Okładzina imitująca kafle

Okładzina imitująca kafleOkładziny imitujące kafle z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Co prawda płytki ceramiczne to ładne i trwale wykończenie ścian, jednak nie jest to rozwiązanie tanie. Również ich położenie oraz ewentualne usunięcie ze ścian w razie potrzeby jest trudne i czasochłonne. Okładzina ścienna jest mniej kosztowna i łatwiejsza w montażu.

Okładziny imitujące kafelki z powodzeniem możemy wykorzystać w pomieszczeniach, gdzie najczęściej kładzie się płytki ceramiczne na ściany, jak na przykład kuchnia czy łazienka. Są one wykonane z twardej folii PCV, łatwe w montażu i bardzo praktyczne. Położenie takiej okładziny to niedroga usługa. Ponadto jest to na tyle proste, że wielu z nas będzie mogło zrezygnować z wynajęcia fachowca i wykonać pracę samodzielnie.

Okładzina imitująca kafle - charakterystyka

Wykończenie ścian za pomocą płytek to bardzo trwałe i eleganckie rozwiązanie. Ma ono jednak również wady w postaci wysokiej ceny materiału czy skomplikowanego montażu. Z kolei okładzina imitująca kafle to materiał wykonany z twardego PCV, podobny do wykładzin stosowanych na podłogi. Jest on sprzedawany w dużych, łatwych w montażu arkuszach, które przyklejamy do ściany.

Okładziny są trwałe i odporne na działanie wilgoci. Mają one podobne cechy do płytek ceramicznych, które są odporne na działanie wody i łatwe w czyszczeniu. Również okładziny ścienne PCV można stosować w łazienkach i kuchniach, gdzie są nieustannie narażone na zaparowanie i zachlapanie. Czyścimy je za pomocą mokrej gąbki lub ściereczki z łagodnym detergentem. Ich powierzchnia jest gładka, co znacznie ułatwia utrzymanie w czystości. Ponadto fugi pomiędzy tradycyjnymi płytkami szybko ulegają zabrudzeniu, a ich czyszczenie nastręcza trudności. W przypadku okładziny imitującej płytki ten problem nie istnieje.

Ten materiał wykończeniowy kupimy w każdym markecie budowlanym. Jego cena jest przystępna, a transport nie nastręcza dużych trudności, ponieważ okładzina jest wielokrotnie lżejsza niż tradycyjne kafelki.

Zalety okładziny imitującej płytki

Na zakup okładziny ściennej, zamiast płytek ceramicznych warto zdecydować się, jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, lub zależy nam na szybkim i sprawnym przeprowadzeniu remontu. Korzyści wynikające z wyboru tego materiału do wykończenia ścian to:

1. Łatwość montażu

Do położenia okładziny nie będą nam potrzebne specjalistyczne narzędzia wykorzystywane w montażu płytek ceramicznych służące do ich cięcia czy szlifowania. Musimy się jedynie zaopatrzyć w samą okładzinę, klej do jej montażu oraz pacę do jego nakładania.

Materiał możemy położyć bezpośrednio na czystą, odtłuszczoną ścianę o w miarę równej powierzchni, ale również na stare dobrze trzymające się podłoża płytki bez konieczności ich uprzedniego skuwania. Praca jest łatwa do wykonania i nie zajmuje wiele czasu, ponieważ okładziny najczęściej dostępne są w rozmiarze 58 x 44 cm lub większym, więc szybko pokryjemy nimi całą powierzchnię remontowanych ścian.

Dzięki takim panelom na ściany z PCV remont naszego mieszkania będzie również mniej uciążliwy dla sąsiadów, ponieważ unikniemy przycinania płytek, które generuje duży hałas i zapylenie.

2. Trwałość i funkcjonalność

Okładziny imitujące płytki są wykonane z solidnego twardego i wytrzymałego materiału, który spełnia standardy jakości materiałów budowlanych przeznaczonych do pomieszczeń o zmiennej wilgotności i temperaturze. Nie zaszkodzi im więc nawet częsty bezpośredni kontakt z wodą.

Zabrudzenia schodzą z okładzin PCV bardzo łatwo. Nie będzie więc także najmniejszego problemu z utrzymaniem ich w czystości. Wystarczy przetrzeć powierzchnię myjką ze standardowym detergentem przeznaczonym do mycia łazienek i kuchni.

Ponadto dużą zaletą jest to, że nie musimy się martwić o kruszenie się czy ciemnienie fug, jak w przypadku tradycyjnych płytek. Niestety płytki ceramiczne są też narażone na uszkodzenia mechaniczne takie jak odpryskiwanie czy ścieranie się ich powierzchni, bądź różnego rodzaju odpryski i pęknięcia w wyniku uderzenia. Decydując się na montaż okładziny PCV, nie musimy się o to martwić.

3. Ogromny wybór wzorów i kolorów

Okładziny imitujące płytki nie ustępują estetycznie tradycyjnej glazurze. Są one dostępne w niezliczonej ilości wzorów i kolorów. Możemy wybrać takie, pokryte printem o wyglądzie tradycyjnych płytek- dostępne są zarówno wersje imitujące mniejsze, jak i większe rozmiary glazury, lub nowocześniejsze modele jednokolorowe, lub pokryte interesującymi oryginalnymi wzorami. Można również wykonać okładzinę na zamówienie, ze wzorem i kolorem dopasowanym do naszych potrzeb, jednak tutaj należy się liczyć z dużo wyższym kosztem materiału.

Po położeniu na ścianę okładzina do złudzenia przypomina kafelki. Znacznie zmniejszając koszty remontu, nie musimy więc martwić się, że pomieszczenia będą wyglądać mniej atrakcyjnie, a zastosowany materiał będzie tandetny.

4. Niska cena

To ogromna zaleta tego rozwiązania. Niestety nie wszystkich stać na zakup płytek ceramicznych. Wysoki koszt materiału nie oznacza jednak, że nie możemy cieszyć się ładną kuchnią czy łazienką. Okładziny PCV są wielokrotnie tańsze od tradycyjnej glazury. Koszt zakupu i montażu 1 m² płytek to 50-70 złotych, natomiast okładzina to wydatek zaledwie 8- 10 złotych za panel o wielkości 58 x 44 cm. Jest to więc rozwiązanie dostępne dla każdego, niezależnie od budżetu, którym dysponujemy.

Okładziny to świetnie rozwiązanie, gdy zależy nam na szybkim i niedrogim remoncie mieszkania. Wprowadzasz się do swojej pierwszej kawalerki? A może zastanawiasz się, jak szybko i tanio wyremontować mieszkanie pod wynajem dla studentów? Okładzina imitujące płytki ceramiczne to bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki niej można wykonać cały remont łazienki i kuchni samodzielnie i to na przykład w weekend czy w ciągu zaledwie kilku dni wieczorami po pracy. Nie musisz się też obawiać problemów z demontażem i dużych kosztów w razie zniszczenia ścian, co niestety czasami zdarza się w wynajmowanych mieszkaniach. Panele PCV są bowiem również łatwe demontażu i nie wymagają drogiego i mozolnego skuwania powierzchni, jak ma to miejsce w przypadku kafelków.

Komentarze