Remont i kucie w betonie. Jak sobie z tym poradzić?

Kucie w betonieW budownictwie wielorodzinnym z wielkiej płyty beton przez wiele lat był głównym materiałem budowlanym. Każdy remont, czy przebudowa mieszkania stwarza problem, jak poradzić sobie z wykonaniem otworu w ścianie. Okazuje się, że są na to sposoby!

Ściana nośna

Zanim zaczniemy wycinać otwory, należy upewnić się, która ze ścian jest ścianą nośną. Wykuwanie w nich otworów wymaga zezwolenia, może to stanowić bowiem ryzyko naruszenia konstrukcji budynku. Dodatkowe okna muszą zyskać akceptację zarządcy budynku oraz nadzoru budowlanego. Prac nie należy wykonywać samodzielnie, gdyż konieczna jest wiedza specjalistyczna, gwarantująca bezpieczeństwo takiego działania. Konieczne jest również odpowiednie dostosowanie siły, by drgania i wstrząsy nie uszkodziły budynku i nie spowodowały pęknięć.

Ściana działowa

Nieczęsto spotyka się ściany działowe wykonane z betonu, jednak w wielu starych blokach stosowano takie techniki budowlane. Wewnątrz mieszkania można dowolnie przestawiać lokalizację drzwi, czy innych otworów w ścianach działowych. Nie wymaga to zezwoleń. Teoretycznie, prace te można wykonać samemu, jednak grozi to zalaniem mieszkania, zakurzeniem, czy uszkodzeniem ściany. Dlatego cięcie betonu lepiej jest zlecić profesjonalistom. Firmy specjalizujące się w takich pracach zrobią to szybko i sprawnie, bez zabrudzenia całego mieszkania.

Otwory instalacyjne

Przy przebudowie instalacji hydraulicznej, grzewczej, czy elektrycznej, zazwyczaj potrzebne są nowe otwory i to nie tylko w ścianach, ale także w stropie, czy posadzce. Często muszą być one głębokie lub duże. Samodzielne wykonanie precyzyjnie wyznaczonej wielkości i głębokości wiercenia jest niemożliwe domowymi metodami. Standardowa wiertarka może sobie z tym nie poradzić. Założenie nowej puszki do prądu, zmiana rozmiaru kaloryfera, schowanie przewodów w ścianach - to pozornie proste czynności, które w ścianach z betonu stwarzają jednak spory problem. Konieczne są więc specjalistyczne narzędzia.

Techniki stosowane do cięcia betonu

Specjaliści używają różnych technik cięcia betonu. Firma www.rcut.pl stosuje innowacyjną technikę diamentową. W zależności od potrzeb, może to być cięcie piłami ściennymi, linowymi, drogowymi lub piłami ręcznymi. Te ostatnie pozwalają na dotarcie w trudno dostępne miejsca. Gdy konieczne jest cięcie precyzyjne, zastosowanie znajdują piły tarczowe. Technika diamentowa to praca bez pylenia, którą można wykonać szybko i bardzo dokładnie. Na dodatek firmy stosują narzędzia zmniejszające hałas, dzięki czemu prace remontowe są mniej uciążliwe dla sąsiadów.

Kiedy skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy?

Z takich usług warto skorzystać, gdy otwory dotyczą ściany nośnej oraz gdy wymagana jest duża precyzja i profesjonalny sprzęt. Otwory o dużej głębokości, średnicy, wiercenia pod kątem, czy nietypowy przebieg otworu, to zadania dla firm zajmujących się tym na co dzień. Zamiast samemu męczyć się z wykuwaniem otworów, można mieć je wykonane szybko i precyzyjnie, bez nadmiaru kurzu i hałasu. Prace wykuwania otworów w betonie nie utrudniają działań innym ekipom remontowym i nie wydłużają czasu remontu,a przecież jest to niezwykle ważne, by przebiegał on sprawnie, bez przestoju innych majstrów.

Komentarze

Grzegorz23
Kucie ścian może sprawić wiele zachodu ja zawsze używam do tego dobrego sprzętu firmy Dedra, bardzo ułatwia pracę. Można go znaleźć w internecie www.artbud.pl/pl/p/Mlot-wyburzeniowy-1600W-Dedra-DED7848/37481