Płyty warstwowe - kiedy warto je stosować?

Płyty warstwoweRozwiązania oferowane przez firmy produkujące materiały budowlane wciąż zaskakują swoim rozwojem. Nowoczesne technologie pozwalają na tworzenie materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne lub warunki atmosferyczne. Coraz częściej zdarza się, że materiały, które do tej pory były stosowane wyłącznie w budownictwie przemysłowym lub przeznaczonym dla rolnictwa, są wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym. Przykładem mogą być płyty warstwowe. Czym dokładnie jest ten produkt i jakie ma zalety?

Płyty warstwowe, czyli jakie?

Płyta warstwowa jest materiałem, który składa się z trzonu wykonanego z pianki PIR lub wełny mineralnej. Z zewnątrz jest on osłonięty dodatkowymi warstwami, które zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi. Płyty tego rodzaju dzieli się na ścienne oraz dachowe. W pierwszym przypadku są one wykorzystywane do stawiania ścian działowych oraz zewnętrznych. Z płyt dachowych tworzy się przekrycia oraz docieplenia dachów, zazwyczaj na obiektach przemysłowych. Warto tutaj wspomnieć, że płyty dostępne są w wielu rozmiarach, co pozwala na dopasowanie ich do potrzeb inwestycji. Można je dostać też w kilku wersjach kolorystycznych, co znacznie wpływa na estetykę całego budynku, który jest z nich wykonany. Inna nazwa płyty warstwowej, z którą można się spotkać, to płyta obornicka.

Jakie są największe zalety płyt warstwowych?

Dokładne właściwości poszczególnych płyt zależą od tego, z jakiego materiału wykonano ich rdzeń oraz okładzinę zewnętrzną. Niemal wszystkie płyty wykonane są z materiałów termoizolacyjnych, takich jak wełna mineralna czy PIR, które charakteryzują się wysokimi właściwościami izolującymi nie tylko ciepło, lecz także dźwięki. Zewnętrzna okładzina to materiał, pod którym znajduje się stal - zabezpiecza ona środek przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest pokryta warstwą chroniącą ją przed korozją i działaniem czynników zewnętrznych. W zależności od modelu płyty ścienne spełniają także wymogi dotyczące norm dla produktów antywłamaniowych. Wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązania również ze względu na to, że prace przy inwestycji z wykorzystaniem tych materiałów przebiegają bardzo szybko i sprawnie.

Kiedy najczęściej stosuje się płyty warstwowe?

Jak to zostało wyżej wspomniane, płyty warstwowe zazwyczaj wykorzystywane są przy stawianiu obiektów przemysłowych, takich jak hale produkcyjne czy magazynowe. Z uwagi na ich uniwersalność, coraz częściej stosuje się te płyty przy budowie innych obiektów, np. sportowych lub centrów logistycznych. W ostatnich latach rośnie też liczba sklepów powierzchniowych, a nawet biurowców powstających z wykorzystaniem płyt warstwowych. Jak się okazuje, również inwestorzy chcący postawić dom jednorodzinny są zainteresowani tymi produktami. Dzieje się tak, ponieważ płyty warstwowe pozwalają na wzniesienie budynku o niskim zapotrzebowaniu energetycznym, a co za tym idzie - obiektu tańszego w eksploatacji.

Komentarze