Okiełznać prąd - bezpieczna instalacja elektryczna

Łączy nas napięciePlanując budowę wymarzonego domu, staramy się często wycisnąć kosztorys jak cytrynę, szukając oszczędności zarówno finansowych, jak i związanych z czasem realizacji naszej inwestycji. Gdy już mieszkamy, w momencie wszelakich awarii, często próbujemy rozwiązać problem na własną rękę bądź zwlekamy z powierzeniem naprawy specjaliście. Gdy w grę wchodzą kwestie dotyczące instalacji elektrycznej nie należy oszczędzać i odkładać spraw na później, ponieważ wszelkie zaniedbania mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami.

Lepiej od razu

Budowanie domu rządzi się zgoła innymi prawami fizyki niż dziecięce rysunki, których pierwsze kreski i linie zaczynają się często od dachu. W rzeczywistości najczęściej elektryk wzywany jest na budowę, gdy już cała konstrukcja domu od dawna stoi. Jest to, niestety, bardzo poważne uchybienie, które może być przyczyną wielkich kłopotów. Każda instalacja elektryczna domu powinna bowiem posiadać uziom. Co prawda istnieje wiele sposobów na jego wykonanie, ale najefektywniejszym i najtańszym jest uziom fundamentowy. Nie da się go jednak wykonać, gdy fundament zostanie zalany, dlatego powracamy do pierwotnej tezy: kwestie elektryczności należy rozwiązywać już na wczesnym etapie budowy. I to rozwiązywać skutecznie. Niewłaściwie wykonany uziom będzie co prawda funkcjonował należycie, ale jedynie do chwili pierwszego kontaktu pioruna z piorunochronem, bądź siecią energetyczną znajdującą się na zewnątrz domu. Wówczas okaże się, że będące konsekwencją tego zdarzenia uszkodzenia fundamentu są nienaprawialne, a jedyne co pozostało, to... rozbiórka budynku, który od teraz grozi zawaleniem.

Zaufać specjaliście

Jeśli o fundamentach mowa, to podstawą jest zaprojektowanie instalacji elektrycznej przez osobę posiadającą uprawnienia w tym zakresie. Jej zadaniem będzie m.in. wykonanie analizy dotyczącej instalacji odgromowej (piorunochronu), zapewnienie ochrony przed przepięciami, prawidłowe zaprojektowanie układu sieci czy optymalna lokalizacja rozdzielnicy elektrycznej w naszym domu. Jeśli stworzenie instalacji elektrycznej powierzymy specjaliście, na pewno unikniemy przygasania światła podczas oczekiwania na gotującą się wodę w czajniku.

Przepisy nie tylko dla prawników

Nieznajomość prawa szkodzi, parafrazując znaną sentencję, co w kontekście przepisów budowlanych może okazać się dosłowne. Dzięki lekturze prawa budowlanego, jak i rozporządzeń ministra infrastruktury dowiemy się jakie należy spełnić minimalne wymagania, by nasza instalacja elektryczna była bezpieczna i bezawaryjna. Ponadto zapoznamy się z wytycznymi w zakresie ochrony przed przepięciami lub uzyskamy informacje o wyłączniku różnicowoprądowym. Na zakończenie przyjrzyjmy się pokrótce temu bardzo skutecznemu zabezpieczeniu.

Małe, wielkie urządzenie

Różnicówka, jak potocznie nazywany jest wyłącznik różnicowoprądowy, to niewielkie urządzenie o wielkich możliwościach, ponieważ wyłącza prąd podczas poważanych zagrożeń, do których zaliczyć można niewątpliwie porażenie prądem. Różnicówki są tak czułe i szybkie, że najlepsze modele spośród nich odcinają dopływ prądu tak, nomen omen, błyskawicznie, że osoba porażona najczęściej w ogóle nie zarejestruje przepływu prądu przez ciało. Czas jej wyłączenia nie może być dłuższy niż... 0,2 sekundy! To jednak niejedyna okoliczność podczas której jesteśmy chronieni przez różnicówkę. Urządzenie zareaguje również w sytuacji problemu z przewodami, gdy ich izolacja lub łączenia ulegają uszkodzeniom. Jej brak doprowadziłby wówczas do przegrzania izolacji, co z kolei skończyć by się mogło pożarem lub porażeniem.

By dowiedzieć się znacznie więcej o domowych instalacjach elektrycznych, polecamy artykuł naszpikowany cennymi poradami i wskazówkami, który znajdziecie pod adresem: https://laczynasnapiecie.pl/blog/instalacja-elektryczna-w-domu.

Komentarze