Odnawianie paneli podłogowych

SZ

Odnawianie paneli podłogowychZ upływem czasu na powierzchni paneli podłogowych pojawiają się takie oznaki zużycia jak rysy, wyrwy, czy zmatowienie powierzchni. Czy w takim wypadku jedynym wyjściem jest wymiana paneli na nowe? Okazuje się, że nie. Zniszczoną powierzchnię podłogi można skutecznie i niedrogo odnowić. Z usunięciem niewielkich mankamentów poradzisz sobie sam. Natomiast do renowacji bardziej zniszczonej podłogi, trzeba wynająć specjalistę.

Panele podłogowe nie są tak jak parkiet wykonane z litego drewna. Niestety z tego powodu są mniej trwałe. To, w jakim tempie ich powierzchnia będzie ulegać zużyciu, zależy od jakości paneli, ich twardości oraz grubości. Niezwykle istotny jest również sposób ich eksploatacji. W wyniku chodzenia po nich w obuwiu powierzchnia ściera się znacznie szybciej.

Przygotowanie paneli podłogowych do renowacji

Aby renowacja podłogi przyniosła jak najlepsze rezultaty, konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni do pracy.

Po pierwsze trzeba dokładnie pozamiatać, aby pozbyć się z powierzchni podłogi piasku i innych drobinek rysujących ich powierzchnię.

Po zamiataniu pora umyć podłogę. Musi ona zostać odtłuszczona, dlatego do sprzątania używaj mopa, ciepłej wody oraz płynu do naczyń, który doskonale usuwa tłuszcz i nie zostawia smug. Zamiast płynu można również zastosować bardziej ekologiczne rozwiązanie. Do mycia podłogi doskonale nadaje się zwykły ocet spożywczy rozcieńczony w ciepłej wodzie w proporcji pół litra octu na 5 litrów wody. Choć taka mieszanka nie ma zbyt przyjemnego zapachu, to bardzo szybko się ulatnia. Wystarczy podczas sprzątania otworzyć okno.

Jeśli dotychczas używałaś do mycia paneli środków o działaniu nabłyszczającym, to umyj podłogę dwukrotnie, żeby mieć pewność, że zostały one zmyte, ponieważ mogą one odkładać się grubszą warstwą na powierzchni paneli, co utrudni ich renowację.

Po umyciu podłogi poczekaj, aż całkowicie wyschnie, wtedy możesz przystąpić do odnawiania jej powierzchni.

Sposoby odnawiania paneli podłogowych

To, jaka metoda odnawiania paneli będzie najodpowiedniejsza, zależy od rodzaju paneli oraz stopnia ich zniszczenia. W przypadku grubych solidnych paneli z mocno uszkodzoną powierzchnią sprawdzi się cyklinowanie podłogi. Natomiast te cieńsze lub mniej zniszczone możemy reperować za pomocą różnego rodzaju wypełniaczy oraz lakierów.

1. Cyklinowanie

Tę metodę można zastosować tylko w przypadku paneli drewnianych i to o grubości co najmniej 8 mm lub odpowiednio grubych paneli laminowanych. Dzięki cyklinowaniu pozbędziesz się nawet znacznych uszkodzeń takich jak głębokie rysy i silne starcie powierzchni. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że po wykonaniu cyklinowania podłoga będzie cieńsza o około 2 mm. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoje panele są odpowiedniej grubości, poradź się specjalisty z profesjonalnej firmy zajmującej się renowacją podłóg.

Cyklinowanie polega po prostu na zeszlifowaniu specjalnym urządzeniem wierzchniej warstwy podłogi. Z reguły taki zabieg wystarcza do całkowitego usunięcia zniszczonej warstwy paneli. Jeśli jednak w podłodze są jakieś większe ubytki, wówczas do ich uzupełnienia stosuje się specjalną masę regenerującą, wykonaną z materiału drzewnego powstającego w trakcie szlifowania i spoiwa. Po wykonaniu cyklinowania konieczne jest również zabezpieczenie powierzchni podłogi. Można to zrobić poprzez olejowanie powierzchni paneli lub lakierowanie podłogi. Po zakończeniu pracy zaleca się wyłączenie na 24 godziny z użytkowania pomieszczeń, w których podłoga była odnawiana, aby lakier wyschnął.

2. Uzupełnianie ubytków w powierzchni za pomocą wypełniaczy

Płytsze zarysowania, ale i większe miejscowe ubytki w panelach podłogowych można usunąć bez cyklinowania przy pomocy takich prostych środków jak:

  • kredka woskowa do mebli,
  • lakier,
  • pasta naprawcza,
  • masa regenerująca.

Zaopatrzmy się również w pędzel, papier ścierny, szmatkę, oraz niewielką szpachelkę.

Niewielkie odbarwienia powierzchni, czy rysy z łatwością usuniesz za pomocą specjalnej kredki do mebli. Kupisz ją w markecie budowlanym. Tego typu kredki dostępne są w różnych kolorach. Dobierz odpowiednią do odcienia swojej podłogi. Wystarczy po prostu delikatnie pomalować kredką zniszczoną powierzchnię. Efekty tej metody są bardzo szybkie i estetyczne, ale niestety niezbyt trwałe. Warto więc z nich skorzystać w sytuacjach nagłych, gdy na przykład tuż przed przyjściem gości na podłodze zrobiła się rysa.

Trwalszy efekt uzyskasz, stosując specjalną pastę naprawczą lub masę regenerującą do podłóg i mebli. Nałóż ją na ubytki w podłodze za pomocą palca lub małej szpachelki i dobrze wyrównaj powierzchnię. Kiedy preparat całkowicie wyschnie, pozostaje już tylko pomalować powierzchnię podłogi lakierem w dobrze dobranym kolorze. Pamiętaj, aby przez następną dobę nie deptać po miejscach renowacji, aby ich powierzchnia uległa porządnemu utwardzeniu. W ten prosty sposób każdy może szybko i niedrogo poprawić wygląd paneli podłogowych.

Pielęgnacja paneli podłogowych po renowacji

To, w jaki sposób użytkujesz podłogę oraz jak ją pielęgnujesz, ma ogromny wpływ na szybkość zużywania się powierzchni paneli. Dlatego po przeprowadzeniu renowacji, warto zacząć intensywnie i systematycznie dbać o jej powierzchnię, aby jak najdłużej pozostała w idealnym stanie.

Najważniejsze jest regularne sprzątanie. Codziennie zamiataj lub używaj odkurzacza. Jest to niezwykle istotne, ponieważ ziarna piasku i inne drobne zabrudzenia powodują powstanie zarysowań na powierzchni podłogi.

Pamiętaj również o regularnym myciu paneli. Najlepiej robić to lekko zwilżonym mopem i specjalnym preparatem przeznaczonym do pielęgnacji paneli, który odświeża, nabłyszcza i pokrywa cienką warstwą ochronną ich powierzchnię. Nie mocz nadmiernie podłogi, ponieważ woda wsiąknie w panele i spowoduje tylko pogorszenie ich stanu. Aby je efektywnie wyczyścić, wystarczy zaledwie zwilżyć podłogę, nie trzeba jej zalewać wodą.

Bardzo często przyczyną powstawania uszkodzeń i rys na powierzchni paneli podłogowych jest przesuwanie mebli - zapobiegaj takim sytuacjom. Bardzo łatwym sposobem na ich uniknięcie jest przyklejenie pod nóżkami mebli specjalnych podkładek z filcu. Dzięki nim nie tylko nie porysujesz podłogi, ale też znacznie łatwiej przesuniesz meble.

Niestety w przypadku mocno startej powierzchni paneli lub dużych i licznych wyrw w podłodze, nie jest możliwe uzyskanie zadowalających efektów renowacji nawet przy pomocy cyklinowania. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest wymiana paneli na nowe. Zasięgnij porady specjalisty, który zdecyduje, czy podejmowanie się renowacji ma sens. Renowacja bardzo zniszczonej podłogi może bowiem sporo kosztować, w dodatku i tak zapewne w niedługim czasie zajdzie konieczność położenia nowych paneli. Może się więc okazać, że wcześniejsza wymiana podłogi będzie korzystniejsza finansowo.