Pellet drzewny, ekogroszek workowany oraz brykiet drzewny - poznaj ich wady i zalety

Pellet drzewnyPolski klimat nie pozostawia wyboru, trudno przetrwać zimę bez ogrzewania. Dlatego właśnie każdego roku miliony Polaków muszą podjąć ważne decyzje dotyczące zakupu opału. Niektóre produkty wymagają modernizacji systemu grzewczego oraz wymiany pieca, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, poznaj wady i zalety popularnego opału.

Pellet drzewny - ekologiczne trociny sprasowane pod wysokim ciśnieniem

Ten rodzaj opału jest zaliczany do paliw ekologicznych, przyjaznych środowisku. Pellet drzewny powstaje w wyniku sprasowania trocin pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób w pełni wykorzystuje się nawet odpady, które na dodatek są bardzo wydajnym i korzystnym cenowo rozwiązaniem.

Spalanie pelletu wiąże się z powstawaniem niewielkich ilości popiołu, dzięki czemu jest to czysty w obsłudze rodzaj opału. Jedną z wad pelletu jest konieczność wymiany pieca na specjalne urządzenie z podajnikiem. Koszt jednak jest dość niewielki, a obsługa pieca nowszej generacji jest w dużej mierze zautomatyzowana i nie wymaga zbyt częstych wizyt w kotłowni.

Ekogroszek workowany - najlepszy rodzaj opału do pieców retortowych

Na wstępie należy zaznaczyć, że ekogroszkiem powinno palić się w specjalnych piecach retortowych z automatycznym podajnikiem. Koszt modernizacji kotłowni będzie dość wysoki, jednak inwestycja może zwrócić się ze względu na wysoką wydajność tego opału. Kaloryczność ekogroszku, będącego odpadem z produkcji węgla, jest znacznie wyższa niż w przypadku bardziej tradycyjnego opału.

Wysokiej jakości, pełnowartościowy ekogroszek workowany bije rekordy pod względem ilości opału potrzebnego do ogrzania domu. Nie trzeba zużywać go w dużych ilościach, czyli można go wyprodukować znacznie mniej niż np. węgla, żeby ogrzać ten sam metraż mieszkania. Z tego powodu oraz ze względu na niższą emisję gazów cieplarnianych ekogroszek jest zaliczany do ekologicznych metod ogrzewania.

Brykiet drzewny - alternatywa dla drewna kominkowego

Choć brykiet drzewny nadaje się właściwie do każdego rodzaju pieca, czyli nie wymaga wysokich kosztów modernizacji, to najlepiej sprawdzi się jako paliwo do kominka. Opał wyróżnia się wysoką kalorycznością, co w praktyce oznacza, że jedno załadowanie pieca czy też kominka starczy na znacznie dłuższe ogrzewanie domu niż np. w przypadku drewna kominkowego. Ten rodzaj opału również jest klasyfikowany jako ekologiczny m.in. ze względu na niską emisję dwutlenku węgla oraz możliwość wykorzystania popiołu jako nawozu do ogrodu.

Brykiet jest bardzo czysty, przez co jest bardzo wygodny w przechowywaniu i obsłudze. Ponadto w procesie spalania nie powstają duże ilości popiołu oraz innych zanieczyszczeń, a ze względu na brak toksycznych dodatków do atmosfery nie są emitowane szkodliwe substancje. Wady? Jest to dość drogie rozwiązanie, które wymaga przechowywania w odpowiednich warunkach - brykiet nie lubi wilgoci.

Jeśli szukasz składu opału wysokiej jakości, koniecznie sprawdź SAM-BUD-ROL.

Fot. materiały prasowe.

Komentarze