Rodzaje ogrzewania w domach jednorodzinnych

Ogrzewanie w domach jednorodzinnychJeżeli stoisz przed dylematami związanymi z budową domu być może zastanawiasz się na jaki rodzaj ogrzewania w domu się zdecydować. Ofert na rynku techniki grzewczej jest naprawdę sporo. Tylko pytanie - co będzie najlepsze w twoim przypadku? Warto pokrótce zapoznać się z różnymi systemami centralnego ogrzewania.

Ogrzewanie gazowe

Jeżeli dom jest podłączony do sieci gazowej, zapewne ogrzewanie gazowe będzie najlepszą opcją. Ogrzewanie gazowe charakteryzuje się rozsądnymi kosztami związanymi z eksploatacją. Jednocześnie zastosowanie elektroniki umożliwia w zależności od zamontowanego sterownika programowanie kotła. Jego praca jest w zasadzie bezobsługowa. Zastosowanie kotłów gazowych do centralnego ogrzewania nabiera dodatkowego znaczenia ze względu na afery smogowe w dużych miastach. Gdyby wszyscy mieszkańcy dużych miast przestawili się na ogrzewanie domów gazem, problem smogu praktycznie by przestał istnieć.

Wśród kotłów gazowych niewątpliwie warto najwięcej uwagi poświęcić kotłom kondensacyjnym. Dlaczego? Otóż kotły grzewcze wykorzystujące technologię kondensacji osiągają dużo większą sprawność energetyczną w porównaniu z ich tradycyjnymi odpowiednikami. Różnica w sprawności energetycznej pomiędzy kotłami tradycyjnymi a kondensacyjnymi może sięgać nawet 30%. Nie trudno się domyśleć, że ma to bezpośredni wpływ na koszty związane z rachunkami za gaz.

Być może jednak twój dom nie jest podłączony do sieci gazowej. Czy to definitywnie oznacza, że nie możesz skorzystać z ogrzewania gazem? Niekoniecznie. Otóż jest jeszcze opcja zamontowania na podwórku butli z gazem lpg. Firmy dostarczające gaz dzierżawią tego typu instalacje przy podpisaniu określonej umowy na dostarczanie gazu. W takiej sytuacji wykorzystuje się tego samego rodzaju urządzenia jak w przypadku typowego gazu ziemnego, na ogół należy tylko dokonać tzw. przezbrojenia palnika na gaz płynny. Oczywiście czynność tę musi wykonać autoryzowany serwis podczas pierwszego uruchomienia kotła.

Na polskim rynku techniki grzewczej dysponujemy ogromnym wyborem marek oraz samych modeli kotłów gazowych. Do najchętniej kupowanych kotłów należą te z marki Viessman, Wolf, Buderus, DeDietrich oraz sporo polskich marek.

Kotły na olej opałowy

Chociaż coraz mniej popularny, olej opałowy dalej w niejednym domu jednorodzinnym jest wykorzystywany jako paliwo w procesie ogrzewania budynku. Podobnie jak w przypadku kotłów gazowych, kotły na olej opałowy są w pełni sterowalne, wystarczy zamontowanie i zaprogramowanie odpowiedniego sterownika tygodniowego, aby prawie całkowicie zapomnieć o istnieniu pieca w kotłowni!

Kotły olejowe mają jednak pewne istotne wady. Podstawową jest niestety dość duży koszt oleju opałowego na rynku. Drugim niewątpliwym utrudnieniem może być spora ilość miejsca potrzebna na składowanie oleju opałowego. Koszt instalacji kotła olejowego to nie tylko sama kwestia urządzenia grzewczego, ale także sprawa zakupu oraz montażu specjalnych pojemników do przechowywania oleju.

Piece na paliwa stałe

W Polsce z urządzeń tych nadal korzysta większość mieszkańców, zwłaszcza na terenach wiejskich. Czym jest to spowodowane? Po pierwsze, kotły na paliwa stałe tj. drewno czy węgiel należą do najtańszych kotłów grzewczych ze względu na prostotę budowy (oczywiście są także kotły CO bardziej zaawansowane, a co za tym idzie dużo droższe). Po drugie kotły te ze względów budżetowych są dla wielu ludzi praktycznie jedynym dostępnym rozwiązaniem. Koszt zakupu drewna lub węgla bardzo często jest o wiele niższy niż to jest w przypadku oleju opałowego lub gazu płynnego. Większość ludzi zamieszkujących tereny wiejskie nie stać także na kosztowne urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii. Kocioł na drewno jest znakomitym rozwiązaniem szczególnie dla osób, które mają dostęp do własnych zasobów drewna (posiadają swój kawałek lasu).

Co ciekawe kotły na węgiel lub drewno można w pewien sposób zautomatyzować trochę podobnie jak to jest w przypadku kotłów gazowych lub olejowych. Należy tylko zastosować paliwo o drobinach o znormalizowanej wielkości, najpopularniejszy w naszym kraju jest węgiel typu ekogroszek oraz pellet drzewny. Raz na dobę lud dwie (w zależności od wielkości komory zasypowej) paliwo w pojemniku należy tylko uzupełnić.

Ogrzewanie domu kominkiem

Zaskoczony? To nie żart, wiele kominków bez problemu ogrzeje niewielki dom jednorodzinny. Wystarczy wybrać model wystarczająco dużej mocy grzewczej. Inną kwestią jest sprawa rozprowadzenia ciepła wyprodukowanego przez kominek we wszystkim pomieszczeniach w domu. Można to zrobić na dwa sposoby. Można skorzystać z rur rozprowadzonych w stropie, którymi do poszczególnych pokoi przemieszcza się nagrzane powietrze. Dużo lepszą opcją jest podpięcie kominka poprzez wymiennik ciepła do instalacji centralnego ogrzewania z tradycyjnymi grzejnikami. Kominek działa wtedy jak typowy kocioł na paliwo stałe.

Odnawialne źródła energii

Leży ci na sercu dbanie o otaczające cię środowisko naturalne? Chciałbyś zainwestować w urządzenie grzewcze korzystające z odnawialnych źródeł energii? Warto zainteresować się pompami ciepła. Pompy ciepła są to tak naprawdę nie tak bardzo zaawansowane urządzenia pozyskujące energię cieplną z otaczającego nas otoczenia. W zależności od tego z jakiego źródła pozyskiwana jest energia, rozróżnia się różne pompy ciepła. Jeśli chcielibyśmy dokonać odwiertu i wprowadzić instalację pompy w grunt, będziemy mieli do czynienia z pompą gruntową. Można także skorzystać z pompy powietrznej.

Na dachach wielu domów jednorodzinnych można zauważyć liczne kolektory słoneczne. Zastanawiając się nad ich montażem, warto pamiętać, że na ogół nie będą one miały wielkiego wpływu na wydajność instalacji centralnego ogrzewania. Najczęściej wykorzystuje się kolektory słoneczne do ogrzewania wody użytkowej. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że montując próżniowe kolektory słoneczne będziemy mogli także korzystać z nich zimą nawet w dni z częściowym zachmurzeniem.

Wiele osób decyduje się na inwestycję w pompę ciepła jako alternatywne źródło energii. Umożliwia to pewną niezależność od wahań cen na rynku paliw kopalnych. Bardzo dobrą opcją jest także montaż dodatkowego kotła na paliwo stałe nawet jeśli dysponujemy już kotłem gazowym lub olejowym. Jako alternatywne urządzenie grzewcze wiele osób wykorzystuje kominek z płaszczem wodnym. Mamy nadzieję, że tych kilka uwag pomorze Ci podjąć właściwą decyzję w zakresie centralnego ogrzewania!

Autor: www.buderus-inserw.pl.

Komentarze

Marek
Warto wybrać fachową firmę do instalacji systemu ogrzewania, aby jak najpełniej wykorzystać jego parametry i sprawić sobie w domu klimat o jakim marzymy.
Krystian
Dzięki rozwojowi techniki ogrzewanie gazem ziemnym staje się coraz bardziej intuicyjne i coraz prostsze w obsłudze. Wcześniej wymagane było ustawianie temperatury wody na piecu, dziś za pomocą regulatorów wewnętrznych i zewnętrznych piec samodzielnie ustala określoną temperaturę wystarczającą do ogrzania domu. Nowoczesna technologia pozwala także na kontrolowanie temperatury w domu zdalnie, przy pomocy telefonu.