Okna PCV - dlaczego parują i jak pozbyć się problemu?

Okna PCVWspółczesne okna mają być jak najbardziej szczelne. Taki cel stawiają sobie ich producenci, tego w pierwszej kolejności oczekują użytkownicy. Z biegiem lat okna PCV coraz lepiej chronią przed utratą ciepłego powietrza. Skutkiem ubocznym bywa jednak ich nadmierne parowanie.


Zaparowane okna PCV

Zaparowane okna PCV to często spotykane zjawisko, które może mieć różne przyczyny. W większości przypadków sytuację da się łatwo naprawić, ale czasami nadmierne parowanie to objaw poważniejszych problemów z wentylacją lub stanem dotychczas używanej stolarki okiennej. Para wodna skrapla się na szybach wtedy, gdy poziom wilgoci w otoczeniu jest zbyt duży. Dotyczy to zwłaszcza wewnętrznych części okna PCV. Na zewnątrz także pojawiają się czasami kropelki cieczy, ale tam na ogół osusza je naturalny ruch powietrza. Odprowadzanie wilgoci z pomieszczeń to nadrzędny cel wentylacji. Jeżeli system ten działa prawidłowo, wówczas nie powinno być problemu z parowaniem okna PCV. Wyjątek stanowi kuchnia podczas intensywnego gotowania oraz łazienka, w której ktoś zażywa gorącej kąpieli lub długiego relaksującego prysznica. Warto wówczas skorzystać z systemu mikrowentylacji, o ile warunki na zewnątrz na to pozwalają. Jesienią i zimą należy po prostu przewietrzyć pomieszczenie, kiedy już się z niego nie korzysta. Źródłem nadmiernego parowania okna PCV bywa też suszenie prania. W miarę możliwości warto robić to w specjalnie przeznaczonym do tego zadania, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, koniecznie trzeba wietrzyć wnętrze. Tutaj także system mikrowentylacji często okazuje się bardzo skuteczny.

Nowe okna PCV, a może skuteczniejsza wentylacja?

Jeżeli para wodna pojawiła się pomiędzy szybami, to najprawdopodobniej konieczna będzie wymiana okna PCV. Istnieje wówczas realne podejrzenie, że nastąpiło rozszczelnienie profilu. W takiej sytuacji problemem są nie tylko nieestetyczne zacieki, których nie da się usunąć z uwagi na brak dostępu. Zaparowane w środku pakiety szybowe oznaczają brak szczelności okna PCV. Będzie to rzutowało na nadmierne wychłodzenie pomieszczenia oraz zwiększy wydatki na ogrzewanie.

- Wilgoć w środku okna to nie jest dobry znak. To dowód, że przyszła pora na inwestycję w nową stolarkę okienną - informuje przedstawiciel firmy Hensfort. Pocieszeniem dla osób niechętnie podchodzących do takich wydatków niech będą realne oszczędności na ogrzewaniu oraz przyjemnie ciepłe wnętrza.

Sprawdź okna PCV marki Hensfort: https://www.hensfort.com/pl/okna/okna-pcv.

A co jeśli para wodna pojawia się na szybie regularnie od strony pomieszczenia? Może być to przesłanka do sprawdzenia systemu wentylacji. Na rynku dostępne są nowoczesne, często zautomatyzowane rozwiązania, umożliwiające regularne wietrzenie pomieszczeń. Z ich pomocą nie trzeba samodzielnie dbać o stały dopływ świeżego powietrza. Okna PCV będą otwierały się o określonych porach dniach lub przy wskazanych warunkach atmosferycznych. Warto pamiętać, że wilgotne powietrze w pomieszczeniu jest czymś normalnym, a nawet pożądanym. Szkodliwy bywa nadmiar wilgoci i tutaj pomogą nowoczesne okna PCV. Począwszy od niezwykle skutecznej mikrowentylacji, przez możliwość uchylania skrzydła, aż po automatyczne otwieranie okien.

Zwiększony problem parowania to cena, jaką płacą posiadacze bardzo szczelnych okien. Niemniej jednak przy odpowiedzialnym podejściu do wietrzenia pomieszczenia, problem rozwiąże się sam. Użytkownicy przyzwyczajeni do starej, niezbyt szczelnej stolarki okiennej, często niechętnie otwierają okna PCV. Powinni się jednak przyzwyczaić do nowych technologii. I ze szczególną troską zadbać o dobrą wentylację oraz regularne wietrzenie każdego pomieszczenia, zwłaszcza tego o podwyższonym poziomie wilgoci.

Komentarze