Prawidłowa konserwacja okien plastikowych - jak zadbać o okna?

Konserwacja okien plastikowychKonserwacja okien kojarzy się przede wszystkim z myciem szyb, framug i parapetów. Oprócz czyszczenia należy pamiętać o kilku innych rzeczach. Podpowiadamy, jakie inne czynności warto regularnie wykonywać, aby twoje okna PVC pozostały w dobrym stanie.

Pielęgnacja i konserwacja okien plastikowych mają na celu nie tylko zachowanie ich idealnego wyglądu, ale przede wszystkim utrzymanie parametrów na najwyższym poziomie. Bezawaryjne działanie i estetyczny wygląd to wszystko, czego użytkownik wymaga od dobrej jakości okien. Poniżej prezentujemy podstawowe czynności, które należy wykonywać w ramach konserwacji części do okien PCV.

Na czym polega prawidłowa konserwacja okien?

Istnieje kilka podstawowych zabiegów, które składają się na kompleksową konserwację okien. Należą do nich: wymiana uszczelek, smarowanie i czyszczenie ram okiennych. Systematyczne wykonywanie tych czynności przełoży się na lepszą wentylację oraz ochronę przed zimnem, poprawi szczelność okna i zapobiegnie szybszemu zużyciu jego elementów.

Konserwacja okien plastikowych

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/.

Czym wyczyścić ramy okien plastikowych?

Staranne czyszczenie okien: powierzchni szyb i ramy okiennej to pierwszy etap prawidłowej pielęgnacji stolarki otworowej. Dzięki temu wszystkie elementy skrzydła okiennego oraz ramy są odsłonięte, pozbawione zanieczyszczeń, w tym pyłu, osadu i kurzu.

Warto zastanowić się, czym myć ramy okien plastikowych, aby z jednej strony skutecznie usunąć brud, a z drugiej - nie uszkodzić powierzchni. Najlepiej do tego celu używać szczoteczki o miękkim włosiu, czystej gąbki lub szmatki. Dobry środek do czyszczenia ram okiennych z PCV powinien być wystarczająco silny, aby umożliwić pozbycie się najtrudniejszych osadów i przebarwień, a z drugiej strony na tyle delikatny, aby nie spowodować ubytków w plastiku. Z tego powodu nie stosuje się żadnych agresywnych środków chemicznych. Odpowiedni płyn do czyszczenia ram okiennych to delikatny detergent wymieszany z ciepłą wodą.

Czym smarować okucia okienne i po co to robić?

Kolejnym etapem jest przegląd techniczny części okna. Po przykręceniu poluzowanych części lub wymianie tych, które się zużyły, należy zastosować smar do okuć okiennych. Zawiasy okienne oraz punkty ryglowania powinny być regulowane i smarowane co najmniej jeden raz w roku. Używany preparat nie może naruszać powłoki antykorozyjnej ruchomych elementów. Smarowanie okien po sezonie zimowym pomaga zachować ich właściwości na dłużej.

Wymiana uszczelek w oknach - jak robić to prawidłowo?

Prawidłowo funkcjonujące uszczelki powinny być elastyczne. Jeśli są zgniecione lub popękane, należy je wymienić na nowe. Jeśli zastanawiasz się, jak wymienić uszczelki w oknach, wiedz, że cała operacja jest prosta i z pewnością sobie z nią poradzisz. Trzeba zedrzeć stare uszczelki, wyczyścić powierzchnię i przymocować nowe. Konserwacja uszczelek okiennych to także przecieranie ich specjalnym smarem silikonowym lub wazeliną techniczną.

Regulacja okien plastikowych - kiedy i po co regulować?

Ruchome elementy okna, takie jak okucia, bez odpowiedniej konserwacji mogą zmniejszyć wygodę otwierania i zamykania framug. Pod wpływem swojego ciężaru skrzydła mogą zacząć obwisać i rozszczelnić się z uwagi na zmianę położenia w ramie.

Ruchomość zawiasów jest zależna m.in. od tego, czy jest na nich obecny smar do okien. Czasami zalegający brud sprawia, że zawiasy przestają dobrze działać i trzeba użyć siły, aby okno zamknąć lub otworzyć. Jeśli po umyciu sytuacja nie poprawia się, konieczne może okazać się wyregulowanie okna.

Jak sprawdzić szczelność okien? Spróbuj zamknąć okno z kartką papieru położoną pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą okienną. Jeśli kartkę da się wyciągnąć, gdy okno jest zamknięte, należy zwiększyć docisk.

Pamiętaj o opisanych powyżej zabiegach konserwacyjnych, a okna będą długo spełniać swoją funkcję i nie sprawią ci nieprzyjemnych niespodzianek.

Komentarze