Okna aluminiowe - parametry, właściwości, walory estetyczne

Profile okien aluminiowychOkna aluminiowe, które jeszcze nie tak dawno stosowane były jedynie w budownictwie komercyjnym wkraczają powoli do polskich domów, obecnie coraz więcej osób decyduje się ich na ich zakup - skąd to rosnące zainteresowanie? Wynika ono przede wszystkim z tego, że zaczęliśmy doceniać i lepiej rozumieć ich zalety, a tych jeżeli chodzi o okna wykonane z aluminium nie brakuje.

Wytrzymałość okien aluminiowych

Aluminium to materiał bardzo wytrzymały, zdolny do przenoszenia dużych obciążeń, jednocześnie nie powodując uszkodzeń ramy, czego nie można powiedzieć o oknach PCV, które szczególnie jeżeli są dużych rozmiarów mają tendencje do odkształceń, co z biegiem lat prowadzi do tego, że okna takie trzeba wymieniać. Co ciekawe, na rynku dostępne są okna aluminiowe o szerokości wynoszącej nawet 6m, które pozbawione są tak dużej ilości wzmocnień jaka konieczna byłaby w oknach wykonanych z tworzyw sztucznych.

Odporność na czynniki zewnętrzne

Aluminium, w przeciwieństwie do PCV czy drewna jest bardzo odporne na czynniki atmosferyczne takie jak np. śnieg, dodatkowo nie ma obaw o to, że pokryję się mchem czy grzybem (jak ma to czasem miejsce w przypadku okien drewnianych znajdujących się w zacienionych częściach domu. Posiadacze okien PCV narzekają często, na ich blakniecie lub powstające przebarwienia, w przypadku stolarki aluminiowej nie ma takiego problemu - okna te są odporne na działanie promieniowania słonecznego, co jest ich kolejną zaletą - z upływem lat zachowują swój pierwotny kształt oraz wygląd.

Dobra izolacyjność okien aluminiowych

Przeciwnicy okien wykonanych z aluminium jako ich wadę podają często, że są to okna zimne, ponieważ ich ramy wykonane są z metalu, co nie jest prawdą - okna aluminiowe nie ustępują własnościom izolacyjnym tym wykonanym z PCV lub drewna, wszystko to za sprawą specjalnego wypełnienia z materiałów izolacyjnych tzw. przekładek wykonanych z poliamidu, natomiast w przestrzeniach między nimi montuje się kolejne wypełnienia wykonane m. in polietylenu. Na rynku bez problemu można już spotkać okna aluminiowe ze współczynnikiem przenikania ciepła, który pozwala na stosowanie ich w przemyśle energooszczędnym, dlatego mit związany z tym, że są to okna "zimne" można wyrzucić do kosza.

Niewymagające eksploatacja okien aluminiowych

Stolarka aluminiowa w postaci okien, nie wymaga stosowania żadnych specjalnych środków ani zabiegów, związanych z jej utrzymaniem - eksploatacja wygląda podobnie jak ma to miejsce w przypadku okien PCV, co ważne w przypadku uszkodzenia w postaci wgniecenia czy zarysowania nie mamy możliwości naprawy, co wiąże się z tym, że jeżeli zniszczenie jest duże konieczna jest wymiana całego okna. (naprawy możliwe są jedynie w przypadku okien drewnianych, które można np. szlifować lub lakierować). Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że okna nie ulegają częstym uszkodzeniom, są to sporadyczne przypadki, które nie powinny być decydującym kryterium jeżeli chodzi o ich zakup.

Walory estetyczne

W związku z tym, że aluminium można lakierować proszkowo lub anodować na dowolny kolor, paleta barw profili wykonanych z aluminium jest praktycznie nieograniczona - oferta na rynku jest naprawdę spora, choć wciąż najchętniej wybierane są te w kolorze ciemnoszarym. Aluminium doceniają szczególnie fani nowoczesnego budownictwa - z tworzywa tego można uformować praktycznie każdy kształt - łuk, trapez lub koło nie stanowią żadnego problemu, tworzywo to pozwala również na uzyskanie dużych przeszkleń (dzięki swojej wytrzymałości), co szczególnie docenią fani nowoczesnego budownictwa.

Okna aluminiowe są z pewnością ciekawą alternatywą dla tych wykonanych z PCV czy drewna, mimo swojej wyższej ceny oferują one większą wytrzymałość oraz spójność z nowoczesnym budownictwem, jeżeli więc stoimy właśnie przed wyborem okien do swojego nowego domu lub mieszkania, z pewnością warto rozważyć możliwość tych wykonanych właśnie z aluminium.

Komentarze