Oświetlenie do pomieszczenia młodzieżowego

Pokój nastolatkaDobrze dobrane oświetlenie to podstawa, o którą należy zadbać w procesie aranżacji wnętrz. Każde pomieszczenie wymaga dogłębnego przemyślenia i zaplanowania lokalizacji źródeł światła. Powinny być one rozmieszczone w taki sposób, aby jednocześnie były ozdobą i odznaczały się funkcjonalnością. Jak wiadomo, właściwe oświetlenie odgrywa istotną rolę w życiu człowieka. Światło, również to sztuczne jest niezbędne w zachowaniu zdrowia, wydajnej nauce czy pracy lub odpoczynku. Najlepiej, aby było jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Wysoki poziom natężenia jest konieczny w przypadku zajęć wymagających koncentracji i skupienia uwagi. Pokój młodzieżowy to centrum życia nastolatka, gdzie poświęca czas zarówno na naukę i pracę, jak również rozwija swoje zainteresowania, relaksuje się czy odpoczywa. Dlatego, urządzając pokój dziecięcy należy uwzględnić przede wszystkim główne światło, jak i dodatkowe, dekoracyjne oświetlenie, które z pewnością stworzy ciepły i przyjemny klimat. Zastanawiasz się, jak wybrać właściwe oświetlenie do pokoju nastolatka? Jakie lampy okażą się najlepsze? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się więcej!

Jak urządzić pokój nastolatka?

Aranżując pokój młodzieżowy należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych zasad. Dziecko w swojej prywatnej przestrzeni powinno czuć się w pełni bezpiecznie i komfortowo. Świat nastolatka jest strefą ściśle osobistą, która rządzi się własnymi prawami, zatem, rodzice powinni to zrozumieć. W urządzaniu pokoju młodzieżowego najważniejszy jest fakt, aby wnętrze pokoju oddawało charakter, pasje i zainteresowania młodego człowieka. Warto zadbać, aby wystrój nawiązywał do osobowości nastolatka i stanowił doskonałe połączenie stylu i charyzmy. Podczas szukania inspiracji, pozwólmy dziecku decydować o wyborze dodatków, mebli oraz stylu, jaki zapanuje w jego pokoju. Jako rodzice doradzajmy, ale nie narzucajmy swojego zdania, nawet wtedy, kiedy wybory dziecka niekoniecznie będą wpasowywać się w nasz gust. Miej na uwadze, że to Twoja pociecha będzie spędzała w pomieszczeniu większość swojego czasu, i to ona ma się czuć w nim swobodnie, tak, aby zapraszając rówieśników mogło być dumne z aranżacji, na którą miało znaczący wpływ.

Jakie oświetlenie wybrać?

Aranżując pokój dla nastolatkach, z czasem w głowach wielu rodziców pojawi się pytanie - jakiej lampy szukać do pokoju młodego człowieka? Niewątpliwie, dobrze dobrane oświetlenie ma wpływ na koncentrację i skupienie, szczególnie w porze nauki. Wydaje się, że oprócz lampy głównej, powinno się pamiętać o lampce nocnej czy podłogowej. Z powodzeniem można także wybierać nowoczesne kinkiety. Nastolatki urządzając swoją prywatną przestrzeń największą uwagę zwracają na estetykę związaną z kolorem ścian czy mebli. Funkcjonalność kwestia, nad którą powinni czuwać rodzice. W końcu nadrzędną sprawą jest dla nich zapewnienie najlepszych warunków do rozwoju swojego dziecka. Centralne światło powinno być zbliżone do naturalnego światła dziennego i najlepiej, jeśli zostanie ono odbite od sufitu. Wówczas uzyskamy efekt rozproszenia po całym pokoju. W niskich pomieszczeniach dobrze sprawdzi się plafon lub regulowane zwisy. Z kolei w wysokich wnętrzach doskonałym rozwiązaniem będą wiszące lampy. Nie bez znaczenia jest iluminacja z kilkoma źródłami światła, regulacją jasności czy kąta padania. Warto wykorzystać dodatkowe lampy z jasnymi abażurami, które nadadzą pomieszczeniu przyjemnego klimatu. Ciekawym pomysłem jest oświetlenie led. Bardzo ważne, aby miejsce pracy, czyli biurko umieścić tam, gdzie będzie pojawiać się światło dzienne. Korzystną opcją jest umieszczenie mebla prostopadle do okna. W ten sposób unikniemy ostrych promieni słonecznych. Jednak najczęściej młodzież uczy się wieczorami, tak więc istotną rolę odgrywa lampa biurkowa. Ważna jest odległość źródła światła od blatu - jako optymalną określa się 40 cm. Dzięki temu precyzyjnie oświetli całe biurko. W pokoju młodego człowieka niezbędna będzie także nocna lampka, która umożliwi swobodne czytanie. Jako uzupełnienie całości, można wykorzystać dekoracyjne oświetlenie.

Lampa biurkowa

Lampy sufitowe

Lampy górne do pokoju młodzieżowego muszą spełniać kilka czołowych funkcji. Należą do nich: rozświetlenie pomieszczenia i dotarcie do każdego zakamarku, zapewnienie optymalnej ilości światła do nauki i pracy oraz wykreować nastrój sprzyjający wieczornemu odpoczynkowi. Nie ulega wątpliwości, że ozdobny żyrandol to również element dekoracyjny, który zdobędzie uznanie zarówno u dzieci, jak i młodzieży. W gusta nastolatków wpasowują się lampy w stylu industrialnym. Abażur przypominający klatkę z umieszczoną wewnątrz żarówką z pewnością przykuje nie jedno spojrzenie. Oprócz tego, dobrym wyborem mogą okazać się młodzieżowe żyrandole, geometryczne wzory czy nowoczesne kinkiety ścienne. W przestronnym pokoju doskonale sprawdzi się duża, ozdobna a zarazem funkcjonalna lampa młodzieżowa. Bogactwo stylów i form dostępnych na rynku gwarantuje, iż każdy klient z pewnością znajdzie coś dla siebie. Warto pamiętać, że młodzi ludzie uwielbiają podkreślać swój indywidualizm, wyrażając go poprzez akcesoria czy dodatki, dlatego lampy wiszące mogą przybierać niecodzienną formę. Wiek nastoletni rządzi się swoimi prawami, dlatego mogą być wymagane częste zmiany wystroju pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup uniwersalnych lamp sufitowych, które wkomponują się w wiele aranżacji.

Nowoczesny żyrandol

Doświetlenie pokoju młodzieżowego

Warto zauważyć, że życie nastolatka nie ogranicza się tylko i wyłącznie do nauki. Pokój to prywatna przestrzeń młodego człowieka, w którym potrzebuje także miejsca do relaksu, gdzie posłucha ulubionej muzyki, obejrzy serial, przeczyta książkę czy po prostu odpręży się po całym dniu pełnym wyzwań w szkole. Lampy sufitowe doskonale poradzą sobie jako główne źródło światła, jednak, aby zapewnić nastolatkowi optymalne warunki do odpoczynku niezbędne może okazać się oświetlenie punktowe. Kinkiet w subtelny sposób doświetli przestrzeń, a zarazem spełni rolę stylowej dekoracji. Utrzymany w drewnie stworzy spójną całość z zestawem mebli. Metalowa lampa stojąca z aluminiowymi elementami

Oświetlenie ścienne

Tego typu lampy znajdziesz tutaj: https://abanet.pl/137-lampy-mlodziezowe.

podkreśli nowoczesny wystrój pokoju. Zaś podłogowe lampy stanowią idealne dodatkowe oświetlenie pomieszczenia. Z powodzeniem mogą zastąpić klasyczne lampy stołowe. Lampy podłogowe najczęściej ustawiane są obok fotela, a w pokoju ucznia swoje miejsce znajdą przy biurku. Nowoczesny design lamp cieszy się ogromną popularnością i jest doskonałym uzupełnieniem wnętrza. Co więcej, równie atrakcyjnym pomysłem wydają się być lampy stojące, które można ustawić w dowolnym miejscu. Z pewnością będą sprzyjały one wieczornemu czytaniu książek, a także wprowadzą do pokoju niesamowity klimat.

Lampka nocna

Materiał i wykonanie

Wybierając oświetlenie do pokoju młodzieżowego warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane lampy. Do najpopularniejszych zalicza się metal, chrom, drewno oraz szkło. Cieszące się ogromną popularnością industrialne lampy cechuje surowość, dlatego bardzo często możemy natrafić na lampy pozbawione klosza. Lampy stworzone z jednej lub kilku żarówek, umiejscowione na przewodzie to świetna opcja dla nastolatków ceniących sobie nieszablonowe aranżacje. Designerskie lampy wiszące najlepiej zaprezentują się w wysokiej i przestronnej sypialni. W przypadku, gdy jest ona mała, a koniecznie chcemy wprowadzić takie rozwiązanie, lepiej zdecydować się na modele z regulacją długości zawieszenia.

Podsumowanie

Wraz ze zmianą wieku dziecka, modyfikacji ulega też pomieszczenie, w którym spędza większość swojego czasu. Znikają elementy tj. zabawki, pluszaki, dziecięce lampy, a pojawiają się plakaty, obrazy z ulubionymi aktorami czy zespołami muzycznymi i inne niebanalne akcesoria dekoracyjne. Ogólny wystrój pokoju również jest podatny na zmiany. Dla przykładu, niektóre meble nie są adekwatne do wieku pociechy, z uwagi na chociażby rozmiar czy typowo dziecięce ozdoby. Aspekt ten dotyczy także oświetlenia, które jest niezbędnym elementem w pokoju zarówno chłopca, jak i dziewczynki. Niekoniecznie światło w pokoju dziecięcym może odpowiadać nastolatkowi. Oprócz designerskiego wyglądu, bardzo istotne jest, aby światło główne było optymalnie dostosowane do potrzeb młodego człowieka, co z pewnością ułatwi mu naukę, wykonywanie prac domowych czy rozwijanie swoich zainteresowań.

Komentarze