Opłacalność fotowoltaiki - czy warto inwestować w energię słoneczną?

Opłacalność paneli fotowoltaicznychFotowoltaika w Polsce z roku na rok rozwija się coraz szybciej. W ostatnich latach zainteresowanie instalacjami korzystającymi z energii słonecznej znacznie wzrosło. Czym spowodowana jest ta tendencja? Koszty instalacji paneli słonecznych wciąż maleją ze względu na rozwój technologii i rozkwit firm na polskim rynku, zajmujących się fotowoltaiką. Przy tych korzystnych warunkach znacznie wzrasta opłacalność fotowoltaiki! W poniższym artykule podajemy kilka faktów, dzięki którym opłacalność fotowoltaiki stanie się dla Ciebie jasna.

Fotowoltaika w Polsce

Przewiduje się, że w roku 2020 fotowoltaika stanie się jedną z wiodących technologii OZE (Odnawialne Źródła Energii) w Polsce. Instytut Energii Odnawialnej prognozuje, że moc skumulowana we wszystkich systemach fotowoltaicznych w Polsce pod koniec roku 2020 przekroczy 3,2 GW. Dotyczy to wszystkich instalacji fotowoltaicznych - zarówno mikroelektrowni indywidualnych klientów, jak i wielkich farm fotowoltaicznych. Opłacalność fotowoltaiki w Polsce znacznie wzrasta dzięki dofinansowaniom w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Oblicza się, że środki pochodzące z tego programu w latach 2016-2017 wyniosły 1,2 miliarda złotych i pokryło około 70% całkowitych kosztów inwestycji. Dzięki temu zwrot z inwestycji staje się o wiele szybszy!

Opłacalność paneli fotowoltaicznych

Klimat w Polsce a opłacalność fotowoltaiki

Niektórzy uważają, że pogoda w Polsce jest zbyt pochmurna, by instalacje fotowoltaiczne były opłacalne. Ogniwa fotowoltaiczne działają jednak na zasadzie efektu fotoelektrycznego, który zachodzi nawet wtedy, gdy na niebie znajdują się chmury zasłaniające słońce. Oczywiście maksymalne efekty uzyskuje się podczas słonecznych dni, których raczej u nas nie brakuje. Oblicza się, że wystarczy pokryć 18m2 dachu panelami fotowoltaicznymi, aby wygenerować energię równą średniemu rocznemu zapotrzebowaniu na energię dla polskiej rodziny. Należy również pamiętać, że zima w Polsce nie wpływa drastycznie na działanie instalacji fotowoltaicznej. Dla generowania prądu z energii słonecznej ważny jest dostęp do światła a nie do ciepła! Dodatkowo, możliwość magazynowania nadwyżek energii w ciągu lata, pozwala na korzystanie z niej w miesiącach zimowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy cieszyć się energią odnawialną przez cały rok!

Opłacalność paneli fotowoltaicznych

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych, falownika, systemu montażowego oraz niezbędnego okablowania. Wiele osób twierdzi, że koszt instalacji fotowoltaicznej jest zbyt duży, by przeciętny mieszkaniec Polski mógłby sobie na niego pozwolić. Porównując koszty instalacji fotowoltaicznej do ceny urządzeń w gospodarstwie domowym, takich jak piece grzewcze, pompy ciepła czy przydomowe oczyszczalnie, różnica w cenie nie jest tak wielka! Należy również pamiętać, że urządzenia, wchodzące w skład instalacji fotowoltaicznej, posiadają długą gwarancją. Panele mają zazwyczaj 10 lat gwarancji, natomiast falowniki (inwertery) około pięciu. Dobre moduły słoneczne cechują się niezwykle długą żywotnością - nawet do 30 lat!

Opłacalność paneli fotowoltaicznych

Opłacalność fotowoltaiki dziś i jutro

Pamiętajmy, że w celu zmaksymalizowania efektów instalacji fotowoltaicznej, należy umieścić panele w odpowiednim miejscu. Najlepszym wyborem będzie południowa strona dachu, która nie jest zacieniona. Panele najkorzystniej ustawić pod kątem 40°. Oblicza się, że w roku 2019 inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwróci się po około 10 latach (dotyczy to systemu prosumenckiego - mikroelektrownie domowe). Po upływie tego czasu, dzięki fotowoltaice możemy cieszyć się ze znacznych oszczędności. Jeżeli dodatkowo zabierzemy pod uwagę nieuchronny wzrost cen prądu z elektrowni cieplnych, zwrot naszej inwestycji stanie się jeszcze większy!

Opłacalność paneli fotowoltaicznych

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy firmie Sunergo, zajmującej się montażem paneli fotowoltaicznych (www.sunergo.pl).

Komentarze