Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna. Czym jest i jak działa?

Przydomowa elektrownia fotowoltaicznaProgramy dofinansowujące zakup własnej instalacji fotowoltaicznej, perspektywa niezależności energetycznej i tańszych rachunków co miesiąc za użytkowanie energii - to powody, które motywują Polaków do inwestowania w alternatywne źródła energii. Spełnienie marzeń o własnej przydomowej elektrowni umożliwiają dobrze dobrane panele fotowoltaiczne do potrzeb energetycznych budynku oraz przemyślane systemy dofinansowujące ich zakup.

Właśnie z tego powodu tak wielu właścicieli gospodarstw rozważa inwestycję, jaką jest przydomowa elektrownia fotowoltaiczna.

Elektrownie słoneczne - opis, czyli czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna to system, który umożliwia pozyskiwanie energii słonecznej w sposób bezemisyjny dla środowiska. Składa się z paneli fotowoltaicznych i modułów fotowoltaicznych, które są krzemowe i pobierają energię słoneczną, a następnie przekształcają ją w energię elektryczną. W celu zwiększenia mocy ogniw fotowoltaicznych stosuje się również optymalizatory, które ułatwiają pozyskanie większych uzysków słonecznych w zależności od warunków atmosferycznych i wydajności całej instalacji.

Mini elektrownia słoneczna to bardzo dobra inwestycja wtedy, gdy chcesz w pełni uniezależnić się od cen narzucanych przez zakład energetyczny i wtedy, gdy zależy Ci na większej niezależności w gospodarowaniu energią. Jeśli od dłuższego czasu zastanawiasz się nad korzyściami wynikającymi z zainwestowania pieniędzy w przydomową fotowoltaikę i chcesz, aby Twoja instalacja generowała sporo energii, to warto skonsultować jej moc z fachowcami z firmy SunCurrent: https://suncurrent.pl/. Eksperci pomogą Ci dobrać właściwą moc instalacji dopasowaną do potrzeb energetycznych budynku, a także doradzą sprawdzone rozwiązania, dzięki którym zaoszczędzisz więcej pieniędzy w skali roku.

Jak działa mini elektrownia słoneczna?

Domowa instalacja fotowoltaiczna składa się przede wszystkim z kilkunastu paneli fotowoltaicznych, ogniw fotowoltaicznych i falownika. Ogniwa fotowoltaiczne generują kilka watów energii elektrycznej, dlatego zwykle łączy się je w sposób szeregowy lub równoległy, aby pozyskały więcej energii. Najbardziej optymalna temperatura dla uzysków słonecznych to 25 stopni Celsjusza. Panele fotowoltaiczne mają gwarancję nawet do 30 lat, a ich moc szczytowa wyrażana jest zwykle symbolem kWp (kilo wato peak). Najważniejszym komponentem całej instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, ponieważ to od jego jakości zależy efektywność całej instalacji.

Jaki schemat ma elektrownia słoneczna?

Ogniwa monokrystaliczne lub polikrystaliczne (w zależności od konkretnego rodzaju) pobierają energię ze słońca i przesyłają napięcie do inwertera, czyli serca całej instalacji. Następnie inwerter przekształca pozyskany prąd stały w prąd zmienny i dalej rozsyła je do gniazdek i sieci, dzięki czemu domownicy mogą zarządzać pozyskaną energią i wykorzystywać ją w dowolny sposób.

Prosumenci mogą oddawać do zakładu OSB nadwyżki energetyczne i wykorzystać je np. w chwilach zwiększonego zapotrzebowania na energię lub w mniej słoneczne dni w roku lub odsprzedać wedle stawki dla prosumentów. Warto również pamiętać o tym, że zakład OSB ma obowiązek wymiany licznika na dwukierunkowy, aby możliwe było weryfikowanie zużytej energii.

Dlaczego warto zainwestować pieniądze we własną fotowoltaikę?

Domowa elektrownia słoneczna do 50 kW nie wymaga specjalnych prawnych pozwoleń na budowę tego typu inwestycji. Ponadto umożliwia pozyskanie nieograniczonej ilości energii z niewyczerpalnego źródła bez negatywnego wpływu na środowisko ekologiczne. Własna elektrownia to gwarancja produkcji energii w sposób niezależny bez obawy o wzrost cen energii czy jakiekolwiek inne ograniczenia. Elektrownia domowa to rozwiązanie korzystne dla właścicieli gospodarstw, właścicieli firm pracujących w domu i osób, które na terenie swoich działek od dłuższego czasu rozważają taką inwestycję.

Przydomowa elektrownia słoneczna pozwala w skuteczny sposób zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie na rachunkach za użytkowanie energii! Czerpanie energii ze słońca to również świetna metoda na uniezależnienie się od zakładu energetycznego i podwyżek cen energii. Kolejną korzyścią jest fakt, że wykorzystanie alternatywnych źródeł energii jest ekologiczne i nie powoduje żadnych szkodliwych konsekwencji dla środowiska ekologicznego.

Przydomowa elektrownia słoneczna - czy ta inwestycja się opłaca?

Coraz większa ilość programów dofinansowujących instalacje fotowoltaiczne sprawia, że zainteresowanie własną fotowoltaiką wzrasta z roku na rok. Liczne programy i dotacje pozwalają skutecznie obniżyć koszty początkowe inwestycji i sprawiają, że więcej osób może spełnić marzenie o własnej instalacji fotowoltaicznej. Obiecująca jest również możliwość zaoszczędzenia kilku tysięcy w skali roku na comiesięcznych wydatkach za użytkowanie energii przy jednoczesnym dbaniu o środowisko ekologiczne. Niewątpliwym atutem własnej instalacji fotowoltaicznej jest również perspektywa pełnej niezależności od zakładu energetycznego.

Komentarze