Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera

Mieszkania deweloperskieOdbiór techniczny nowego mieszkania to bardzo ważny moment, do którego trzeba się dobrze przygotować. Dzięki temu będziesz w stanie zauważyć ewentualne usterki i je zgłosić. Wtedy wykonawca będzie zobowiązany usunąć je na swój koszt. Jeżeli coś przeoczysz, może Cię to w przyszłości kosztować sporo nerwów i pieniędzy.

Bardzo ważne jest dokładne przypomnienie sobie zapisów zawartych w umowie z deweloperem, aby wiedzieć, jakie standardy powinien spełniać lokal mieszkaniowy. Warto również przed odbiorem mieszkania nieco poszerzyć swoją wiedzę techniczną oraz zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, które mogą się przydać (na przykład miarka, czy kątownik). Sprawdź, co trzeba wiedzieć przed odbiorem technicznym mieszkania od dewelopera.

Jak się przygotować do odbioru technicznego mieszkania? Porady

Większość z nas jest tak podekscytowana samym faktem odbioru mieszkania, że często zapominamy o niezwykle istotnych kwestiach. Warto zadbać o swoje interesy, aby później uniknąć niepotrzebnych kłopotów i wydatków. Pamiętajmy, że deweloper jest zobowiązany umową do zapewnienia odpowiedniego stanu lokalu mieszkaniowego i mamy prawo dokładnie wszystko sprawdzić, a w razie odkrycia jakichkolwiek nieprawidłowości domagać się ich usunięcia.

Podstawowe zasady odbioru technicznego mieszkania

 • umawiaj się na odbiór mieszkania w ciągu dnia - najlepsza pora to przedpołudnie. W dziennym świetle jesteś w stanie dostrzec o wiele więcej szczegółów niż w sztucznym.
 • weź wolny dzień w pracy. Odbiór mieszkania w przerwie na lunch nie jest najlepszym pomysłem. Nerwy i pośpiech nie służą Twoim interesom. Dlatego przed odbiorem mieszkania porządnie się wyśpij, a na sam odbiór przeznacz minimum 2 godziny, abyś mógł ze spokojem wszystko dokładnie sprawdzić.
 • co najmniej dzień wcześniej przypomnij sobie zapisy dotyczące stanu technicznego zawartego w umowie z deweloperem. Wypisz sobie najważniejsze kwestie i parametry techniczne na kartce, aby o niczym nie zapomnieć.
 • zaopatrz się w niezbędne sprzęty takie jak miarka, kątownik, poziomica, śrubokręt ze wskaźnikiem prądu (tak zwany próbnik), ciężarek na sznurku przeznaczony do sprawdzania pionów, niewielką piłkę do sprawdzenia, czy podłoga jest równa i nie ma spadków.

W nowym w mieszkaniu do sprawdzenia jest naprawdę sporo różnych rzeczy. Jeśli więc przeraża Cię ogrom kwestii technicznych, ponieważ nie masz żadnego doświadczenia, a tematy budowlane są Ci całkiem obce, to lepiej zdać się na fachowca. Wynajęcie specjalisty, jakim jest doświadczony inspektor budowlany to zdecydowanie dobry pomysł. Profesjonalista ma całą niezbędną wiedzę i jest pewny siebie, dlatego najlepiej zadba o Twoje interesy.

Odbiór techniczny mieszkania - co sprawdzić?

Najważniejsze parametry do sprawdzenia podczas odbioru technicznego mieszkania to:

1. Powierzchnia lokalu
Najczęściej w umowie z deweloperem jest zapis o możliwym marginesie błędu w powierzchni mieszkania - z reguły stanowi on 2%. Sposób pomiaru może być różny. Koniecznie dowiedz się, jakie normy przyjął deweloper przykładowo, czy powierzchnia jest mierzona z tynkiem lub bez. Musisz to wiedzieć, aby móc ustalić prawidłowość stanu faktycznego. Jeżeli wykryte zostaną nieprawidłowości przewyższające zapisy w umowie, masz prawo do odstąpienia od zakupu mieszkania.

2. Podłogi
Przede wszystkim konieczne jest sprawdzenie, czy podłogi są równe oraz poziome. Będziesz do tego potrzebować poziomicy oraz piłeczki. Koniecznie sprawdź także kąty. Niewiele osób jest świadomych tego, że w przypadku zakupu mieszkania na parterze, trzeba sprawdzić również grubość wylewki. Jest to nieco bardziej skomplikowane, ponieważ w tym celu konieczne jest wywiercenie dziury w podłodze. Zdecydowanie powinieneś jednak to zrobić, ponieważ wszelkie niedoróbki w tym zakresie wpłyną negatywnie na izolację termiczną pomieszczeń, co przełoży się na wzrost rachunków za ogrzewanie. Prawidłowa wylewka powinna mieć około 5 centymetrów grubości.

3. Ściany
Do sprawdzenia jest pion i poziom ścian, a także kąty na ich styku, które powinny być proste. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, czy tynk na ścianach jest położony równo bez żadnych zgrubień, czy wybrzuszeń. Istotne jest również to, aby ściany i sufitu były suche. Zwróć na to szczególną uwagę, jeżeli kupujesz mieszkanie na ostatnim piętrze. Zaniepokoić powinny Cię wszelkie zacieki i plamy, ponieważ mogą one świadczyć o źle wykonanym dachu, co stanowi poważny problem. Nieszczelności w tym zakresie będą powodować ciągłe zawilgocenie sufitu i ścian, co nie tylko spowoduje nieładne ślady, ale również będzie przyczyną rozwoju groźnych dla zdrowia pleśni, których bardzo ciężko się pozbyć.

4. Okna i drzwi
Podstawą jest to, aby w momencie odbioru mieszkania okna i drzwi były czyste. Jeśli nie są, wówczas nie będzie można odpowiednio ocenić prawidłowości ich montażu. Trzeba oczywiście sprawdzić, czy wszystkie okna i drzwi otwierają się prawidłowo, oraz czy są szczelne. Najłatwiejszy sposób na sprawdzenie szczelności okien to włożenie kartki papieru pomiędzy ramę a futrynę i zamknięcie okna. Jeżeli wszystko jest w porządku, to nie powinna ona wypaść. Upewnij się te, że podczas odbioru mieszkania zostały Ci przekazane wszystkie należne klucze, czyli w praktyce:

 • klucze do drzwi wejściowych mieszkania,
 • klucze do domofonu,
 • klucze do garażu,
 • klucze do komórki,
 • klucze do skrzynki pocztowej,
 • klucze do bramy w przypadku osiedli zamkniętych.

5. Instalacja elektryczna
Wykonawca powinien przekazać Ci protokół pomiaru izolacji elektrycznej. Ponadto musisz sam dokładnie sprawdzić takie kwestie jak:

 • prąd we wszystkich gniazdkach - zrobisz to przy pomocy próbnika,
 • światło we wszystkich połączeniach - w tym celu musisz przynieść ze sobą tyle oprawek z żarówkami, ile jest w mieszkaniu podłączeń na ścianach oraz sufitach. Sprawdzenie instalacji elektrycznej jest dosyć czasochłonne, ale konieczne. Tutaj szczególnie przyda nam się pomoc specjalisty budowlanego, który wykona tę pracę fachowo.

6. Wentylacja
Niestety ten aspekt techniczny jest bardzo często pomijany przez osoby odbierające nowe mieszkanie. To duży błąd, ponieważ nieprawidłowe funkcjonowanie wentylacji będzie skutkować utrzymywaniem się wilgoci w mieszkaniu (co może prowadzić do zagrzybienia ścian) oraz nachodzeniem nieprzyjemnych zapachów z innych lokali mieszkaniowych. Trzeba więc sprawdzić, czy piony wentylacyjne zgadzają się z planami. Natomiast sprytnym sposobem na sprawdzenie prawidłowości systemu wentylacyjnego, jest zapalenie w mieszkaniu kadzidełka. Robimy to przy szczelnie zamkniętych oknach i sprawdzamy, w którą stronę i jak szybko ucieka dym. Często jest to trudne do stwierdzenia przez laika, ale specjalista budowlany od razu zauważy nieprawidłowości.

7. Instalacja telewizyjna
Instalacja teletechniczna jest konieczna do korzystania z telewizji i Internetu od dowolnego dostawy. Od 2013 roku do wszystkich budynków wielorodzinnych wykonawca ma obowiązek doprowadzić światłowód oraz instalacje do odbioru telewizji satelitarnej kablowej. Dzięki temu od razu po wprowadzeniu się do mieszkania będziesz mógł podpisać umowę z każdym dostawcom usług internetowych i telewizji i zacząć z nich korzystać bez konieczności montażu dodatkowego okablowania.

W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w lokalu konieczne jest sporządzenie odpowiedniego protokołu, który będzie podstawą do ewentualnych roszczeń. Dlatego, jeśli jesteś laikiem w kwestiach budowlanych, wynajęcie inspektora budowlanego na odbiór mieszkania jest niemalże koniecznością. Sam możesz nie tylko przeoczyć wiele istotnych kwestii, ale również możesz mieć problemy z ich prawidłowym opisem technicznym w protokole, jeśli zajdzie taka konieczność.

Usługi specjalisty budowlanego w zakresie odbioru mieszkania to koszt kilkuset złotych, ale dzięki nim możesz uniknąć o wiele wyższych kosztów, a co najważniejsze będziesz mógł spać spokojnie, mając pewność, że w Twoim nowym mieszkaniu wszystko jest w porządku.

Komentarze