Otul wnętrze na jesień - trendy na nadchodzący sezon

Sofa narożnaSprawdź, jak przygotować wnętrze na jesień, aby było eleganckie, ale i przytulne. O najnowszych trendach na ten sezon opowiada Marta Machowicz, projektantka wnętrz z poznańskiego salonu meblowego Mebest.

Wydawałoby się, że urządzenie wnętrza na jesień nie będzie stanowić zbyt dużego wyzwania. Ot, kolejna pora roku, która rządzi się swoimi barwami. W tym roku sztuka ta jednak będzie nieco trudniejsza. Wszystko za sprawą nowych trendów, które wprowadzają zupełne inne niż do tej pory postrzeganie polskiej, złotej jesieni.

Po najlepsze pomysły na jesienne dekoracje domu sięgnęliśmy do źródła, pytając projektantkę wnętrz z poznańskiego salonu meblowego Mebest, Martę Machowicz:

- Jesienne wnętrze w tym roku będzie pełne wzorów i kolorów. Wzrok będą przyciągać miękkie materiały użyte w nietradycyjny sposób, np. jako wykończenie stolików czy szaf, radosne, kwiatowe wzory dodatków tekstylnych oraz inne florystyczne dekoracje, które będą oddawać prawdziwy charakter polskiej jesieni, kojarzonej z szumem wiatru, złotymi liśćmi, zielonymi gałązkami iglaków i brązowymi kasztanami - tłumaczy ekspertka.

Miękki i rustykalny dekor

Zaczynając od mebli, swoją uwagę warto zwrócić na dwa trendy. Pierwszy to wykorzystanie tkanin na stolikach, frontach szaf i szafek. Miękkie obicie mebli to nie tylko wysoce oryginalne rozwiązanie, ale dodatkowo element ocieplający jesienne wnętrze. Obok tkaniny, jesienią panuje moda na wszystko, co rustykalne. Do łask wracają zatem stoły z przecieranymi blatami, matowe, białe komody i szafy.

Sofa narożna

Fot. salon meblowy Mebest

Krem, oranż i plusz

Latem uciekamy od wszystkiego, co grube i puszyste. Jesienią? Wręcz przeciwnie. Dlatego w każdym domu powinno być miejsce na ciepłe dodatki w pasujących do sezonu kolorach. Bezkonkurencyjne będą więc wypoczynki obite welurową tkaniną, włochate poduszki, puszyste koce oraz pastelowe, kremowe i oranżowe kolory dodatków, przywodzące na myśl ciepłe promienie zachodzącego słońca.

Sofa w salonie

Fot. salon meblowy Mebest

Wzory na materiale

Praktyczne dodatki, poduszki, dywany, zasłony - na jesień sprawdzą się te o neutralnej bazie oraz wzorach utrzymanych w ciepłych, rustykalnych, stonowanych i nieprzejaskrawionych barwach.

Dekoracyjne wzory na materiale

Fot. salon meblowy Mebest

Kwiatowo-ziołowe kompozycje

Jesienne wnętrze powinno być pełne żywych kwiatów umieszczonych w pasujących do sezonu ceramicznych doniczkach. Wprowadzą one kolor, który pozwoli oderwać myśli, gdy na dworze będzie panować niekorzystna aura jesienna. Obok kwiatów, posadź zioła. Dadzą one piękny zapach oraz wrażenie wczesnej wiosny, gdy wszystko zamiast zasypiać, budzi się do życia.

Latarenki i świeczniki

Gdy dnie staną się krótsze, jesienne wnętrze rozświetlą świece umieszczone w latarenkach bądź mosiężnych, złotych lub srebrnych świecznikach. Ciepły charakter dekoracji świetnie wpasuje się w tę porę roku, a blask świec podkreśli pozostałe, jesienne ozdoby.

Latarenka na stoliku

Fot. salon meblowy Mebest

Jesienne dynie

Najbardziej charakterystyczną rośliną, kojarzącą się wyłącznie z jesienią, jest oczywiście dynia. Warto więc ubrać wnętrze w taką dekorację, niekoniecznie prawdziwą. W tym roku w domach pojawią się sztuczne dynie, zarówno w tradycyjnej pomarańczy, jak i nowoczesnej bieli i skandynawskich szarościach.

Jesień może być powodem do smutku, w końcu lato za nami. Może, ale nie musi. Szczególnie, gdy wykorzystamy tę porę roku do celebrowania czasu spędzanego we wnętrzu, które ubierzemy w najpiękniejsze, ciepłe i przytulne dekoracje.

Komentarze

Grzegorz
Jest to bardzo przydatny artykuł, na pewno zastosuje porady w moim wnętrzu, chociaż osobiście kieruję się stylem skandynawskim. Minimalne ozdoby, naturalne drewno i pastelowe barwy. Pozdrawiam :)
http://habermeble.pl/