Przepływowe podgrzewacze wody - co warto wiedzieć przed zakupem

Przepływowe podgrzewacze wodyBudynki niepodłączone do grzewczej sieci miejskiej, głównie te ze starego budownictwa, także kamienice, jak i jednorodzinne domki, potrzebują rozwiązania, dzięki któremu zostanie zapewniony bezproblemowy dopływ wody ciepłej. To w końcu jeden z warunków normalnego funkcjonowania w domostwie. Czy dziś możemy sobie wyobrazić, że nie mamy ciepłej wody? Poza skrajnymi przypadkami, które niestety wciąż mają miejsce, jest to dla nas wręcz nierealne. By cieszyć się swobodą korzystania z ciepłej wody, pośród wymienionych budynków, postawić będziemy musieli na podgrzewacze wody. Jakie wybrać?

Podgrzewacze przepływowe - zalety i wady

Spośród dostępnych rozwiązań wciąż dużym uznaniem cieszą się przepływowe podgrzewacze wody. Ich niepodważalną zaletą w stosunku do pojemnościowych podgrzewaczy wody, jest to, że woda podgrzewana jest tylko w momencie wystąpienia zapotrzebowania, czyli odkręcenia kranu. Po jego zakręceniu, proces podgrzewania zostaje zatrzymany. Efekt? Niższe zużycie energii. Kolejna zaleta, jaką posiadają przepływowe podgrzewacze wody, to fakt, że sama ich instalacja jest tańsza od elektrycznych odpowiedników, a przy tym zajmują niewiele miejsca. Z powodzeniem goszczą zatem nawet w małych łazienkach czy niewielkich kuchniach.

Jak każde rozwiązanie i tu nie obejdzie się bez wad, jednak biorąc pod uwagę zalety, jakie oferują podgrzewacze przepływowe, istniejące wady to tak naprawdę niewielkie minusy, z którymi można sobie poradzić. Pierwsza rzecz to fakt, że na ciepłą wodę trzeba chwilę poczekać. Im bliżej kranu znajduje się podgrzewacz, tym szybciej uzyska się ciepłą wodę. Z tym ostatnim wiąże się również to, że przy większej liczbie łazienek, jeden podgrzewacz może nie być wystarczający i trzeba będzie pokusić się o instalację kilku, by ciepłej wody wystarczyło dla wszystkich domowników.

Warunki, które muszą zostać spełnione przed instalacją

Tak naprawdę to rodzaj budynku, jego umiejscowienie, ale i potrzeby domowników, a do tego liczba łazienek czy sposobu ich rozmieszczenia, decydują o tym, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej. Zanim jednak zapadanie ostateczna decyzja, trzeba wiedzieć, jakie warunki muszą zostać spełnione, by mogły należycie spełniać swoje funkcje.

Wydajność, gdy do urządzenia podłączonych jest kilka punktów poboru wody, niestety spada. Dlatego zwraca się uwagę na odległość montażu od kranu, która nie powinna być większa niż 6 metrów, ale i możliwość zastosowania przepływowego podgrzewacza jednopunktowego lub wielopunktowego. Jednopunktowy, jak sama nazwa wskazuje, nada się do obsługi jednego kranu, a jego pojemność opiewać będzie maksymalnie na 15 litrów wody. Jeśli miejsca dostępu do wody są od siebie w domu oddalone o więcej niż 6 metrów, będzie to stosowne rozwiązanie. Gdy jednak liczy się większa moc i pojemność, a do tego możliwość podgrzania wody z kilku miejsc poboru jednocześnie, alternatywą staje się wielopunktowy podgrzewacz wody.

Aby podgrzewacz prawidłowo funkcjonował, konieczne jest zapewnienie określonego, minimalnego ciśnienia wody w instalacji. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, podgrzewacz nie uruchomi się. Na koniec komfort użytkowania, o którym warto wspomnieć, a który zależny będzie od rozwiązań względem regulacji temperatury wody. Przepływowe podgrzewacze wody oferują regulację hydrauliczną bądź elektroniczną. Różnice tutaj tyczą się i ceny, i komfortu użytkowania.

Rodzaj zasilania ma znaczenie!

Urządzenia te mogą mieć dwojaki rodzaj zasilania: gazowe lub elektryczne. Gazowe podgrzewacze wody znamy bliżej jako piecyki lub termy. Użytkowanie i serwisowanie zgodnie z zaleceniami producenta sprawia, że można liczyć na bezpieczeństwo, bo to nowoczesne urządzenia. Bezpieczeństwo jeszcze bardziej podnoszą zastosowane czujniki spalin, które oferują podgrzewacze gazowe wody. Jeśli jednak takich jest brak, warto je zakupić oddzielnie.

Inne rozwiązanie do podgrzewacze wody zasilane energią elektryczną, czyli kosztowniejsze, ale redukujące do zera jakiekolwiek zagrożenie wybuchu czy zaczadzenia. Tu również wyróżnia się przepływowe i pojemnościowe. Ostateczny wybór powinien być zatem poparty analizą możliwości budynku, ale i własnymi potrzebami.

Autor: www.junkers.pl.

Komentarze