Plexi - wszystko co musisz wiedzieć o tym materiale

PlexiObecnie szkło akrylowe jest coraz częściej wykorzystywane w reklamie, budownictwie oraz przemyśle. Plexi to materiał, który charakteryzuje się wysoką jakością, trwałością i bezpieczeństwem. Z powodzeniem zastępuje tradycyjne szkło, jest termoplastyczny oraz łatwy podczas kształtowania. Tworzywo sztuczne o nazwie plexi składa się z polimetakrylanu metylu. Sprawdźmy, jakie ma zastosowanie i gdzie można go kupić.

Czym jest plexi?

Tworzywo sztuczne PMMA jest materiałem o dużej przezroczystości i współczynniku załamania światła na poziomie około 1,49. Naturalnie bezbarwna płyta plexi występuje pod wieloma postaciami. Zazwyczaj jest dostępna w szerokiej palecie barw translucentnych i transparentnych, czyli w wersji z połyskiem lub matowej. Szkło akrylowe PMMA cechuje się dużą twardością, wytrzymałością oraz odpornością na czynniki atmosferyczne czy chemiczne. Pleksiglas dzieli się na dwa typy. Na polskim rynku znajduje się PMMA ekstrudowane, które należy do najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych w reklamie. Poza tym produkuje się szkło organiczne wylewane, charakteryzujące się niską wagą i posiadające doskonałe właściwości mechaniczne.

Zastosowanie plexi

Popularność tworzywa sztucznego PMMA wynika z jego uniwersalności. Ze względu na swoje właściwości, plexi znajduje zastosowanie w wielu branżach przemysłowych, architekturze wnętrz czy budownictwie. Aby uzyskać wybrany odcień, polimetakrylan metylu poddaje się procesowi barwienia.

  1. Reklama - plexi wykorzystywana jest do produkcji tablic, szyldów oraz podświetlanych liter. Elementy reklamowe można zabarwić na dowolny kolor. PMMA to materiał, który jest wysoce odporny na temperaturę czy wilgoć.
  2. Budownictwo i wyposażenie wnętrz - z plexi wykonuje się oprawy świetlne, różnego rodzaju przeszklenia, elementy elewacji czy świetliki dachowe. Tworzywo sztuczne PMMA nadaje się do produkcji ekranów przeciwhałasowych czy płyt fluorescencyjnych.

Jak ciąć plexi?

Wiele zależy od złożoności wycinanych elementów. W przypadku cienkich płyt, przyda się nożyk do tapet lub specjalny nóż do cięcia twardych materiałów. Jeśli chodzi o grubsze plexi, sprawdzi się wyrzynarka albo piła włosowa. Praktyczna jest również wiertarka, za pomocą której można wykonać nie tylko docelowe otwory. Za pomocą takiego sprzętu warto też rozpocząć estetyczne prace wyrzynarką. Do cięcia plexi wykorzystuje się także ręczne brzeszczoty o jak najmniejszych zębach lub laser.

Jak czyścić plexi?

Do pielęgnacji i czyszczenia tworzywa PMMA najlepiej używać ciepłej wody z mydłem oraz miękkiej ściereczki Przyda się również roztwór płynu do naczyń. Tkanina z mikrofibry powinna być często płukana. Najlepiej zrezygnować ze stosowania środków czyszczących, takich jak: spirytus, rozpuszczalnik, benzyna, aceton, detergenty do czyszczenia szkła. W przypadku mocnych zabrudzeń wykorzystuje się sprężone powietrze lub wodę o wysokim ciśnieniu, której temperatura nie powinna przekraczać 70 st.C.

Gdzie kupić plexi?

Renomowanym producentem tworzyw technicznych jest firma www.audioplex.pl. Oferta dotyczy pleksi przezroczystej XT lub wylewanej GS. Znany producent korzysta z materiałów, które mogą być poddawane recyklingowi. Tworzywo sztuczne PMMA idealnie sprawdza się nie tyko w produkcji różnego rodzaju elementów reklamowych, ale też w przemyśle motoryzacyjnym czy meblarskim. Najczęściej wykorzystywane jest w celach marketingowych, przy tworzeniu reklam podświetlanych i szyldów. Plexi firmy Audioplex można kupić w wersji bezbarwnej, mlecznej, dymionej na szaro lub granatowo.

Podsumowanie

Tworzywo sztuczne PMMA jest stosunkowo tanim materiałem. Szkło akrylowe przydaje się podczas produkcji dekoracji, kloszy lamp, osłon balkonowych, okien, ekranów akustycznych czy termicznych i przeszkleń lad sklepowych. Przezroczyste pleksi służy także do tworzenia rzeźb, mebli, oszklenia kabin oraz wanien. Plexi stanowi stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego szkła, które jest zdecydowanie droższe. Polimetakrylan metylu bywa poddawany barwieniu, dzięki czemu występuje w pełnej gamie kolorów.

Komentarze