Odkurzacz dla alergików - sprzątaj skutecznie i sterylnie

Odkurzacz dla alergikówSilna alergia wymaga zapewnienia cierpiącej na nią osobie możliwie jak najbardziej sterylnych warunków życia. Przede wszystkim ważne jest zadbanie o czyste powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych. Jak im to zapewnić oraz jak sprzątać, by w powietrze nie wzbijały się liczne cząsteczki kurzu? Postaw na odkurzacz dla alergików.

Alergia - problem podczas odkurzania

W czasie odkurzania zwykłym odkurzaczem na sucho do powietrza w pomieszczeniu wydmuchiwane są drobne cząstki kurzu, które znacznie uprzykrzają funkcjonowanie osobom cierpiącym na alergię. Podrażniane są wówczas ich drogi oddechowe (wywoływanie kaszlu i kichania), a także oczy (zaczerwienienia, łzawienie). Właśnie dlatego odkurzanie bywa czynnością niemożliwą do wykonania przez te osoby. Nierzadko wymusza również opuszczenie przez nie domu na czas sprzątania. Odkurzacz dla alergików nie tylko pozwala im zostać w tym czasie w mieszkaniu, ale również umożliwia przejęcie tego domowego obowiązku.

Filtry gwarancją czystości powietrza

Dzisiaj w zasadzie każdy odkurzacz dostępny na rynku jest wyposażony w wysokiej jakości filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air). Są to filtry, które gwarantują zatrzymywanie najmniejszych cząstek kurzu wywołujących alergiczne reakcje. Filtry te występują jednak w różnych klasach i nie każda z nich jest optymalna dla osób z alergią. Odkurzacze dla alergików posiadają filtry co najmniej klasy HEPA 12 (ale również wyższe - 13, 14 lub filtry ULPA). Zatrzymują one niemal sto procent zanieczyszczeń - najmniejsze z nich mają wielkość 3 μm, czyli trzech milionowych części metra.

Nie jeden filtr, a cały system filtracyjny

Najlepsze odkurzacze dla alergików posiadają cały system filtracyjny. Jego kolejne stopnie zatrzymują coraz mniejsze cząsteczki, które mogłyby wydostać się z urządzenia. Odkurzacze dla alergików powinny zamiast worka filtracyjnego posiadać filtr wodny. W przeciwieństwie do worków, z wody nie wydostają się alergeny, które drażnią drogi oddechowe. Przede wszystkim dlatego alergikom polecamy właśnie odkurzacze z filtrem wodnym.

Drugą przeszkodą dla cząsteczek kurzu jest zmywalny filtr pośredni, na którym zatrzymują się nieco mniejsze cząstki. Ostatnią barierę stanowi właśnie filtr HEPA, zatrzymujący najmniejsze alergeny.

Brak worka to duże udogodnienie również w czasie czyszczenia odkurzacza. Filtr wodny wystarczy wyciągnąć z urządzenia, opróżnić i wypłukać pod bieżącą wodą. W czasie takiego czyszczenia nie dochodzi do uwalniania do powietrza żadnych drobin. Natomiast wyjęcie worka filtracyjnego wiąże się z nieuchronnym wypuszczeniem milionów cząstek wywołujących reakcje alergiczne.

Odkurzacze dla alergików - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając odkurzacz dla alergików, zwróć uwagę na to, czy jego obudowa jest solidna i szczelna. Jest to bardzo istotny aspekt, ponieważ przez nieszczelności na zewnątrz mogą wydostawać się mikroskopijne alergeny. Sprawdź także, czy urządzenie posiada certyfikaty gwarantujące bezpieczne używanie przez osoby cierpiące na alergię.

Komentarze

Gabrysia
Ja zawsze mam problem z zwiększonym katarem w trakcie odkurzania. Ostatnio jednak znalazłam na to rozwiązanie, bo zamówiłam sobie odkurzacz samojezdny roomba e5 i przyznam, że aż tak ogromnej różnicy się nie spodziewałam, oczywiście zdecydowanie na plus. Przynajmniej nie muszę ganiać z tym odkurzaczem :)