Posadzka do magazynu lub warsztatu - jaką wybrać?

Posadzka do magazynuPodłoga w magazynie jest nieustannie regularnie eksploatowana, dlatego powinna być solidna i trwała, by - w dobrym stanie, posłużyć przez wiele lat. Jest wiele metod wykończenia posadzek do magazynów, a każdy z nich różni się rodzajem użytego materiału oraz jego właściwościami. Jaka posadzka do warsztatu lub magazynu będzie najlepsza - betonowa, żywiczna, a może z płytek ceramicznych?

Podłoga w salonie, kuchni czy łazience, najczęściej pokryta jest wykładziną, panelami lub płytkami - to rozwiązania, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach domowego użytku. O ile jednak wymienione materiały idealnie nadają się do domu, nie będą dobrym rozwiązaniem w magazynie czy warsztacie, ponieważ są zbyt delikatne. W tego rodzaju pomieszczeniach warto zastosować posadzki, które będą odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie oraz działanie środków chemicznych, a przy tym łatwo będzie je utrzymać w czystości.

Beton na posadzkę do magazynu

W warsztatach, podłoga bardzo często jest wykonywana bezpośrednio na gruncie, dlatego dużą popularnością cieszą się posadzki z betonu posadzkowego zbrojonego włóknem rozproszonym. Jej warstwę wierzchnią stanowi beton (dobrze wybierać rodzaj C16/20 - C20/25), najczęściej o grubości od 5 do 15 cm, który może służyć jako baza pod ułożenie posadzki, ale też, jest w stanie samodzielnie pełnić rolę posadzki do magazynu - wystarczy go dokładnie uformować (najlepiej z 2-3% spadkiem w stronę kratki spustowej lub korytka odwadniającego), wygładzić i wyszlifować. Betonowa posadzka do warsztatu jest trwała i solidna, a jej koszty utrzymania i ewentualnych napraw są niewielkie. Jeśli zaś chodzi o ascetyczny wygląd tego tworzywa, na pewno przypadnie do gustu wielbicielom industrialnych i minimalistycznych wnętrz.

Żywica w posadzce?

Żywica to główny składnik żywicznych posadzek do magazynu. Do pokrycia podłogi wybierane są najczęściej rodzaje epoksydowe, poliuretanowe oraz winyloestrowe tego materiału. Można je dostać w kilku wariantach kolorystycznych, a większość z nich posiada specjalną, antypoślizgową fakturę. Masy żywiczne zwykle osiągają grubość od 1 do 6 mm, a można je nakładać na wiele sposobów: za pomocą pędzla, pacy lub poprzez wylanie na podłogę. Najbardziej uniwersalne jest nakładanie masy za pomocą pacy lub pędzla, które umożliwiają wykończenie powierzchni ze spadkiem. Powstała w ten sposób podłoga do warsztatu jest elastyczna i łatwo utrzymać ją w czystości. Nie zawsze musi przybierać gładką postać, w prosty sposób można nadać jej dekoracyjną fakturę - wystarczy świeżą warstwę żywicy posypać kolorowym piaskiem kwarcowym lub dekoracyjnymi płatkami. Posadzki żywiczne odznaczają się eleganckim wyglądem, a przy tym są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie chemikaliów.

Najprostszym sposobem wykończenia posadzki do magazynu są płytki ceramiczne

Do wykonania posadzki do warsztatu warto użyć płytek ceramicznych o szorstkiej powierzchni, która pozwoli uniknąć ewentualnego poślizgnięcia. Płytki zwykle nakleja się bezpośrednio na wysuszone wylewki maszynowe, przy użyciu kleju o podwyższonej elastyczności - dzięki niemu, podłoga będzie dodatkowo zabezpieczona przed uszkodzeniami i wykruszeniem powierzchni. Do garaży, warsztatów i magazynów najlepiej wybierać płytki gresowe, klinkierowe lub lastrykowe czyli takie, które mają szorstką nawierzchnię. Bardzo ważne jest, żeby były odporne na ścieranie i zginanie, a przy tym nienasiąkliwe i odpowiednio twarde. Posadzki do magazynu wykonane z płytek ceramicznych mają dużo zalet: są odporne na uszkodzenia, nienasiąkliwe, a przy tym łatwo utrzymać je w czystości.

Możliwości wykończenia posadzki w magazynie lub warsztacie jest dużo. Co ważne, użycie każdego z poszczególnych materiałów - betonu, żywicy lub płytek ceramicznych - jest gwarancją uzyskania solidnej i estetycznie prezentującej się podłogi. Jednym z najbardziej uniwersalnych wyborów jest zastosowanie posadzki betonowej, która jest wytrzymała, łatwa w pielęgnacji, a jej koszty użytkowania są niskie.

Autor: www.betonnadom.pl.

Komentarze

Waluszek
Ciekawy artykuł. Warto dodać że posadzki betonowe mogą być barwione przez co mogą mieć różne kolory np. grafitowy, czerwony czy zielony.
https://www.waluszek.pl/