Porównujemy pojemniki na śmieci, metal czy tworzywo sztuczne?

Pojemniki na śmieciKażdy z nas produkuje śmieci. Mimo coraz większej dbałości o to, by zmniejszyć ilość odpadów nie udaje się całkowicie ich wyeliminować. Możemy jednak zadbać o ich odpowiednie składowanie i segregację.

Kluczowe znaczenie w składowaniu śmieci ma wybór odpowiednich pojemników na śmieci. Liczy się nie tylko ich wielkość, ale również materiał z jakiego został wykonany. Sprawdźmy więc jaki pojemnik warto wybrać.

Metal i tworzywo sztuczne - dwa najpopularniejsze rozwiązanie

W zależności od tego kto wyrzuca śmieci, potrzebuje różnych rodzajów pojemników. W jednorodzinnych domach wystarczy mały, pojedynczy pojemnik. Domy wielorodzinne, firmy, sklepy - potrzebują kontenerów. Niezależnie od tego jakiej wielkości pojemnik wybierzemy najczęściej wykonany jest on z jednego z dwóch rodzajów materiałów. Pierwszy to tworzywo sztuczne, drugi to metal. Każdy z tych materiałów ma swoje wady oraz zalety - sprawdźmy więc, który z nich warto wybrać.

Tworzywo sztuczne - wady i zalety

Pojemniki na śmieci wykonane z tworzywa sztucznego jeszcze do niedawna były najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Nie ma w tym nic dziwnego - koszt zakupu takiego pojemnika nie jest wysoki, poza tym tworzywo sztuczne jest materiałem odpornym na działanie czynników atmosferycznych.

Niestety, pojemniki na śmieci wykonane z plastiku nie są wolne od wad. Podstawową jest fakt, że umieszczenie w nich czegokolwiek gorącego (np. popiołu) może spowodować ich stopienie. Pojemniki na śmieci z tworzywa są również lekkie co sprawia, że w chwili, kiedy nie są pełne często są przewracane np. przez wiatr, co bywa kłopotliwe. Co równie ważne, przewrócenie pojemnika przez wiatr może doprowadzić do pęknięcia poszycia.

Pojemnik na śmieci

Przydomowy pojemnik na odpady z metalu

Pojemniki metalowe - dlaczego stają się coraz popularniejsze?

Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup pojemników na śmieci, które wykonane są z metalu. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Dzisiejsze metalowe pojemniki na śmieci są trwałe i odporne na działania szkodliwych czynników - nie szkodzi im wiatr, wilgoć, niska czy wysoka temperatura. Są również odporne na powstawanie rdzy, a to za sprawą specjalnych antykorozyjnych warstw ochronnych. Przy tym są znacznie cięższe i solidniejsze, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że pojemnik przewróci się lub połamie. Nawet jeśli dozna uderzenia to powierzchnie się odkształci co można będzie "wyklepać" zamiast kupować nowy. Zdecydowanie są bardziej polecane do cięższych warunków oraz w przypadku cięższych odpadów czy np. ostrych bądź gorących, które mogłyby z łatwością uszkodzić pojemnik z materiału sztucznego.

Pojemnik na śmieci

Przydomowy pojemnik na odpady

Natomiast wadą tego typu pojemników na śmieci jest wyższa cena względem delikatniejszych plastikowych, można to samemu porównać na eco-market.pl. Warto jednak mieć świadomość, że dobry pojemnik na śmieci wykonany z metalu może posłużyć nam przez długi czas. Jest to więc zakup, który z pewnością się zwróci.

Podsumowując, wybierając pojemniki metalowe możemy mieć pewność, że śmieci będą składowane w sposób bezpieczny i odpowiednio zabezpieczone np. przed rozrzuceniem przez wiatr. Warto również wspomnieć, że pojemniki metalowe są obecnie dostępne w wielu różnych wersjach i wymiarach, dzięki czemu możemy znaleźć idealne rozwiązanie zarówno dla domu jednorodzinnego, bloku, firmy czy sklepu.

Komentarze