Ocieplenie ścian od wewnątrz - jak i czym to zrobić?

Ocieplenie ścian od wewnątrzStraty ciepła wynikające ze słabego ocieplenia budynku mogą być bardzo duże. Niestety, przekłada się to na wzrost kosztów ogrzewania domu. Wykonanie ocieplenia elewacji z różnych względów nie zawsze jest możliwe. Dobre efekty jednak daje również ocieplenie ścian wewnętrznych.

Montaż płyt izolacyjnych na ścianach nie jest ani trudny, ani bardzo kosztowny, a pomoże wyraźnie podnieść stopień izolacyjności termicznej pomieszczeń, co przełoży się na zwiększenie komfortu życia oraz spore oszczędności na ogrzewaniu. Ponadto ocieplenia wewnętrzne w postaci płyt klimatycznych są na tyle cienkie, że nie powodują widocznego ograniczenia powierzchni ocieplanych pomieszczeń.

Jakie płyty klimatyczne wewnętrzne wybrać?

Płyty izolacyjne wewnętrzne są lekkie i łatwe w montażu oraz skutecznie zapobiegają stratom ciepła w budynku. Są one znacznie wygodniejsze niż wełna mineralna czy styropian. Płyty takie wykonane są z silikatu wapiennego składającego się z piasku oraz wapna.

Mają one otwartą drobnoporowatą strukturę, dzięki czemu mają doskonałe właściwości termoizolacyjne i są bardzo stabilne. Płyty mają grubość zaledwie od 4 do 7 mm, co sprawia, że znika główny problem wynikający z wewnętrznego ocieplania budynków, jakim jest obawa, że gruba warstwa ocieplająca znacznie zmniejszy powierzchnię pomieszczeń.

Zalety płyt izolacyjnych

  • Szybki i łatwy montaż;
  • Skuteczne i szybkie działanie- po ich zamontowaniu temperatura pomieszczeń wyraźnie wzrasta w ciągu zaledwie kilku dni;
  • Odporność na zagrzybienia;
  • Niepalność;
  • Bezemisyjność;
  • Ogromne możliwości zastosowania.

Płyty klimatyczne sprawdzą się idealnie wszędzie tam, gdzie wykonanie ocieplenia zewnętrznego jest utrudnione na przykład w budynkach zabytkowych takich jak różnego rodzaju wille, folwarki czy zamki, ale także domy, kamienice czy budynki sakralne. Ponadto płyty takie można kłaść na wszystkie rodzaje ścian w tym również te wykonane z cegły, kamienia czy piaskowca.

Jak ocieplić ściany wewnętrzne - praktyczny instruktaż krok po kroku

Izolację ścian wykonasz w kilku prostych krokach:

Krok 1. Przygotowanie narzędzi i materiałów

Przed rozpoczęciem prac konieczne jest skompletowanie wszystkich potrzebnych materiałów budowlanych i narzędzi. Do ocieplenia ścian wewnętrznych budynku będą Ci potrzebne:

  • mineralne płyty izolacyjne,
  • lekka zaprawa,
  • siatka zbrojąca,
  • wiertarka z mieszadłem,
  • piła,
  • paca z zębami,
  • paca tarka,
  • calówka,
  • waga,
  • kołki,
  • drabina.

Wszystkie niezbędne akcesoria znajdziesz w marketach budowlanych. Przygotuj sobie też strój roboczy i rękawice ochronne oraz miskę z wodą, ściereczkę i gąbkę do czyszczenia nadmiaru zaprawy czy innych zabrudzeń.

Krok 2. Układanie i mocowanie płyt

Przed przystąpieniem do przyklejania płyt izolacyjnych należy odpowiednio przygotować ścianę. Powinna ona być czysta, odtłuszczona, sucha i równa. Pracę rozpoczynamy od przycięcia płyt izolacyjnych na potrzebny wymiar za pomocą piły płatnicy. Następnie pacą z zębami długości 10 mm nanosimy na nią zaprawę klejącą. Grubość warstwy klejącej powinna wynosić około 8 mm. Pamiętaj, aby na bieżąco oczyszczać czoło płyty oraz jej brzegi z nadmiaru zaprawy za pomocą wilgotnej ściereczki lub gąbki.

W położeniu pierwszego rzędu płyt izolacyjnych pomoże listwa startowa. Pamiętaj, aby dokładanie dociskać płyty do ściany i kłaść je jak najbardziej precyzyjnie. Nie może być pomiędzy nimi żadnych przestrzeni, ponieważ powodowałyby one starty ciepła.

W nowych domach i mieszkania, gdzie ściany są w bardzo dobrym stanie, wystarczy samo przyklejenie płyty zaprawą klejową. Natomiast w przypadku starszych tynków zaleca się dodatkowe mocowanie za pomocą kołków z trzpieniem w ilości dwóch sztuk na płytę.

Krok 3. Wykończenie ścian

Po przyklejeniu płyt niwelujemy wszelkie nierówności na ich powierzchni przy pomocy pacy tarki. Tynkowanie płyt izolacyjnych nie zawsze jest konieczne. Jeśli jednak chcemy to zrobić, wówczas należy najpierw umocnić je kołkami z trzpieniem oraz wykonać warstwę izolującą z siatki.

Na początek za pomocą pacy zębatej nanosimy na powierzchnię płyt warstwę lekkiej zaprawy o grubości 5 mm. Następnie zatapiamy w niej siatkę zbrojącą. W rogach pomieszczeń stosujemy specjalne narożniki siatkowe.

Na koniec wykańczamy ścianę zgodnie ze swoim gustem. Możemy położyć na nią tapetę, kafelki, tynk ozdobny lub tylko ją pomalować.

Każdy, kto ma już wcześniejsze doświadczenia w pracach budowlanych w mieszkaniu czy domu bez problemu samodzielnie poradzi sobie z montażem płyt izolacyjnych. Jeśli nie mamy żyłki do remontów, wówczas lepiej zatrudnić do wykonania tej pracy fachowca. Specjalista nie tylko perfekcyjnie wykona pracę, ale również doradzi nam jakiego rodzaju płyty izolacyjne wybrać i pomoże w zakupie najlepszych materiałów do wykończenia wnętrz takich jak farby, płytki ceramiczne czy tapety.

Komentarze