Odświeżanie altanki ogrodowej krok po kroku

Odświeżanie altanki ogrodowejWiosenna renowacja drewnianej altany może wydawać się trudnym zadaniem, ale w rzeczywistości jest to o wiele łatwiejsze niż myślisz. Warto poświęcić jej trochę czasu - odświeżenie całej konstrukcji nie tylko poprawia estetykę przydomowej przestrzeni, ale także zabezpiecza naturalny materiał na kolejne miesiące. Opisujemy krok po kroku jak przygotować ogrodową altankę do prac konserwacyjnych, wskazujemy która farba do drewna będzie najlepsza i podpowiadamy w jaki sposób podejść do malowania.

Krok 1: Sprawdź całą konstrukcję altany

Na początku konieczne jest sprawdzenie powierzchni, którą zamierzasz pomalować. Zwróć uwagę na wszystkie elementy, wystające z drewna, takie jak gwoździe czy śruby - jeśli nie są potrzebne, warto je usunąć, a wszelkie ubytki czy pęknięcia uzupełnić masą szpachlową. Wygładź również szorstkie krawędzie, szlifując drewno papierem ściernym. W ten sposób przy okazji usuniesz starą farbę i lakier. Jeżeli posiadasz specjalny miernik, możesz także sprawdzić wilgotność oczyszczanego drewna. Wynik na poziomie ponad 20% oznacza, że warto pozostawić naturalny materiał na kilka dni do wyschnięcia.

Krok 2: Przygotuj powierzchnię do malowania

Upewnienie się, że drewno jest całkowicie czyste i przygotowane do nałożenia podkładu gruntującego, to kolejny krok w odświeżaniu ogrodowej altanki. Pamiętaj, że ważne jest nie tylko usunięcie starej warstwy farby, ale także wszelkiego rodzaju zabrudzeń i tłustych plam. Możesz to zrobić za pomocą specjalnych środków do czyszczenia drewna. Gdy naturalny materiał będzie już suchy, nałóż odpowiedni podkład gruntujący. W ten sposób zabezpieczysz drewno oraz ukryjesz drobne pęknięcia, przebarwienia i inne niedoskonałości.

Krok 3: Wybierz farbę do drewna

Farba do drewna (www.beckers.pl) to najważniejszy element opisywanych prac konserwacyjnych. Obecnie bardzo popularnym i często polecanym wyborem są wodorozcieńczalne emalie, dedykowane dekoracyjno-ochronnemu malowaniu powierzchni drewnianych. Świetnym przykładem będą farby z kolekcji Beckers Designer Universal - cechuje je m.in.: dobra trwałość, krótki czas schnięcia i ciekawa paleta kolorów.

Krok 4: Rozpocznij malowanie

Podczas aplikacji emalii na drewno ważne jest równomierne rozprowadzenie produktu po całej powierzchni wzdłuż słojów. Pozostawienie grubszej warstwy w jednym miejscu może skutkować nieproporcjonalnym odcieniem farby, co zakłóci estetykę wykonanej pracy. Pamiętaj również o kolejności - zacznij od dachu, następnie pomaluj boki altany (zalecany jest miękki pędzel, którym łatwiej dotrzeć w trudno dostępne zakamarki), a na koniec pokryj farbą podłogę. Zwykle wystarczy nanieść na drewno dwie warstwy dobrej jakości produktu (z 6-godzinną przerwą), by cieszyć się pięknie odświeżoną ogrodową altanką.

Komentarze