Podłoga z paneli wymaga ułożenia odpowiedniego podkładu. Do wyboru mamy korek, eko płyty, tekturę falistą, piankę, gąbkę z polietylenu oraz podkład polistyrenowy. Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając podkład pod panele.
Do czego służy podkład pod panele?
Panele podłogowe, niezależnie od wybranego rodzaju, nie mogą zostać ułożone bezpośrednio na podłożu. Konieczne jest zastosowanie warstwy pośredniej - podkładu. Jego zadaniem jest ochrona przed wilgocią, zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, izolacja termiczna. Miękka warstwa podkładowa stanowi przejście pomiędzy dwoma sztywnymi warstwami - podłożem oraz panelami. Przenosi ona naprężenia, zapobiega pękaniu paneli, podnosi ich odporność na obciążenia statyczne i dynamiczne. Dodatkowo eliminuje efekt skrzypienia.
Korek pod panele
Popularnym rodzajem podkładu pod panele jest korek naturalny. Doskonale wygłusza, dzięki czemu sprawdza się w mieszkaniach w blokach. Pewnym ograniczeniem jest jednak fakt, że korek można stosować wyłącznie na idealnie gładkim podłożu. W przypadku nierówności istnieje ryzyko popękania podkładu, co z kolei znacząco obniża jego parametry użytkowe.
Tektura falista pod panele
Korzystnym pod względem ceny rozwiązaniem jest podkład z tektury falistej, dostępnej w postaci długich rolek. Materiał ten, podobnie jak korek, może być stosowany wyłącznie na równym podłożu. Jego niezaprzeczalną zaletą jest natomiast przewodnictwo cieplne, pozwalające na zastosowanie tego rozwiązania w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Tektura zapewnia też izolację akustyczną.
Eko płyty - co to takiego?
Dobrą izolację akustyczną i cieplną gwarantują także eko płyty. Dostępne są w różnej grubości, dzięki czemu można dobrać produkt odpowiedni do potrzeb. Lepiej niż korek sprawdzają się na lekko nierównym podłożu. Wadą eko płyty jest natomiast absorbowanie wilgoci, wykluczające możliwość jej zastosowania w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Niezależnie od miejsca, warto zastosować dodatkowo folię paroizolacyjną.
Pianka kontra gąbka z polietylenu
Popularnymi rozwiązaniami są także pianka podkładowa oraz gąbka. Pierwszy rodzaj materiału słabo izoluje akustycznie i nie przepuszcza powietrza. Nie nadaje się do zastosowania pod panele drewniane. Zaletą jest niska cena pianki. Kilkukrotnie wyższy jest koszt gąbki z polietylenu. Rekompensuje to jednak dobra izolacja cieplna oraz akustyczna. Zależnie od grubości, podkład z gąbki może być stosowany także na niezbyt równym podłożu, niwelując nierówności.
Podkład polistyrenowy do specyficznych zastosowań
Podkład polistyrenowy dedykowany jest do zastosowania w przypadku ogrzewania podłogowego. W jego powierzchni znajdują się otwory odpowiedzialne za przepuszczanie ciepła w kierunku paneli. Podkłady polistyrenowy jest trwały; dobrze izoluje akustycznie.
Wybór podkładów pod panele jest bardzo bogaty. Podczas zakupu warto kierować się nie tylko ceną, ale także właściwościami materiału. Musi on być dopasowany do rodzaju paneli, charakteru podłoża, obecności ogrzewania oraz specyfiki wnętrza.
Autor: www.castorama.pl.
Komentarze