Poradnik instalatora: złączki instalacyjne - ich rodzaje i zastosowanie

Złączki instalacyjneDo budowy jakiejkolwiek instalacji potrzebne są rury i kształtki instalacyjne. W całym procesie złączki odgrywają kluczową rolę, ponieważ umożliwiają sprawne łączenie kolejnych elementów rurociągu i szybkie podłączenie do sieci niezbędnego osprzętu. Jakie złączki są dostępne w sprzedaży, do czego służą i jakie korzyści wynikają z ich zastosowania?

Rodzaje złączek instalacyjnych do budowy instalacji wodnej i C.O.

Do budowy instalacji sanitarnych i centralnego ogrzewania służy szereg złączek instalacyjnych. Do podstawowych z nich należą:

  • Mufy - złączka prosta, przeznaczona do tworzenia rozłącznych połączeń między rurami. Ma kształt tulei, która na całej długości wewnętrznej strony ma gwint walcowy.
  • Nyple - kształtki do łączenia elementów instalacji zakończonych gwintem wewnętrznym, czyli trójników, kolan, muf oraz wszelkiego rodzaju zwężek. W instalacjach wodnych i C.O. najczęściej stosuje się nyple mosiężne, które po obu stronach mają gwint zewnętrzny a na środku sześciokątny pierścień dla łatwiejszego wkręcenia elementu kluczem.
  • Redukcje - tzw. zwężki, to elementy stosowane w celu łączenia rur o różnych średnicach z zamiarem zmniejszenia średnicy całej linii instalacyjnej. Redukcje z jednej strony mają pierścień, a z drugiej gwint.
  • Śrubunki - wzmocnione kształtki o grubych ściankach służące do podłączenia do instalacji kaloryferów, pomp, zaworów, liczników itp. Każdy śrubunek składa się z trzech części: korpusu, grzybka i nakrętki. Grzybek i korpus, łączone nakrętką, wkręca się w rury gwintami.
  • Półśrubunki - to złączki instalacyjne spełniające podobną funkcję jak śrubunki mosiężne. Pozwalają na wygodne podpięcia do sieci takich urządzeń jak wodomierze, pompy czy kaloryfery. Złożone z tulei, nakrętki oraz uszczelki fibrowej.
  • Kolanka - elementy złączne o kącie prostym wykorzystywane do zmiany kierunku prowadzenia przewodów bez potrzeby gięcia rur.
  • Trójniki i czwórniki - umożliwiają wyprowadzenie odgałęzień od przewodów głównych, czyli pionów i poziomów, w celu doprowadzenia wody w wybrane miejsca i podłączenia urządzeń sanitarnych, kaloryferów bądź innych sprzętów. W zależności od rodzaju mają trzy lub cztery wyjścia (gwinty) do prowadzenia rur w różnych kierunkach.
  • Złączki instalacyjne

Złączki instalacyjne a korzyści z zastosowania dla całego rurociągu

Zastosowanie złączek instalacyjnych niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Wykorzystanie kształtek znacznie ogranicza nakład pracy i wyraźnie skraca czas potrzebny na wykonanie całej instalacji. Szybkie łączenie, bez potrzeby spawania, lutowania, zaciskania czy sprasowywania to spore ułatwienie, podobnie jak brak konieczności gięcia rur w celu zmiany kierunku przebiegu nitki rurociągu.

Co więcej, złączki instalacyjne pozwalają wykonać szczelne połączenia o wysokiej trwałości i odporności na uszkodzenia. Dokładnie wykonane gwinty idealnie do siebie pasują, więc nie ma mowy o pojawieniu się mikroszczelin, przez które mogłoby się wydostawać na zewnątrz obecne w instalacji medium. Dobrze dobrane i prawidłowo założone kształtki zapewniają długą żywotność sieci, jej bezproblemowe działanie, a co za tym idzie rzadkie naprawy.

Ponadto wspomniane elementy umożliwiają podpięcie różnego rodzaju urządzeń/sprzętów zewnętrznych do rurociągu w łatwy i bezproblemowy sposób. Ich zastosowanie pozwala też szybko usunąć awarię, bez konieczności rozbiórki całej instalacji. Wszystko sprowadza się do wykręcenia złączki instalacyjnej, demontażu zepsutego sprzętu, założeniu nowego i przykręcenia go z użyciem kształtki.

Złączki instalacyjne

 

Źródło: www.instalart.com.pl.

Komentarze