Płytki, kafelki lustrzane - zalety, rodzaje, układanie

Kafelki lustrzane w saloniePłytki z lustrzaną powierzchnią to prawdziwy hit w wystroju wnętrz. Ta oryginalna i niebanalna okładzina ścienna jest elegancka i bardzo uniwersalna. Płytki lustrzane są dostępne w wielu różnych wielkościach, kształtach, kolorach i sposobach wykończenia, dzięki czemu sprawdzą się w każdym wnętrzu. Będą pasować zarówno do mieszkania urządzonego w klasycznym bardzo eleganckim stylu, jak i do pełnych przepychu wnętrz w stylu glamour, ale także do tych industrialnych, nowoczesnych i minimalistycznych.

Płytki lustrzane mają wiele zalet. Są one świetnym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń, ponieważ dzięki powierzchni silnie odbijającej światło optycznie powiększają wnętrza i nadają im głębi. Będą dobrym wyborem również do pomieszczeń, do których dociera niewiele naturalnego światła słonecznego. Wybierając lustrzane płytki w jasnym kolorze, pięknie rozświetlimy i rozjaśnimy wnętrze. Ponadto niektóre rodzaje płytek lustrzanych z powodzeniem zastąpią lustro w łazience czy przedpokoju. Podpowiadamy, jakie wybrać i jak je położyć?

Płytki lustrzane na ścianę - gdzie się sprawdzą?

Lustrzane płytki ścienne nadają się praktycznie do każdego wnętrza. Możemy je położyć nie tylko w łazience czy kuchni, ale również dobrze w jadalni, salonie, sypialni czy, garderobie czy przedpokoju. Tego rodzaju płytki są interesującą i bardzo modną alternatywą dla tradycyjnej glazury, jednak z reguły stosuje się je tylko na ograniczonej powierzchni na przykład na jednej ścianie w pomieszczeniu.

Jeśli kuchnia lub przedpokój są małe i wąskie, wówczas lustrzana ściana będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Sprawi ona, że pomieszczenie zyska głębię i będzie wydawać się znacznie szersze, niż jest w rzeczywistości. Nie musimy obawiać się stosowania płytek lustrzanych w kuchni, ponieważ nie tylko bardzo łatwo je wyczyścić, ale także są odporne na wilgoć oraz działanie wysokich temperatur. Oczywiście wiele zależy tutaj od jakości produktu. Wybierzmy więc płytki wysokiej klasy, które mają wzmocniony odlew i prawidłowo zabezpieczone przed korozją brzegi.

W łazience, przedpokoju i oraz garderobie tego rodzaju płytki mogą z powodzeniem zastąpić lustro. W tym samym charakterze sprawdzą się na przykład nad toaletką w sypialni.

Będą się one bardzo ładnie prezentować również za wezgłowiem łóżka w sypialni oraz za stołem w jadalni.

Ściana z płytek o lustrzanej powierzchni zawsze prezentuje się bardzo elegancko. W zależności od rodzaju wybranej glazury, wielkości płytek i ich kształtu, może ona mieć charakter bardzo klasyczny elegancki i luksusowy i stanowić piękne dopełnienie salonu czy sypialni w stylu glamour, czy art deco. Płytki lustrzane mogą jednak również mieć bardzo nowoczesną i minimalistyczną formę.

Rodzaje płytek lustrzanych

Do wyboru mamy wiele rodzajów płytek lustrzanych. Różnią się one materiałem, z jakiego są wykonane, a także designem, kształtem, kolorem, wielością i grubością.

W sprzedaży dostępne są płytki lustrzanej o powierzchni w takich kolorach jak:

  • srebrny,
  • złoty,
  • miedziany,
  • grafitowy,
  • brązowy.

Największą popularnością cieszą się te srebrne. To właśnie one najlepiej odbijają światło i są tak uniwersalne, że pasują w zasadzie do każdej aranżacji pomieszczenia. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także coraz bardziej modne płytki lustrzane postarzane, których powierzchnia przypomina wyglądem stare i nieco podniszczone kryształowe lustra.

Jeśli chodzi o kształty, to oprócz klasycznych płytek kwadratowych, znajdziemy również trójkąty, romby i heksagony.
Również wybór rozmiarów płytek lustrzanych jest spory. Znajdziemy zarówno takie bardzo małe na przykład o wymiarach 10 x 10 cm, jak i naprawdę bardzo duże, które w praktyce wyglądają jak lustra i mają przykładowo 60 x 60 cm.

Płytki lustrzane różnią się też od siebie sposobem wykończenia krawędzi.

Wyróżniamy tutaj dwa rodzaje:

- płytki lustrzane szlifowane, które mają proste krawędzie. Powierzchnia takich płytek jest idealnie równa, dzięki czemu nie zniekształcają one odbijanego obrazu i stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnego lustra.

- płytki lustrzane fazowane, których krawędzie mają ukośny kształt, dzięki czemu płytki zyskują wypukłą trójwymiarową strukturę. Jest to niewątpliwie bardzo dekoracyjne rozwiązanie. Światło odbija się w powierzchni płytek pod wieloma różnymi kątami, co powoduje powstawanie naprawdę pięknych dynamicznych obrazów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że dobicie w takich płytkach jest zniekształcone, dlatego nie są one w stanie zastąpić lustra. Są za to doskonałe jako oryginalna rozświetlająca przestrzeń ozdoba ścienna.

Płytki lustrzane możemy też podzielić ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane.

Wyróżniamy tutaj dwie zasadnicze grupy:

1. Płytki lustrzane akrylowe

Takie płytki wykonane są z tak zwanego bezpiecznego lustra, czy po prostu z pleksi lub pleksiglasu. Tworzywo akrylowe jest nietłukące, lekkie i całkowicie bezpieczne. Ogromną zaletą płytek arylowych jest to, że nawet gdy spodnią ze ściany i mocno uderzą o ziemię, to pozostają w jednym kawałku. Nie sposób się więc nimi skaleczyć. Są też bardzo łatwe w obróbce, stąd duża dostępność ciekawych wzorów tych płytek.

Ich plusem jest też łatwy i szybki montaż. Są one lekkie i bezproblemowe w transporcie. Świetnie trzymają się ściany. Ich waga jest na tyle mała, że nie trzeba nawet ich kleić za pomocą kleju, a można nawet zamontować je na ścianie z użyciem dobrej jakości taśmy dwustronnej.

Niestety płytki akrylowe mają również wady. Największą z nich jest to, że pleksiglas to materiał miękki, którego powierzchnię naprawdę łatwo zarysować. Takie płytki trzeba więc delikatnie czyścić, aby nie uszkodzić ich powierzchni. Drugą istotną wadą tego rozwiązania jest to, że płytki akrylowe zniekształcają obraz, więc nie zastąpią nam prawdziwego lustra.

Nadają się więc wyłącznie do celów dekoracyjnych i stosuje się je raczej na niewielkich powierzchniach jak na przykład wezgłowie łóżka czy przestrzeń za sofą lub fotelem w salonie.

2. Płytki lustrzane szklane

To właśnie te płytki są wybierane najczęściej ze względu na swoją idealnie gładką lustrzaną powierzchnię, w której dokładnie zobaczymy swoje odbicie, podobnie jak w klasycznym lustrze.

Zaletą płytek szklanych jest też ich duża twardość, dzięki czemu ich powierzchnia jest łatwa w czyszczeniu, nie rysuje się i nie matowieje.

Oczywiście również ten rodzaj płytek ma pewne wady. Główną jest ich duży ciężar, co sprawia, że transport i montaż są trudniejsze niż w przypadku płytek akrylowych. Trzeba je oczywiście porządnie przykleić do ściany.

Płytki szklane mogą też popękać i ukruszyć się na skutek silnego uderzenia. Jednak podczas normalnego codziennego użytkowania raczej nic się z nimi nie dzieje i ryzyko ich uszkodzenia jest naprawdę niewielkie.

Decydując się na płytki lustrzane szklane, wybierajmy te od sprawdzonych producentów, stosujących wysokiej jakości materiały. Niestety bowiem może się zdarzyć, że kiepskiej jakości płytki będą ulegać korozji lub mieć niemożliwe do usunięcia wady fabryczne takie jak przebarwienia czy kropki.

Układanie płytek lustrzanych

Sposób układania płytek lustrzanych zależy od ich rodzaju. Co prawda te akrylowe można na niewielkiej powierzchni przykleić na taśmę, ale zawsze lepszym i trwalszym rozwiązaniem będzie zastosowanie dobrej jakości kleju.

Kafelki lustrzane położymy w trzech prostych krokach:

Krok 1. Przygotowanie ściany oraz płytek

Zarówno ściana, jak i płytki powinny być czyste oraz suche. Powierzchnie ściany należy wyrównać. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka, warto zagruntować ścianę gruntem izolacyjnym przed przystąpieniem do klejenia płytek lustrzanych.

Krok 2. Układanie płytek lustrzanych

Przy montażu płytek lustrzanych bardzo ważny jest wybór odpowiedniego kleju. Najlepiej sprawdzi się wysokiej jakości klej do klejenia luster lub wyrobów szklanych. Bardzo ważne jest to, żeby nie zawierał on rozpuszczalników i silikonów, które mogłyby uszkodzić spodnią warstwę tego rodzaju płytek.

Poza tym płytki lustrzane układa się podobnie jak zwykłą glazurę. Ważna jest precyzja i użycie wystarczającej ilości klej. Nakładamy go na całą tylną stronę płytki, a nie tylko na jej środkową część. Płytki lustrzane można układać z niewielkimi przerwami lub na styk. Jest to rzecz gustu.

Krok 3. Wykończenie płytek lustrzanych

Wykończenie okładziny polega na zabezpieczeniu dylatacji oraz wypełnieniu fug. Pamiętajmy, że w przypadku płytek lustrzanych nie stosuje się tradycyjnych silikonów sanitarnych oraz fug cementowych. Trzeba się zaopatrzyć w specjalistyczne produkty do uszczelniania powierzchni lustrzanych takie jak uszczelniacz do luster bądź silikon bezrozpuszczalnikowy. Fugowanie płytek lustrzanych nie jest łatwe. Najlepiej więc powierzyć to zadanie fachowcowi.

Choć płytki lustrzane podobają się wielu z nas, to często nie decydujemy się na ich montaż, ponieważ obawiamy się, że jest to rozwiązanie niepraktyczne. Tymczasem lustrzana powierzchnia płytek wcale tak bardzo się nie brudzi i łatwo je wyczyścić. Powierzchnia płytek lustrzanych jest bardzo gładka. Dzięki temu brud nie przywiera do niej i nie wsiąka w głąb płytki, niestety jednak wszelkie zachlapania czy ślady palców dosyć mocno rzucają się w oczy. Nie martwmy się jednak, gdyż ich czyszczenie zajmie tylko krótką chwilę. Wystarczy spryskać płytki uniwersalnym płynem do czyszczenia powierzchni szklanych (na przykład płynem do mycia okien), a następnie przetrzeć je miękką ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Pamiętajmy, żeby wytrzeć płytki, do sucha, co zapobiegnie tworzeniu się smug na lustrzanej powierzchni.

Komentarze