Polimeryzacja podłóg - na czym polega? Zalety i zastosowanie

Polimeryzacja podłogiZainstalowane podczas wykończenia lub remontu lokalu podłogi z czasem przecierają się i niszczą pod wpływem intensywnego użytkowania. Przez to posadzki tracą swoje właściwości mechaniczne i estetyczne oraz łatwo się brudzą. Aby zapobiec degeneracji podłogi, można ją pokryć specjalną warstwą zabezpieczającą. Tak zwane akrylowanie podłóg pozwala je wzmocnić i odnowić oraz zabezpieczyć przed uszkodzeniami. Na czym dokładnie polega ta technika?

Czym jest polimeryzacja podłóg?

Podczas zabiegu akrylowania z podłogi ściera się uszkodzoną warstwę posadzki lub poprzednią powłokę zabezpieczającą. Podłoże o znacznych właściwościach chłonnych należy zagruntować przed polimeryzacją. Po przygotowaniu podłoża do zabiegu, nakłada się na nie warstwy specjalnego polimeru, który po utwardzeniu:

  • wzmacnia podłogi,
  • zapobiega ich zabrudzeniom,
  • ułatwia ich mycie,
  • poprawia ich właściwości mechaniczne oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Gdy naniesiona warstwa polimeru w pełni zastygnie, nakłada się kolejną powłokę. Na koniec posadzka jest polerowana. Najczęściej akryluje się podłogi wykonane z:

  1. betonu,
  2. gumy,
  3. linoleum,
  4. PCV,
  5. tarkettu.

Jakie zalety przynosi akrylowanie podłóg?

Dzięki przeprowadzeniu akrylowania podłogi, staje się ona:

Twardsza i bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne
Polimer zabezpiecza naturalne mikropory w powierzchni, tak wykończoną podłogę znacznie łatwiej myć, a brud się w nią nie wgryza. To znacznie przedłuża trwałość nawierzchni, która po wzmocnieniu o wiele dłużej posłuży użytkownikom. Powłoka ochronna sprawia także, że podłoga staje się w pełni wodoodporna.

Bezpieczniejsza dla użytkowników
Powierzchnia pokryta polimerem wykazuje znaczące właściwości antypoślizgowe oraz nie elektryzuje się. Jeśli więc nie planuje się położenia na podłodze dywanów lub wykładzin, warto ją w ten sposób zabezpieczyć, aby zmniejszyć szansę na poślizgniecie się i bolesny upadek. Dzięki wypełnieniu mikroporów, w tak spreparowanej nawierzchni znacznie wolniej namnażają się również drobnoustroje.

Odbija  światło
Uzyskany połysk powoduje, że posadzka wygląda elegancko i atrakcyjnie, a do tego optycznie powiększa pomieszczenie. Gdy warstwa polimeru się w końcu przetrze, zabieg akrylowania można powtórzyć, zamiast wymieniać całą podłogę na nową. To pozwoli na optymalizację kosztów użytkowania lokalu z dużą powierzchnią podłóg.

Jak należy konserwować akrylowaną podłogę?

Aby polimeryzacja podłóg na długo poprawiała ich strukturę, trzeba odpowiednio dbać o tak zaimpregnowane posadzki. Najlepiej używać do jej czyszczenia specjalnych środków na bazie wosku lub polimeru, które dbają o warstwę ochronną, jednocześnie skutecznie usuwając z niej zabrudzenia. Mniej więcej raz w tygodniu należy taką podłogę wypolerować, aby przywrócić jej blask po zmatowieniu środkami czyszczącymi. Ponadto - co kilka miesięcy powinno się wypolerować podłogi akrylowane polerką na wysokich obrotach, stosując do tego preparat utwardzający powierzchnię polimeryzowaną. Dzięki temu, właściwie pielęgnowana posadzka posłuży bez problemu przez wiele lat.

Gdzie stosuje się akrylowanie podłóg?

Zabieg polimeryzacji warto przeprowadzić w pomieszczeniach użyteczności publicznej, narażonych na duże natężenie ruchu i wymagających częstego mycia w celu zachowania odpowiedniej higieny we wnętrzu. Tam, gdzie wykorzystuje się dużą powierzchnię posadzki, akrylowanie podłóg nada im elegancki połysk, poprawi wygląd i doświetlenie pomieszczeń oraz pomoże zapobiec upadkom wśród użytkowników.

W związku z tym, polimeryzacja podłóg szczególnie sprawdzi się w:

  • urzędach,
  • szpitalach i przychodniach,
  • lokalach gastronomicznych i handlowych,
  • szkołach,
  • zakładach przemysłowych.

Z tego zabiegu korzystają również właściciele domów jednorodzinnych, którzy kładą w łazienkach podłogi wrażliwe na wpływ wilgoci.

Akrylowanie podłóg to zabieg, który poprawia ich odporność na uszkodzenia oraz wpływ wilgoci, a także ich właściwości antybakteryjne, antypoślizgowe i antystatyczne. Dzięki nałożeniu polimeru posadzka staje się więc trwalsza, bezpieczniejsza i ładniejsza. Profesjonalnie wykonana polimeryzacja podłóg znacznie poprawi ich funkcjonalność i sprawi, że posłużą znacznie dłużej. Trzeba pamiętać, że tak zaimpregnowane posadzki należy regularnie konserwować odpowiednimi preparatami oraz polerować co parę miesięcy.