Podział narzędzi ręcznych. Co znajdziemy na rynku?

Narzędzia ręczneBez odpowiednich narzędzi nie poradzimy sobie z nawet najprostszym remontem w domu. Tym bardziej profesjonalne firmy budowlane potrzebują odpowiedniego wyposażenia, bez którego nie będą w stanie zrealizować przyjętych od klientów zleceń. O czym dokładnie mowa? O podstawowych narzędziach ręcznych, które znane są niemal wszystkim majsterkowiczom. W poniższym artykule sprawdzimy, jak możemy podzielić narzędzia ręczne, jakie mają zastosowanie oraz ile musimy za nie zapłacić.

Podstawowe narzędzia ręczne: musisz je mieć!

Kompletując wyposażenie przydomowego warsztatu lub firmowego magazynu, należy uwzględnić podstawowe rodzaje narzędzi ręcznych. Bez nich nie będziemy w stanie przeprowadzić wielu prostych czynności, takich jak pomiar odległości czy wbicie gwoździa. Do podstawowych narzędzi ręcznych zaliczyć musimy m.in. młotki, markery, miary, poziomice, klucze, wkrętaki, piły, noże oraz szczypce.

Bez wątpienia sprzęt tego typu nie należy do skrajnie skomplikowanych w budowie, a poza tym nie jest on również przesadnie drogi. Niemniej jednak na rynku można znaleźć setki, jak nie tysiące różnych modeli narzędzi, które różnią się jakością wykonania i dodatkowymi funkcjonalnościami. Te aspekty nie pozostają bez znaczenia, jeżeli szukamy produktów na długie lata bezproblemowego użytkowania.

Podział narzędzi ręcznych: co znajdziemy na rynku?

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się młotkom, których konstrukcja jest wręcz banalna i swoim poziomem skomplikowania przypominają budowę przysłowiowego cepa. W budowie młotka wyróżnić trzeba trzonek oraz obuch, aczkolwiek nie zawsze elementy te stanowią osobne podzespoły. Niekiedy młotki odlewane są jako całość, gdzie trzonek z obuchem stanowią integralny element. Nie ma wtedy ryzyka ześlizgnięcia się obucha z rękojeści. Młotki możemy podzielić m.in. na ciesielskie, ślusarskie, brukarskie, blacharskie oraz murarskie. Szeroki wybór tego typu narzędzi ręcznych, znajdziemy w sklepie isprzet.pl.

Do kolejnych narzędzi zaliczyć trzeba m.in. zwijane miarki, najczęściej o długości 5-10 metrów. Nie można zapomnieć także o zestawach kluczy wraz z odpowiednimi nasadkami. Do precyzyjnych zadań remontowo-budowlanych niezbędna będzie poziomnica, najczęściej o długości 60 cm. Co ciekawe w sprzedaży dostępne są również innowacyjne poziomice laserowe, które dodatkowo zwiększają komfort i precyzję wykonywanych zadań.

Podczas majsterkowania nie obejdzie się bez dobrego noża. Najpopularniejszym rozwiązaniem są tzw. tapeciaki, czyli noże wysuwane z wymiennymi ostrzami. Profesjonaliści cenią sobie możliwość łatwego magazynowania i przenoszenia zestawów narzędzi. W tym celu zaleca się zakup skrzynek narzędziowych, które nie tylko pomieszczą wszystkie podstawowe narzędzia ręczne, ale również pozwolą na ich bezpieczne magazynowanie i transport.

Zakup narzędzi ręcznych: na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim nie kierujmy się wyłącznie ceną, która nie zawsze jest adekwatna do jakości i funkcjonalności danego narzędzia. Zwróćmy uwagę na opinię danego modelu, pozostawione przez innych użytkowników - to powinno dać nam obiektywny pogląd na interesujący nas przedmiot. Równie istotna kwestia to konkretne parametry, które należy dobrać pod własne wymagania i oczekiwania.

Dla przykładu bez sensu może okazać się zakup zwijanej miarki o długości 2 metrów, skoro będziemy ją przechowywać w obszernej szafce czy szufladzie. Lepiej postawić na nieco droższy model o większych możliwościach, który zajmie niewiele więcej miejsca, a z pewnością przyda się podczas wielu innych, bardziej zaawansowanych prac remontowych na większej powierzchni.

Z drugiej strony nie należy przesadzać, ponieważ nie zawsze będziemy w stanie wykorzystać cały potencjał danego narzędzia. Dla przykładu kupując zwykły młotek najlepiej będzie pójść na kompromis, o ile nie potrzebujemy narzędzia do bardzo specjalistycznych zadań. Ciężki młot bowiem potrafi wytworzyć ogromną energię przy uderzeniu, ale posługiwanie się nim wymaga sporej siły - podobnie jak jego transport i przenoszenie. Mały młoteczek z kolei okaże się lekki, poręczny i schowamy go nawet w niewielkiej szufladzie, ale z drugiej strony wbicie gwoździa o większej średnicy okaże się bezskuteczne lub mocno utrudnione.

Czy stawiać na markowe rozwiązania?

Na koniec warto poruszyć jeszcze jedną kwestię, a mianowicie producenta sprzętu. Panuje wszechobecne przekonanie, że nie ma sensu przepłacać w przypadku prostych narzędzi ręcznych, które posiadają prostą konstrukcję, takich jak młotki, poziomice czy miarki zwijane. Ich koszt to raptem kilkanaście lub parędziesiąt złotych. Czy taki tok rozumowania jest obiektywnie poprawny?

Wszystko zależy od naszych oczekiwań i poziomu skomplikowania przyszłych prac budowlanych. Jeżeli kupujemy narzędzia na tzw. “wszelki wypadek”, to faktycznie zakup drogich modeli z wyższej półki może okazać się niepotrzebny. Co innego, jeżeli planujemy dłuższe prace remontowe np. na cały sezon. Wtedy decydując się na zakupy sprzętu renomowanej marki zyskujemy narzędzia o wysokiej jakości, trwałe, niezawodne i najczęściej doceniane przez wielu innych użytkowników.

Komentarze