Projekty domów piętrowych - wady i zalety

Klucze do domu piętrowegoDecydując się na zakup projektu domu inwestorzy często stają przed dylematem jaki projekt wybrać. Decyzja ta jest bardzo trudna i zależy od wielu czynników. Jednym z najistotniejszych elementów, które należy uwzględnić przy wyborze projektu domu jest, oprócz kosztu wykonania domu, wielkość i ukształtowanie działki. Coraz wyższy koszt działek budowlanych w dużych miastach i jego okolicach powoduje, że inwestorzy najczęściej nie posiadają rozległych terenów, na których mogą zbudować dowolny, wymarzony dom.

Dom piętrowy - kompaktowa budowa

Jedną z największych zalet domu piętrowego jest jego zwarta zabudowa. Jeśli chcielibyśmy zbudować dom najczęściej wybierany przez przeciętną rodzinę 2+1 lub 2+2 o powierzchni 120-140 m 2 w zabudowie parterowej powinniśmy posiadać odpowiednio dużą działkę. Parterowe projekty domów o takiej powierzchni najczęściej wymagają działki o wymiarach około 25x25m. Decydując się na projekt domu piętrowego działka, na której będzie budowany może być nawet o 1/3 mniejsza niż analogiczna parcela w przypadku domu parterowego. Dzięki temu inwestor może sporo zaoszczędzić na wstępnych wydatkach związanych z zakupem terenu pod budowę przyszłego domu.

Zwarta bryła budynku piętrowego daje też oszczędności związane z wykonaniem pokrycia dachowego. Prosty schemat dachu projektowany w większości domów piętrowych pozwala zmniejszyć czas potrzebny do jego wykonania co przekłada się na realne oszczędności na ekipie wykonawczej.

Jednak największą zaletą projektów domów piętrowych są dwie pełne kondygnacje. Dzięki takiemu rozwiązaniu inwestorzy nie muszą martwić się jak ustawić meble na piętrze, ponieważ w przeciwieństwie do rozwiązań z użytkowym poddaszem każda ściana ma pełną wysokość i można przy niej umieścić szafę lub inny wysoki mebel.

Dwie kondygnacje pozwalają wygodnie podzielić dom na strefy np. dolną dla rodziców i górną dla dzieci lub też dzienną i nocną w zależności od upodobań mieszkańców. Jeśli szukasz gotowego projektu domu piętrowego możesz skorzystać z oferty pracowni projektowej DOMYwStylu.pl.

Wady projektów piętrowych

Jednym z największych minusów projektu piętrowego jest konieczność wykonania dodatkowego stropu na piętrze. Powoduje to zwiększone zapotrzebowanie na materiały budowlane takie jak stal i beton a także wymaga dodatkowej pracy ekipy budowlanej.

Także cena dokumentacji takiego projektu może być nieznacznie wyższa niż projektu parterowego lub z użytkowym poddaszem, ale biorąc pod uwagę całkowity koszt inwestycji można uznać tę wadę za marginalną.

Projekt domu piętrowego

Pamiętać też należy, że jeszcze do niedawna często można było spotkać się z warunkami zabudowy, które dopuszczały jedynie domy z użytkowym poddaszem lub podobne o znacznym kącie nachylenia dachu. Piętrowe projekty domów mają najczęściej płaski dach lub o niewielkim kącie nachylenia dachu, co może dyskwalifikować te projekty z możliwych do zbudowania w danym miejscu. Natomiast zmieniając kąt nachylenia dachu na większy proporcje domu mogą się znacznie zmienić i finalnie może się okazać, że nasz wymarzony dom nie będzie już się nam tak podobał.

Pamiętać należy, że dodatkowa kondygnacja wymaga zaprojektowania klatki schodowej, która zajmuje część powierzchni w domu, która mogłaby być wykorzystana w innym celu, gdybyśmy się zdecydowali na jedną kondygnację (np. dodatkowy pokój, spiżarnię lub garderobę). Schody mogą też okazać się uciążliwe w przypadku zamieszkiwania w domu osób starszych, którym pokonywanie stopni może sprawiać spore trudności.

Budować czy nie?

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione za i przeciw dotyczące domów piętrowych, wybór takiego rodzaju budynku wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Dom taki posiada dużo więcej zalet niż wad, dlatego jest coraz częściej wybierany przez inwestorów. Oczywiście ostateczna decyzja musi uwzględniać indywidualne preferencje przyszłych mieszkańców. To oni muszą się czuć komfortowo użytkując swój wymarzony dom, dlatego sami muszą podjąć ważną końcową decyzję co do rodzaju budynku.

Komentarze