Profesjonalne fugowanie

Profesjonalne fugowanieFugowanie jest bardzo istotnym etapem prac glazurnika. Robiąc to nieumiejętnie i niestarannie, można zepsuć wcześniej ułożoną okładzinę ceramiczną. Należy wiedzieć, że fugę powinniśmy dobierać do szerokości spoiny, pamiętając, że największy jej wymiar jest równy przekątnej poprowadzonej między narożnikami płytek.

Informacja na temat tego, do jakiej szerokości spoiny jest przeznaczona dana fuga, jest podana na opakowaniu. Przy wyborze zaprawy do fugowania ważny jest także rodzaj okładziny. Niektóre są mało odporne na zarysowania kruszywem zawartym w fudze oraz podatne na przebarwienia. Dlatego przed fugowaniem konieczne jest próbne spoinowanie i wyczyszczenie małego fragmentu posadzki, które pozwoli sprawdzić oddziaływanie fugi na płytki.

Jeżeli płytki reagują z fugą, trzeba je przed spoinowaniem zaimpregnować. Zanim przystąpimy do pracy, należy też dokładnie umyć okładzinę oraz oczyścić spoiny z resztek kleju, aby podczas aplikacji zabrudzenia nie zanieczyściły świeżej fugi. Najprościej układa się fugę cementową. Rozrabiamy ją dokładnie czystą wodą w ilości podanej przez producenta. Niestety niewłaściwa ilość wody zarobowej powoduje niekorzystne parametry robocze i techniczne fugi.

Obecnie większość fug na rynku jest szybkosprawna (szybko wiążą), dlatego ważne jest przygotowanie takiej ilości zaprawy, aby zdążyć ją zużyć, zmyć z powierzchni płytek i wymodelować zanim zaschnie. Czas wiązania zależy też od warunków atmosferycznych panujących w miejscu pracy - im jest cieplej i bardziej sucho, tym fuga szybciej zwiąże. Zwykle rozrabia się tyle zaprawy, aby wystarczyło na powierzchnię jednej ściany lub podłogi, i wykonuje jej fugowanie w jednym cyklu roboczym bez dorabiania zaprawy w połowie pracy. Pozwala to uniknąć niewielkich różnic w kolorze spowodowanych przez inną ilość wody zarobowej w kolejnej porcji fugi. Na dwóch powierzchniach (na przykład dwóch ścianach) ta różnica jest praktycznie niewidoczna.

Istotne jest uchwycenie momentu, kiedy można rozpocząć wstępne mycie i profilowanie fug. Następuje to wtedy, gdy nie klei się ona już od palca, a nalot na płytkach jest suchy. Nie można tej chwili przegapić, ponieważ zbyt późne mycie uniemożliwi równomierne wyprofilowanie spoiny oraz utrudni zmycie resztek fugi z powierzchni płytek. Po wykonaniu fugi cementowej należy ją pielęgnować. Tak jak wszystkie wyroby z dodatkiem cementu do prawidłowego związania i uzyskania odpowiednich parametrów technicznych potrzebuje dalszego nawilżania przez co najmniej dwa dni.

Ułożenie fugi epoksydowej jest znacznie trudniejsze. Potrzebne są doświadczenie i praktyka. Fuga epoksydowa jest trudna w aplikacji, zwłaszcza na zimnych powierzchniach. Materiał nakłada się tylko w suchą spoinę, bowiem z mokrą krawędzią okładziny fuga epoksydowa się nie połączy. W przeciwieństwie do fugi cementowej trzeba ją zmywać i profilować dużą ilością wody zaraz po aplikacji. Używa się do tego specjalnych włóknin ściernych (zwanych Scotch-Brite). Rozrabia się ją również w małych porcjach, bowiem czas na jej wykorzystanie jest krótki (około 25 minut). Pracę należy wykonywać szybko i sprawnie.

Trzeba także pamiętać, aby następnego dnia po fugowaniu zmyć nalot (film) z powierzchni okładziny ciepłą wodą lub przeznaczoną do tego chemią budowlaną. Obecnie na rynku są już dostępne fugi epoksydowe nowej generacji, które są dużo łatwiejsze w aplikacji. Mają wszystkie właściwości techniczne fugi epoksydowej, ale ich parametry robocze są zbliżone do fugi cementowej.

Komentarze