilna i wytrzymała. Ograniczeniem rusztowań warszawskich jest stosunkowo niewielka maksymalna wysokość, do której można wnieść taką strukturę (maksymalnie 5 metrów bez mocowania do ścian).

Rusztowania aluminiowe i ich zalety

Rusztowania z aluminium to konstrukcje, które stosuje się obecnie najczęściej. Są z powodzeniem wykorzystywane m.in. podczas prac budowlanych, instalacyjnych, wykończeniowych i remontowych. Rusztowania aluminiowe dostępne są w wielu różnych formach i odmianach. To między innymi konstrukcje modułowe oraz drabinowe i montażowe. Wśród nich wyróżniamy zarówno proste i niskie modele, jak i bardziej skomplikowane, kilkupoziomowe rusztowania, które mogą być wyposażona np. w schody. Do głównych producentów tego rodzaju wyposażenia należy polska firma Krause, która oferuje produkty do wielu różnych zastosowań. Jeżeli chcesz sprawdzić przykładowy cennik rusztowań aluminiowych, kliknij w https://rusztowania123.pl.

Plastyczne aluminium

Aluminium to solidny, wytrzymały i bardzo praktyczny materiał. Jest łatwy w obróbce - można nadawać mu różne kształty, a także spawać, nitować, skręcać i kleić. Dzięki temu rusztowanie aluminiowe może występować w wielu różnych rodzajach i formach. Aluminium jest też odporne na korozję, niepalne i nietoksyczne. Te właściwości powodują, że praca na aluminiowych rusztowaniach jest bezpieczniejsza, a tego rodzaju konstrukcje doskonale sprawdzają się podczas prac inwestorskich i zabiegów konserwatorskich w trudnych warunkach, np. pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, czy halach z chemikaliami. Funkcjonalność i wytrzymałość aluminium dodatkowo zwiększają takie procesy jak anodowanie i lakierowanie.

Lekkie i mobilne

Aluminiowe rusztowania cechują się niewielką masą, przez co są bardziej delikatne niż rusztowania stalowe. Lekkie rusztowanie aluminiowe jest bardziej mobilne, łatwiejsze w transporcie oraz wyładowywaniu i przenoszeniu. Rusztowanie aluminiowe przyda się zwłaszcza podczas prac we wnętrzach, szczególnie jeśli ta sama konstrukcja będzie używana w różnych miejscach. Dzięki niskiej wadze można ją łatwo przesuwać, manewrować nią w ciasnych wnętrzach, a także ustawiać na różnych poziomach (np. na schodach). Niska masa rusztowania to również mniejsze niebezpieczeństwo uszkodzenia podłogi lub posadzki. W tym celu rusztowania aluminiowe wyposaża się też często specjalne podkładki lub gumowe kółka.

Wysokie i niskie, jezdne i stacjonarne

Rusztowanie aluminiowe świetnie sprawdzają się jako niskie konstrukcje, ale z powodzeniem można wznosić przy ich użyciu także wysokie struktury, sięgające nawet kilkunastu metrów. Do ich stabilizacji przyda się wówczas balast i różne wsporniki. Wśród tego typu produktów mamy do wyboru złożone z wielu elementów rusztowania elewacyjne, które pozwalają na otoczenie nimi obiektów o różnych kształtach i rozmiarach, a także mobilne rusztowania jezdne. Takie wyposażenie osadzone jest na kółkach, dzięki czemu można je łatwo przemieszczać. Tego rodzaju akcesoriów szukaj między innymi w ofercie firmy Krause.

Budowa rusztowań aluminiowych

Konstrukcja rusztowań aluminiowych jest zwykle bardziej skomplikowana od rusztowań stalowych. Najczęściej są to moduły, składające się z ram pionowych oraz pomostów roboczych. Takie pomosty mogą być wykonane z różnych materiałów: aluminiowych krat, drewna lub płyty z kompozytu. Aluminiowe moduły umożliwiają zawieszenie pomostów na różnej wysokości. Robotników podczas pracy chronią barierki i burty przypodłogowe. Rusztowanie aluminiowe jest też wyposażone w łączniki zaciskowe, stabilizatory i inne elementy wzmacniające konstrukcję. Do ich montażu potrzebne są dodatkowe elementy: łączniki, złączki i śruby.

Cena, nośność i atesty

Rusztowania aluminiowe są zwykle droższe niż stalowe, choć należy pamiętać, że o cenie takich produktów decydują też mierze gabaryty oraz typ konstrukcji. Więcej zapłacimy za rusztowanie wyposażone w poręcze, systemy jezdne i inne dodatkowe akcesoria. Wadą rusztowań aluminiowych jest też przewodnictwo elektryczne - nie powinno ich się używać podczas pracy przy instalacjach elektrycznych. Przed wyborem rusztowań aluminiowych zwróćmy uwagę na ich parametry techniczne. Przede wszystkim sprawdźmy informacje o jego nośności, czyli maksymalnym obciążeniu. Szukaj też takich rusztowań, które wyposażone są w odpowiednie atesty i certyfikaty.

Kup lub wypożycz

Rusztowania stalowe lub aluminiowe możemy zakupić lub wypożyczyć. W ofercie firm świadczących tego typu usługi znajdziemy profesjonalne wyposażenie od renomowanych producentów. Wiele z nich oferuje sprawdzone aluminiowe rusztowania marki Krause. Dystrybutorów warto szukać w internecie. Na ich witrynach znajdziemy szczegółowe informacje o oferowanym sprzęcie oraz warunkach zakupu lub wynajmu. Wystarczy założyć konto, a następnie kliknąć baner "zaloguj", by złożyć zamówienie (możemy też założyć zamówienie bez zakładania konta i klikania w przycisk "zaloguj"). Odwiedzając strony internetowe, zobaczymy komunikat na temat plików cookies, który można pominąć.

Komentarze