Projekty domów z płaskim dachem - jakie są ich największe zalety?

Projekt domu z płaskim dachemProjekty domów z płaskim dachem kojarzone często są z mało estetycznymi budynkami z czasów PRL-u. Dużo jednak zmieniło się w zakresie projektowania domów, przez co obecne konstrukcje są o wiele bardziej zachwycające. Poznaj ich największe plusy!

Projekty domów z płaskim dachem - piękna prostota

Projekty domów z płaskim dachem mają konstrukcję o nachyleniu połaci w zakresie 0-5 stopni. Stropodachy są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Budowane są wielowarstwowo, co pozwala w pełni zabezpieczyć dom, także przed uciekaniem ciepła.

Płaski dach ma prostszą konstrukcję od dachu skośnego, wymaga on jednak wykonania odpowiedniej izolacji. Warto również podkreślić, że projekty domów z płaskim dachem, ze względu na brak licznych załamań, pozytywnie wpływają na bilans energetyczny budynku.

Jakie są rodzaje płaskich dachów?

Ze względu na budowę dachu płaskiego wyróżnia się dachy dwudzielne (wentylowane) i pełne (niewentylowane). Ich różnica polega na tym, że w konstrukcji pojawia się lub nie przestrzeń wentylacyjna. W przypadku dachów dwudzielnych pojawia się również podpokrycie umieszczone między ociepleniem a podłożem.

Płaski dach kontra pogoda

Częstym argumentem przeciwko stropodachom jest konieczność odśnieżania, podczas gdy to dachy skośne częściej są narażone na niszczycielskie skutki wichury czy gradobicia.

Dach płaski jest polecany również do nieco oryginalniejszych budynków, do których przy skośnych dachach należałoby wprowadzić liczne modyfikacje dachu.

Projekty domów z dachem płaskim - co je wyróżnia?

Projekty domów z płaskim dachem cieszą się zainteresowaniem ze względu na niższy koszt położenia dachu. Co ciekawe, istnieje wiele możliwości na wykorzystanie tej powierzchni, np. poprzez stworzenie tarasu na dachu czy założenie paneli fotowoltaicznych, którymi można sterować tak, aby zmieniały kąt nachylenia w zależności od pozycji słońca.

Projekt domu z płaskim dachem

Zielony dach - wyjątkowy taras na dachu

Aby stworzyć taras na dachu, należy pamiętać o tym, że stropodach powinien być wykonany w odpowiedni sposób. W tym przypadku stosuje się dachy odwrócone, które są odmianą dachu niewentylowanego, który ma w innej kolejności położone warstwy. Dach odwrócony ma również silniejszą konstrukcję stropu, by przejąć obciążenia, jakie pojawiają się przez meble ogrodowe czy donice z roślinami.

Łatwiejsze urządzanie wnętrz z płaskim dachem

Ten argument trafi zwłaszcza do tych z nas, którzy szukają niewielkiego domu, w którym każdy metr ma ogromne znaczenie. Mając do dyspozycji powierzchnię pozbawioną skosów, łatwiej jest zaplanować ustawienie mebli i dekoracji.

Czy zawsze można zdecydować się na projekty domów z dachem płaskim?

Zanim zdecydujemy się na projekt domu z dachem płaskim, pamiętajmy, by sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni, który zawiera m.in. wytyczne dotyczące wyglądu budynku, w tym dachu. W niektórych gminach pojawia się zapis, że nachylenie połaci dachowej musi być większe niż określony kąt.

Komentarze