Płytki ścienne - rodzaje, zastosowanie, właściwości

Płytki ściennePłytki ścienne w ciągu ostatniej dekady nabrały zupełnie nowego znaczenia. Jeszcze kilkanaście lat temu słowo kafelki ścienne oznaczało praktyczne płytki ceramiczne o grubości do 6 mm, których nie polecano na podłogi ze względu na małą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Bieżący rok to prawdziwy przełom w aranżacji wnętrz z wykorzystaniem płytek ściennych. Płytki zdobią ściany w pomieszczeniach takich jak salon, jadalnia, korytarz, coraz rzadziej występują natomiast w kuchni czy łazience.

Zarówno wzornictwo, jak i same materiały to bardzo szeroka gama, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Od antyalergicznych płytek korkowych, po naturalny kamień, piękne płytki PCV nieodbiegające designem od gipsowych czy ceramicznych kończąc na iście królewskich szklanych, które dodają niepowtarzalnego uroku każdej aranżacji i bardzo często występują pod postacią misternie wykonanej mozaiki.

Płytki ścienne tradycyjnie zabezpieczające ściany w kuchni i łazience to coraz rzadziej spotykane rozwiązanie. Śmiało można, zaryzykować stwierdzenie, że płytki wchodzą na salony, coraz częściej pojawiają się w jadalniach, nadal królują w pokojach kąpielowych, choć w okrojonej ilości. Nowością są natomiast korytarze i hole wyłożone płytkami od podłogi aż po sufit. Bogata oferta, różnorodne materiały i wzornictwo sprawiły, że płytki ścienne coraz rzadziej pełnią funkcję ochronnych, a są traktowane jako ekskluzywna ozdoba nowoczesnych aranżacji.

Zastosowanie płytek ściennych

Tradycyjne płytki ceramiczne stanowią doskonałą ochronę ścian przed wilgocią i wszelkimi osadami. Wykończone antybakteryjną fugą stanowią barierę dla rozwoju drobnoustrojów, grzybów i pleśni ponadto są łatwe do utrzymania w czystości, można je szorować i myć na mokro. Płytki ceramiczne jeszcze dekadę temu królowały na ścianach 90% polskich kuchni i łazienek. Mimo że rynek ceramicznych płytek ściennych nadal bardzo prężnie się rozwija, nadążając za najnowszymi trendami, wielki bum na płytki w kuchni i łazience już przeminął. Obecnie ten rodzaj zabezpieczenia ścian częściej spotykamy w pralniach i kotłowniach. Ponadto coraz więcej osób decyduje się na wyłożenie ścian płytkami w pomieszczeniach gospodarczo - roboczych np. garażu czy warsztacie. Wyjątkiem są natomiast płytki ceramiczne imitujące naturalne drewno i kamień, które coraz częściej spotykamy na ścianach w salonie, jadalni czy eleganckim pokoju kąpielowym.

Montaż płytek ściennych

Kolejnymi pomieszczeniami, w których chętnie wykorzystuje się płytki do ozdoby i ochrony ścian są korytarz, klatka schodowa i duże przestronne hole. Najmodniejsze płytki ceramiczne to duże płyty imitujące naturalny kamień, które coraz częściej zdobią ściany salonów i jadalni. Natomiast te drewnopodobne zdobią ściany elegancki łazienek i korytarzy. Plaster miodu to przestrzenne płytki ceramiczne, które najczęściej występują w neutralnych barwach - biel, odcienie szarego i głęboka czerń. Kolejny trend to śródziemnomorskie płytki ceramiczne z oryginalnym florystycznym wzorem. Wielobarwne, niewielkich rozmiarów podbiły Polskę kilka lat temu i nadal budzą duże zainteresowanie.

Rodzaje płytek ściennych

Płytki szklane to bardzo ekskluzywny materiał, za który trzeba zapłacić wielokrotność ceny za metr kwadratowy płytek ceramicznych. Płytki ze szkła są prawdziwymi dziełami sztuki wytwarzanymi na mniejszą skalę niż w przypadku ceramiki. Ten rodzaj płytek wytwarzany jest w niewielkich pracowniach, dlatego też cena ich jest tak wysoka. Płytki powstają ze stopienia setek wielobarwnych kawałków szkła lub tworzą określony wzór. Na rynku dostępne są również płytki szklane w minimalistycznej wersji transparentne lub mleczne. W dwóch ostatnich przypadkach zaleca się montaż płytek na cement, ponieważ klej może przebijać przez bezbarwne szkło.

Kolejna możliwość to szklana mozaika, występująca pod postacią dużych kwadratów, które składają się z drobnych elementów tworzących określony wzór. Mozaika szklana podobnie jak kafelki może występować w różnorodnej kolorystyce, tworzyć określony wzór, pod postacią malutkich transparentnych lub jednobarwnych figur geometrycznych. Mozaikę podobnie jak płytki ze szkła zdecydowanie bezpieczniej jest przykleić na białą zaprawę. Kolejna możliwość zastosowania szkła na ścianie to duże szklane płyty, które powstają na zamówienie najczęściej o wymiarach 60 cm x 60 cm montowane na ścianie jak szkło lacobel lub wielkoformatowe płyty ścienne z grafiką. Szklane płyty powstają w tej samej technologii jak duże tafle szkła z grafiką montowane nad blatem. Efekt jest natomiast znacznie ciekawszy, a cały urok polega na uwydatnieniu spoin pomiędzy poszczególnymi płytami. Jest to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie i wymaga uprzedniego przygotowania ściany. Na nierównej powierzchni duże szklane płyty mogą popękać.

Płytki z korka - ściany wyłożone korkiem to trend, który nigdy nie przemija, zmienia się wzornictwo, kolorystyka i technologia wytwarzania korkowych paneli ściennych. W bieżącym roku ponownie korek został doceniony przez dekoratorów wnętrz. Po pierwsze wzrastająca świadomość społeczeństwa w naturalny sposób wyeliminowała materiały niepraktyczne, trudne w utrzymaniu i szkodliwe dla zdrowia. Korek ma właściwości antyalergiczne, antybakteryjne, na korkowych ścianach nie tworzą się pleśnie i grzyby, ponadto ma właściwości antystatyczne, a więc korkowa ściana nie "zbiera" kurzu z powietrza. Wychodząc naprzeciw wnętrzarskim trendom producenci korkowych okładzin ściennych, stworzyli piękne występujące w wielu kształtach i kolorach korkowe płytki ścienne. Na rynku dostępne są modele płaskie i też przestrzenne. Najczęściej są to niewielkich rozmiarów (od kilkunastu do kilkudziesięciu cm) panele ścienne, które można przyklejać pojedynczo w charakterze ciekawej ozdoby lub podobnie jak płytki na całej ścianie lub kilku ścianach.

Płytki ścienne gipsowe to kolejna alternatywa dla kafelków ceramicznych. Współczesne płytki gipsowe dostępne są w wielu rozmiarach i wzorach. Z powodzeniem mogą imitować cegłę, drewno i naturalny kamień. Płytki gipsowe odpowiednio przyklejone i zabezpieczone mają właściwości zbliżone do ceramicznych. Dużą zaletą gipsowych paneli ściennych jest możliwość samodzielnego montażu, który w tym wypadku jest prosty i nie powinien sprawić problemu podczas montażu nawet amatorowi. Decydując się na takie płytki, należy pamiętać, że materiał przed przyklejeniem na ścianę należy wcześniej przygotować, zdrapać nadmiar gipsu na brzegach co wymaga nieco cierpliwości. Najmodniejsze płytki gipsowe to królująca nieprzerwanie od kilku sezonów imitacja cegły oraz hit ostatnich dwóch lat - przestrzenne panele ścienne, z których można uzyskać efekt wielowymiarowego pomieszczenia.

Płytki ścienne PCV to doskonała imitacja płytek ceramicznych. Współczesne plastikowe płytki ścienne w niczym nie przypominają tych montowanych w kuchniach z PRL-u. Nowoczesne płytki PCV są starannie wykonane i wykończone, prawidłowo przymocowane nie różnią się od płytek ceramicznych. Ich największą zaletą jest cena i szybki, łatwy montaż. Płytki ścienne PCV są odporne na wilgoć, łatwe w utrzymaniu w czystości i łatwo można je wymienić, gdy się znudzą. Plastikowe płytki najczęściej dostępne są jako sporych rozmiarów panele, które można dowolnie docinać i dopasowywać do rozmiarów ścian.

Płytki ścienne z kamienia naturalnego to jedne z najstarszych rodzajów płytek. Występują pod postacią niewielkich rozmiarów strukturalnych chropowatych płytek, a także dużych marmurowych płyt. Kamień naturalny występuje w aranżacji wnętrz od zarania dziejów, jest rozwiązaniem drogim, ale też ponadczasowym. Ponadto płytki ścienne z naturalnego kamienia są wyjątkowo odporne na działanie czynników mechanicznych i wilgoć. Ściana ozdobiona płytkami z naturalnego kamienia to spora inwestycja najczęściej w granicach kilku tysięcy złotych. Jednak efekt i okres użytkowania takich płytek są warte wydanej kwoty. W przypadku płytek ściennych z naturalnego kamienia można zapomnieć o samodzielnym majsterkowaniu, gdyż do ich obróbki niezbędne są specjalistyczne narzędzia oraz wiedza i doświadczenie. Płytki ścienne z kamienia naturalnego najczęściej pojawiają się w salonach, jadalniach i ekskluzywnych kuchniach, a także salonach kąpielowych. Naturalny kamień jest nie tylko piękny, sprawia, że pomieszczenie staje się luksusowe i eleganckie. Ponadto naturalny kamień we wnętrzach realnie podnosi wartość domu.

Komentarze