Podłoga na taras - czym wyłożyć podłogę na taras?

Podłoga na tarasTaras jest marzeniem wielu. Pozwala odetchnąć na powietrzu. Może być częścią ogrodu lub jedynie jego namiastką, która jednak doskonale pozwala się zrelaksować. Osoby, które zrealizowały swoje marzenie o tarasie, stają przed licznymi i trudnymi wyborami. Jednym z pierwszych, jest wybór podłogi na tarasie. Istnieje wiele rozwiązań w tym względzie. Różnią się trwałością, wymogami, co do pielęgnacji i konserwacji, a także właściwościami i wyglądem. Jakie są możliwości?

Nasz wybór powinien więc być podyktowany względami praktycznymi, ale też osobistymi preferencjami, a przy tym wpasowywać się w całą aranżacje ogrodu.

Drewniana podłoga na taras

Drewniane deski to chyba pierwsze, co przychodzi nam na myśl, jeśli myślimy o podłodze na tarasie. Nie ma się czemu dziwić - to piękny i bardzo popularny materiał, do tego ekologiczny. Posiada też szereg niezaprzeczalnych walorów użytkowych:

  • jest ciepły i przyjemny w dotyku,
  • nadmiernie nie wyziębia się,
  • nie nagrzewa się,
  • a przy tym wygląda pięknie!

Nie jest to jednak materiał bez wad. Utrzymanie pięknej podłogi na tarasie wykonanej z drewna kosztuje sporo wysiłku. Deski trzeba czyścić i konserwować, inaczej podłoga na tarasie szybko straci swój wygląd i walory użytkowe. Wystawione na działanie słońca drewno może tracić kolor.

Musimy też zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z jakiego wykonano deski. Najlepsze będzie drewno drzew egzotycznych - twarde i trwałe. Popularna u nas sosna okazuje się zbyt miękka. Łatwo ulega też uszkodzeniom. Nie warto jednak odrzucać sosny całkowicie. Okazuje się, że po odpowiedniej obróbce termicznej i sosnowe deski nadadzą się na podłogę na tarasie. Na rynku materiał ten funkcjonuje pod nazwą thermodrewna. W wyniku obróbki drewno ciemnieje, ale staje się dużo trwalsze. Warto nadmienić, że przy produkcji thermodrewna nie stosuje się niebezpiecznych środków chemicznych - odpowiednie właściwości są wynikiem działania wysokiej temperatury i gorącej pary. Thermodrewno jest więc bezpieczne dla nas i dla środowiska.

Podłogi drewniane można układać na podbudowie z betonu lub na gruncie. Drugi sposób jest oczywiście szybszy, prostszy i tańszy, ale też mniej trwały.

Deski kompozytowe na taras

Jeśli podobają nam się drewniane podłogi i koniecznie chcielibyśmy mieć właśnie taką podłogę na tarasie, a jednocześnie zniechęcają nas uciążliwe prace konserwacyjne przy naturalnym drewnie, dobrym kompromisem mogą okazać się deski kompozytowe. Mają z drewnem wiele wspólnego, bowiem zwykle blisko połowę ich zawartości stanowi mączka drzewna. Sprawia to, że deska kompozytowa ma wiele cech, które cenimy w drewnie: nie nagrzewa się zbyt mocno, jest przyjemna w dotyku i dobrze wygląda.

Oprócz mączki drzewnej deska kompozytowa zawiera też tworzywa sztuczne. Bardzo często jest to polichlorek winylu, czyli PCV. Dzięki temu deski kompozytowe są niezwykle odporne na warunki środowiska i nie wymagają regularnych zabiegów konserwacyjnych. Drobne uszkodzenia można usunąć papierem ściernym. Deski kompozytowe źle znoszą wysoką temperaturę, więc grillowanie na tarasie z desek kompozytowych raczej należy sobie odpuścić.

Do zalet desek kompozytowych zaliczyć też można łatwy montaż, choć należy pamiętać, że są one puste w środku, więc ich cięcie wzdłuż może utrudniać (czy wręcz uniemożliwiać) montaż, a na brzegach umieszczane są specjalne listwy maskujące.

Kamienna podłoga na taras

Cenimy deski za naturalny wygląd, ale przeszkadza nam ich stosunkowo niska trwałość? Kamień również jest materiałem naturalnym i dobrze wyglądającym w ogrodzie, a przy tym niezwykle trwałym. Oczywiście, żeby cieszyć się tą trwałością należy wybierać kamienie twarde i nienasiąkliwe, np. bazalt lub granit. Kamienie powinny też zostać poddane odpowiedniej obróbce (szczotkowanie lub płomieniowanie), aby nie były zbyt śliskie. Mimo, że kamień jest niezwykle trwały, warto pamiętać o jego konserwacji. Warto raz na jakiś czas przeprowadzić impregnację, która zabezpieczy kolor kamienia i będzie chroniła go przed zabrudzeniami.

Najbardziej naturalnie wyglądają płyty z kamienia łupanego. Można układać je bezpośrednio na gruncie. Kamień może występować też w postaci grubszych lub cieńszych płytek, układanych podobnie jak np. gres. W tym przypadku stosuje się podbudowę betonową i klejenie.

Choć kamień wygląda pięknie i jest niezwykle trwały, nie jest tak ciepły i przyjemny w dotyku, jak drewno. Podłoga na tarasie wykonana z kamienia będzie raczej zimna, a eksponowana na silne słońce może intensywnie się nagrzewać.

Gres na taras

Jeśli nie zależy nam na imitowaniu natury, a raczej na wygodzie i elegancji, gres będzie świetnym wyborem. Choć podłogę na tarasie można wykonać z różnych płytek, to nie da się ukryć, że to właśnie gres na tarasie najlepiej sprawdzi się w zmiennych warunkach środowiskowych. Zwykłe kafelki szybko popękają, dlatego stosować należy wyłącznie płytki przeznaczone do stosowania na zewnątrz.

Gres jest materiałem dobrze znanym z wnętrz domów, podobne właściwości będzie więc miał, jako podłoga na tarasie. Trwałość, odporność na uszkodzenia i zabrudzenia. Podłoga z płytek gresowych jest bardzo łatwa w utrzymaniu. Troski wymagają właściwie tylko fugi. Ponadto duża liczba wzorów płytek daje duże możliwości aranżacji. Jedynym, co nas tu właściwie ogranicza jest wyobraźnia.

Niestety,  gres błyskawicznie się nagrzewa i wychładza, jest też dość twardy - z tego powodu często ostatecznie zostaje przykryty dywanem lub specjalną matą, które to z kolei elementy mogą być jednocześnie ciekawymi dodatkami, zwiększającymi atrakcyjność naszego tarasu.

Posadzka żywiczna na taras

Jeszcze rzadko spotykane, ale ciekawe rozwiązanie to posadzka żywiczna. Tworzy ona jednolitą powierzchnię w wybranym kolorze, bez żadnych przerw i łączeń. Wygląda bardzo nowocześnie, co niektórym przypadnie do gustu, ale nie będzie pasowała do każdego ogrodu. Jest to z pewnością najprostszy w utrzymaniu materiał na podłogę tarasu. Brak szpar czy zakamarków sprawia, że utrzymanie czystości posadzki żywicznej jest bajecznie proste. Nie można tego jednak powiedzieć o układaniu takiej posadzki. Proces ten jest długi i skomplikowany, gdyż posadzka tworzona jest z wielu warstw. Plusem tego rozwiązania jest natomiast fakt, że zużyte warstwy można z powodzeniem zastąpić nowymi. Choć posadzka żywiczna sprawia wrażenie śliskiej, w rzeczywistości taka nie jest. Zawdzięcza to dodatkom piasku lub kruszywa. Posadzce żywicznej nie straszne światło słoneczne, wilgoć i mróz - z tego względu idealnie nada się jako podłoga na taras. Ma więc niewątpliwe zalety praktyczne, ale nie każdemu przypadnie do gustu jej nowoczesny wygląd.

Podłogę na tarasie można zrealizować na bardzo wiele różnych sposobów. Użyty materiał będzie miał duże znaczenie dla walorów użytkowych podłogi, ale też będzie wpływał na jej wygląd. Obecnie możliwości techniczne, oferta materiałów i technologii dostępnych na rynku sprawia, że dopasujemy odpowiednią podłogę do każdego tarasu. Podłoga na tarasie to nie tylko prosta przestrzeń, ale dzięki różnorodności materiałów, jakie możemy zastosować (drewno, thermodrewno, deski kompozytowe, kamień, gres, posadzka żywiczna), to także ważny element aranżacji samego tarasu i całego ogrodu.

Komentarze