Płyty wiórowe OSB - budowa, wymiary, kategorie, zastosowanie

Płyta wiórowa OSBMateriał odpadowy i lepiszcze tworzą kompozyt - płyty OSB, które od dziesięcioleci robią furorę w przemyśle budowlanym. Tam najczęściej OSB są stosowane. Jednak ich użycie nie ogranicza się tylko do placów budowy.

Spotykamy je niemal na każdym kroku, chociaż nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Są wykorzystywane w niemal każdym etapie robót budowlanych i nadają się idealnie do różnych zastosowań. Płyty OSB to produkty, które zrewolucjonizowały budownictwo i meblarstwo. Mają wiele zalet, są tanie, łatwe w montażu, świetnie tłumią dźwięki i nie są podatne na odkształcenia. Warto poznać zastosowanie płyt OSB i świadomie zacząć wykorzystywać je w naszych projektach - szybko okaże się, że są dokładnie tym, czego od zawsze nam brakowało.

Historia płyt OSB

Eksperymenty nad stworzeniem płyty drewnopodobnej rozpoczęły się jeszcze w XIX wieku. Przełomowym osiągnięciem było natomiast wyprodukowanie w latach 80. tego stulecia sklejki. Nowy materiał był giętki, elastyczny i wytrzymały. Zazwyczaj tworzono go z drewna brzozy i olchy, choć czasami wykorzystywano także gatunki iglaste. Dzięki swojej charakterystyce płyta sklejkowa znakomicie sprawdzała się w meblarstwie (najczęściej pokrywano ją dodatkową warstwą forniru), chociaż chętnie wykorzystywano ją także jako element konstrukcyjny. Kolejny przełom nastąpił w latach 40 XX w., kiedy opracowano metodę wytwarzania płyty wiórowej. Sprasowane wióry drzewne i żywice sprawdzały się znakomicie w budownictwie i dały początek całej rodzinie płyt o znacznej wartości konstrukcyjnej. Kolejnym krokiem naprzód było wynalezienie w latach 80 XXw. Płyty OSB (ang. Oriented Strand Board). Ta drewnopochodna płyta kompozytowa składa się z kilku warstw wiórów, otrzymanych poprzez skrawanie drewna sosnowego lub świerkowego. W charakterze spoiwa stosuje się z kolei żywice syntetyczne.

Płyta OSB - budowa

Obecnie robi się ją z wiórów drzew iglastych. Sosna lub świerk najlepiej nadają się do tego. Ważny jest też sposób ułożenia wiórów, tak by tworzyły zwartą i mocną strukturę. Kształt wiórów też nie jest bez znaczenia. Powinny być długie i wąskie. Wtedy w naturalny sposób tworzą siatkę połączeń z innymi elementami. do produkcji płyt używa się materiału selekcjonowanego pod względem kształtu. OSB płyta składa się z wielu poziomów splątanych ze sobą wiórów. Jest ich zwykle od trzech wzwyż. Pierwsza i ostatnia to elementy największych. Wewnątrz są drobniejszych. Kolejne warstwy ułożone są względem siebie pod kątem prostym, co zapewnia sztywność w obu płaszczyznach ugięcia. Wartość siły działających na elementy zależna jest od parametrów zawartych w wymiarach. OSB płyta, grubość i rozpiętość elementów przekłada się na wielkość siły potrzebnej do zniszczenia arkusza.

Płyty wiórowe OSB podzielono na trzy kategorie

  • Począwszy od płyt ogólnego stosowania - OSB-2 - nadających się do wykorzystania w pomieszczeniach zamkniętych na konstrukcję nienarażone na kontakt z wilgocią.
  • Kolejne to - OSB-3 - zewnętrzne warstwy skleja żywica melaminowo-uretanowa. Natomiast wnętrze nasącza się poliuretanem. Zapewnia to większą sztywność konstrukcji i większe możliwości wykorzystania.
  • OSB-4 - mają najwyższą wytrzymałość. Zawarty w nich klej zapewnia wodoszczelność, a wysoki zgniot daje możliwość użycia w konstrukcjach narażonych na bardzo duże naprężenia.

Wymiary płyt OSB

OSB płyta wymiary ma znormalizowane i dostosowane do pojazdów używanych w ogólnym transporcie. Najczęściej handel oferuje ją proporcjach 1,25 do 2,5. Spotyka się oczywiście inne wymiary przystosowane do zadań specjalnych na przykład 2070 × 2800 lub płyty używane na odbitki mające wymiary 140 × 2500. Stosuje się też różne wersje wykończeń obrzeża. Płyta OSB wodoszczelna produkowana jest najczęściej z trzema rodzajami obrzeży.

  • pióro-wpust
  • pióro-wpust na dłuższych krawędziach
  • z obrzeżami prostopadłymi.

Zalety płyt OSB

Dzięki wspaniałym właściwościom płyty OSB świetnie sprawdzą się w każdej sytuacji. Charakteryzuje je wodoszczelność, która pozwala na ich montaż zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W przeciwieństwie do drewna nie wymagają także dodatkowej konserwacji, mogą się jednak pochwalić podobną odpornością i wytrzymałością. Nie odkształcają się, mają stabilny kształt, dobrze radzą sobie z obecnością wilgoci i potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi, świetnie tłumią także dźwięki. Na szczególną uwagę zasługuje również kwestia ich montażu - możemy je w dowolny sposób przycinać (wystarczy nam zwykła piłka stołowa), dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do dowolnego projektu. Same płyty połączymy z kolei przy użyciu najzwyklejszych wkrętów, łączników lub gwoździ. Wykorzystanie płyt OSB może znacznie przyspieszyć i obniżyć cenę prac, nie wpływając na jakość wykonania.

Płyty OSB

Zastosowanie wiórowych płyt OSB

Płyty wiórowe wersji OSB najczęściej wykorzystuje się do budowy konstrukcji wznoszonych obiektów. Płyty, w których zawarty klej zapewnia im nie nasiąkliwość, używa się do konstruowania szalunków pod wylewki betonowe. Można również stosować je na podłogi. Płyta OSB na podłogę, po późniejszej obróbce powierzchni daje nieoczekiwanie świetlisty efekt lica. Z płyty OSB konstruuje się całe budynki w technologii szkieletowej drewnianej. Służą do wypełnienia połaci ścian. W nowoczesnych aranżacjach wykorzystuje się je do stworzenia niecodziennych zestawień materiałowych, dających zaskakujące efekty.

Płyty OSB-3 cechują się niezwykłą wytrzymałością i praktycznie nieograniczonymi możliwościami. Mogą być wykorzystywane nawet w warunkach wysokiej wilgotności. Świetnie przenoszą także obciążenia, dzięki czemu są wykorzystywane w charakterze elementów konstrukcyjnych. Można wykonywać z nich konstrukcje szkieletowe, szalunki, skosy, schody, podbitki dachowe, wykorzystywać w charakterze okładziny podłogowej, budować altanki i inne konstrukcje znane z naszych ogrodów. Płyta OSB znakomicie sprawdzi się także podczas robót wykończeniowych - z powodzeniem możemy wykorzystać ją jako wykończenie podłóg, a nawet ścian i sufitów.

Montaż płyt wiórowych nie jest obarczony koniecznością stosowania specjalistycznych maszyn i narzędzi. Do prac związanych z obróbką wystarcza podstawowy zestaw narzędzi budowlanych. Płyty daje się montować niemalże do każdego materiału. Taką możliwość zapewniają nowoczesne systemy zamocowań.

Komentarze