Renowacja drewnianej podłogi - jak zmienić kolor drewnianej podłogi?

Renowacja drewnianej podłogiKażdy gatunek drewna ma swój naturalny specyficzny odcień. Nie oznacza to jednak, że koloru drewnianej podłogi nie można zmienić. Oczywiście jest to możliwe. Z pomocą przychodzą takie metody jak bejcowanie oraz ługowanie podłogi. Drewnianą posadzkę możemy z powodzeniem zarówno rozjaśnić, jak i przyciemnić, a także zabarwić ją na nietypowy kolor.

Zmianę koloru drewnianej podłogi najczęściej rozważamy podczas renowacji starego parkietu lub paneli drewnianych. Możemy jednak również nadać inny odcień nowej podłodze. Jeśli więc marzymy o efektownym kolorze podłogi, wcale nie musimy kupować bardzo drogiego egzotycznego drewna. Oryginalną drewnianą posadzkę możemy stworzyć, także korzystając z tańszych rodzimych gatunków drewna. Wystarczy nałożyć na nie odpowiedni kolor. Sprawdź, jak w łatwy sposób zmienić kolor drewnianej posadzki.

Jak przygotować podłogę do zmiany koloru?

Zmienić możemy kolor praktycznie każdej drewnianej podłogi niezależnie od tego, z jakiego rodzaju drewna została ona wykonana i jaką ma formę. Zabarwić na nowy kolor możemy deski lite i warstwowe, parkiet oraz mozaikę.

Choć każdy rodzaj drewna można zabarwić, to jednak musimy pamiętać, że efekt, jaki uzyskamy, w znacznej mierze zależy od gatunku drewna, z jakiego wykonana jest podłoga. Na przykład tradycyjne, szlachetne i bardzo lubiane drewno dębowe ma bardzo ładne wzory i jednolity odcień. Jego cechą specyficzną jest to, że bardzo ładnie równomiernie i powoli chłonie pigment w różnych kolorach, co daje praktycznie nieograniczone możliwości zmiany barwy podłogi. Jest to więc jedno z najłatwiejszych do barwienia rodzajów drewna.

Z kolei również niezwykle często wybierany na podłogi jesion ma dwubarwne usłojenie, które składa się z ciemniejszych i jaśniejszych pasm. Efekt barwienia będzie więc zupełnie inny. Nie uzyskamy tutaj tak jednolitego efektu kolorystycznego, ale bardzo oryginalny wieloodcieniowy wzór.

Niezależnie od rodzaju drewna oraz typu podłogi, której odcień chcemy zmienić, przed przystąpieniem do koloryzacji, konieczne jest dokładnie szlifowanie podłogi. To, w jaki sposób zostanie ono wykonane, również ma niebagatelny wpływ na efekt, jaki uzyskamy.

Przygotowanie podłogi do zmiany koloru polega więc na jej wyszlifowaniu, a następnie dokładnym odkurzeniu.

Do ostatniego szlifowania powierzchni podłogi zaleca się stosowanie papieru ściernego o gradacji od 80 do nawet 120, dzięki czemu drewno wchłonie więcej bejcy, oleju lub innego preparatu barwiącego.

Szlifując podłogę, pamiętajmy też, że różne rodzaje drewna mają różną higroskopijność, co ma niebagatelny wpływ na chłonność drewna. Drewno liściaste jest bardziej wrażliwe na działanie wilgoci niż iglaste, które naturalnie zawiera żywice. Aby zwiększyć chłonność drewna liściastego na przykład buka, dębu czy jesionu i tym samym sprawić, że efekt barwienia będzie intensywniejszy, można po szlifowaniu, a przed barwieniem lekko zwilżyć podłogę, co otworzy pory drewna.

Pamiętajmy, że po szlifowaniu, zanim przystąpimy do barwienia drewnianej podłogi, konieczne jest jej bardzo dokładne odkurzenie.

Jak zmienić kolor drewnianej podłogi?

Barwienie drewna nie jest trudnym procesem. Wymaga jedynie odrobiny cierpliwości i zaangażowania. Pracę tę z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie.

Do najlepszych sposobów zmiany koloru posadzki drewnianej należą:

1. Bejcowanie drewnianej podłogi

Bejce to preparaty stanowiące roztwór barwników w rozpuszczalniku. Do wyboru mamy bejce spirytusowe, rozpuszczalnikowe i olejne. Dwie pierwsze nie sprawdzą się na dużych powierzchniach jak podłoga, ponieważ bardzo szybko schną, co może prowadzić do powstania nieestetycznej powłoki o różnym stopniu wybarwienia. Najlepszym wyborem na posadzkę drewnianą jest bejca olejna, która dobrze wchłania się w drewno i stopniowo oddaje pigment.

Wybór bejc do drewna jest ogromy. Są one dostępne w wersjach transparentnych oraz mocno kryjących, w kolorach tradycyjnych i nowatorskich niekojarzących się z naturalnymi odcieniami drewna jak na przykład zielony, niebieski czy intensywnie żółty.

Pamiętajmy, aby szukać preparatów o nazwie "bejca do podłóg" lub "olej koloryzujący do podłóg". Preparaty wielofunkcyjne ogólnie przeznaczone do barwienia drewna nie będą odpowiednie na podłogi.

Nakładanie bejcy na podłogę nie jest trudne. Warto ściśle przestrzegać zaleceń producenta w tej kwestii. Bejcę nakładamy na deski podłogowe dokładnie i możliwie równomiernie. Możemy to zrobić za pomocą pędzla lub wałka. Z reguły nakłada się tylko jedną jej warstwę. Można ewentualnie następnego dnia nałożyć jeszcze jedną warstwę preparatu, jeśli chcemy uzyskać intensywniejszy kolor. Pamiętajmy, jednak, że nie przyciemni to mocno podłogi, ponieważ drewno jest już nasycone bejcą. O wiele lepszym sposobem na uzyskanie wyrazistego ciemnego koloru desek podłogowych jest bejcowanie na mokro. Jeśli zwilżymy podłogę nieco wodą przed przystąpieniem do nakładania bejcy, to będzie ona miała lepszą chłonność, co sprawi, że kolor będzie ciemniejszy i bardziej intensywny.

Zabejcowaną podłogę po wyschnięciu trzeba jeszcze wykończyć. Możemy to zrobić na dwa sposoby, poprzez olejowanie lub lakierowanie. Przezroczysty lakier nie wpłynie już na barwę posadzki, natomiast jej olejowanie jeszcze spotęguje efekt koloryzacji i sprawi, że barwa drewna będzie bardziej wysycona. Do lakierowania wybierajmy twarde lakiery nawierzchniowe, które można nakładać na bejce olejne.

2. Ługowanie drewnianej podłogi

Ługowanie to najprostszy i najbardziej efektywny sposób na zmianę koloru drewnianej podłogi na jaśniejszy.

Ług, czyli silny środek o odczynie zasadowym nakłada się na powierzchnię drewna, co powoduje jego rozjaśnienie, lekkie wybielenie oraz zapobiega jego ciemnieniu w przyszłości. Ługowanie podkreśla również wyraźnie słojowanie drewna.

Wybór ługów do drewna jest bardzo szeroki. Kupując produkt, zwróćmy szczególną uwagę na informacje znajdujące się na opakowaniu, ponieważ ługi dostępne są w różnych stężeniach, dopasowanych do różnych gatunków drewna. Dostępne są także ługi z pigmentami na przykład z białym, który wyraźnie wybiela drewno; szarym, dzięki któremu uzyskamy efekt postarzanej podłogi oraz ciemny zwany antycznym, który daje efekt tak zwanego drewna wędzonego i jest przeznaczony do podłóg dębowych.

Nakładanie ługu na podłogę nie jest trudne. Zrobimy to za pomocą wałka z gąbki lub pędzla. Starajmy się nakładać preparat równomiernie i możliwie cienką warstwą. Może się zdarzyć, że podczas ługowania na powierzchni podłogi zacznie pojawiać się suchy biały pył. Jest to proces naturalny wynikający z działania ługu na drewno. Jeśli zauważymy takie ślady, koniecznie usuńmy je suchą szmatką przed kontynuowaniem pracy.

Najlepszą metodą wykończenia ługowanej podłogi jest jej olejowanie. Oczywiście można taką podłogę również polakierować, ale trzeba pamiętać o odpowiednim jej przygotowaniu. W takim przypadku na powierzchnię drewna trzeba zastosować lakier podkładowy, który odizoluje wyługowana powierzchnię drewna od właściwej warstwy lakieru nawierzchniowego.

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego produktu do zmiany koloru drewna, warto najpierw przetestować jego próbkę na niewielkiej powierzchni podłogi w mało widocznym miejscu na przykład za meblami czy w narożniki pomieszczenia. Na żywo bowiem kolor często wygląda nieco inaczej niż na zdjęciu czy próbniku producenta. Na to, jak kolor przyjmie na naszej podłodze, ma wpływ wiele różnych czynników. Są to nie tylko rodzaj drewna, z którego wykonana jest nasza posadzka, ale również wiek drewna, stopień jego wyschnięcia, a nawet to, czym pielęgnowana była drewniana podłoga przez lata.

Z kolei, jeśli nie chcemy zmieniać koloru podłogi, a jedynie odświeżyć i ożywić naturalną barwę drewna, z którego jest zrobiona, wówczas sprawdzą się takie metody stosowane podczas renowacji drewnianych podłóg jak lakierowanie bezbarwnym lakierem oraz olejowanie olejem bez pigmentów.

Komentarze

Kasia
Podłogi drewniane są rewelacyjne, sama mam deski z art core studio