Przedstawiamy cechy profesjonalnej łyżki skarpowej do koparki

KoparkaNie da się ukryć, że minikoparki zdobywają coraz większą popularność. Dzieje się tak z kilku powodów: wiele osób decyduje się na kupno minikoparki, aby używać jej w swoich ogródkach lub za każdym razem, kiedy są potrzebne do innych prac niewielkich rozmiarów. Minikoparka do pracy potrzebuje oczywiście odpowiednio dobranych łyżek, które mogą różnić się między sobą i szerokością, i głębokością, a także rodzajem zębów lub ich brakiem. Mają różne zastosowania i cechy. Jakie więc mają łyżki skarpowe, czyli jeden z najciekawszych rodzajów łyżek? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

Łyżki skarpowe stałe

Istnieją dwa podstawowe rodzaje łyżek skarpowych. Skarpówka do miniładowarki może więc być stała i hydraulicznie uchylna. Łyżka skarpowa do koparki typu stałego używana jest do czyszczenia, renowacji i budowy nasypów. Jest to niezbędne przy pracy na gruntach rolnych, w przypadku utrzymywania kanałów odprowadzających wodę, a także do rekultywacji środowiska czy wszelakich prac konserwacyjnych na wałach i poboczach dróg. Łyżka skarpowa do minikoparki może być również wyposażona w przykręcany i odwracalny lemiesz (zob. https://sklep.interhandler.pl/osprzety-i-urzadzenia/lyzki/koparkowe/skarpowe). Takie udogodnienie pozwala na przedłużenie żywotności lemiesza, niwelując jego zużycie. Łyżka skarpowa do koparko-ładowarki (chodzi oczywiście o mniejszą wersję tej maszyny, ale nie tylko) może mieć wiele profili, które mają przeróżne zastosowania:

  • profil okrągły: do lekkich zastosowań (ma jedno lub więcej środkowych żeber wzmacniających);
  • profil kwadratowy: używa się go do wyrównywania gruntu i rozprowadzania materiału, a te czynności możliwe są dzięki tylnej listwie poziomującej (ma jedno lub więcej wewnętrznych żeber wzmacniających);
  • profil wydłużony: zwiększa ładowność (również wyposażony w żebra wzmacniające);
  • profil równający: ma ścięte boki i świetnie sprawdza się do czyszczenia okolic stałych przeszkód (ściana, dom etc.);
  • profile o większej głębokości i wysokości: zwane czasem francuskimi i używane wtedy, kiedy danej osobie zależy na zwiększeniu objętości ładunku;
  • profile do prac ciężkich: przysadzisty kształt, duża ładowność.

Na powyższym przykładzie widać doskonale, jak wiele zastosowań może mieć łyżka skarpowa o odpowiednio dobranym profilu.

Łyżki skarpowe hydraulicznie uchylne

Łyżki skarpowe, które można uchylać hydraulicznie, mają profil identyczny z profilem łyżek stałych i dokładnie takie same cechy konstrukcyjne. Są jednak wyposażone w układ hydrauliczny cylindrów (poziomy lub pionowy), który umożliwia odchylenie o 45 stopni (po lewej i po prawej stronie). W tego rodzaju łyżkach stosuje się opcjonalnie przykręcany i odwracalny lemiesz (ceł: unikanie zużycia).

Łyżka skarpowa

Łyżka skarpowa (koparko-ładowarka typu mini) hydraulicznie uchylna używana jest do:

  • rekultywacji;
  • czyszczenia i konserwacji nasypów;
  • wtedy, gdy maszyna musi pracować w niestabilnych warunkach.

Jeśli chodzi o profile do łyżek hydraulicznych: są one identyczne z tymi, których używa się w łyżkach stałych. Szukając tego rodzaju osprzętu, nie zawsze warto oszczędzać, gdyż niskiej jakości łyżka może szybko ulec zużyciu / zniszczeniu, co wiąże się z przymusem wymiany i przestojach w pracy.

Komentarze