Nowoczesny dom - jaki powinien być?

Nowoczesny domNowoczesny dom to przede wszystkim taki, którego projekt, wykończenie oraz aranżacja podąża za najnowszymi trendami w dziedzinie nieruchomości. Każdemu, kto rozpoczyna budowę "swoich czterech kątów" marzy o tym, aby efekt końcowy budził podziw i uznanie.

Praktyczne zastosowanie piękna

Jedną z cech charakterystycznych, które rzucają się w oczy, a po których poznamy nowoczesne domy jest często płaski dach. Kiedyś domy budowane były wg przyjętych schematów. Wykończenie budynku spiczastym dachem było ogólnie przyjętym standardem. Dziś projektanci pozwalają sobie na dozę fantazji. Płaski dach nie tylko wygląda nowocześnie i elegancko lecz również ma wiele praktycznych zastosowań.

Po pierwsze, rozwiązanie to pozwala na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni, którą przeznaczyć możemy na taras. Tylko od nas zależy czy powierzchnia ta zostanie zadaszona - przedłużenie dachu, czy otwarta. Umożliwi to niewielkim kosztem powiększyć metraż, jednocześnie stworzyć na zewnątrz miejsce przytulne, ciepłe, idealne na odpoczynek, regenerację sił czy przyjęcie znajomych w ciepłe dni.

Po drugie płaski dach pozwala na polepszenie parametrów cieplnych budynku. Dom tworzy symetryczną bryłę po której ciepłe powietrze rozchodzi się znacznie szybciej i na dłużej się utrzymuje. Pozwala to jednocześnie na oszczędniejsze korzystanie z ogrzewania, zwłaszcza w okresie zimowym.

Po trzecie, płaski dach pozwala na montaż solarów słonecznych. Obecnie, kiedy przywiązujemy znacznie większą wagę do ekologii, rozwiązanie to jest niezwykle skuteczne. Poziome ułożenie paneli słonecznych pozwala na znacznie większe i skuteczniejsze pozyskanie energii słonecznej. Przy odpowiednim montażu solarów, domownik zyska możliwość nie tylko ogrzewania powietrza w domu lecz również np. wody. Zakup i podłączenie odpowiedniej technologii jest kosztownym wydatkiem, jednak w rezultacie przez wiele lat pozwoli na znaczne oszczędności. Pozytywny wpływ instalacji na środowisko jest dodatkową korzyścią.

Nowoczesny minimalizm

Sposób dekoracji wnętrz znacznie się zmienił na przestrzeni ostatnich lat. Cenimy sobie nowoczesne otwarte przestrzenie i minimalistyczne wykończenie. Trend ten odnajduje się również w nowoczesnych domach. Ich kształty (z płaskim dachem) są symetryczne, proste, dosłownie minimalistyczne. Jednocześnie taki kształt budynku i jego prostota pozwala na większą ekstrawagancję przy elewacji. Można się wtedy pokusić o niecodzienną fakturę lub poeksperymentować z kolorami farb.

Dodatkowo domom o prostej konstrukcji łatwiej nadać wizualnej lekkości. Zastosować możemy narożne okna, duże przeszklone przestrzenie, otwarty, niezabudowany z żadnej strony taras. Przy dodatkowym zastosowaniu jasnych barw na elewacji, uzyskamy lekki, świeży i niezwykle nowoczesny efekt.

Mieszanka materiałów w nowoczesnym domu

Kolejnym czynnikiem nadającym nieruchomości nowoczesnego wyrazu jest mieszanie różnych materiałów. Najczęściej spotykamy połączenia drewna i kamienia lub metal-kamień-szkło. Kombinacja materiałów, tak naprawdę, zależna jest od gustu przyszłych domowników. Odpowiednio dobrane zestawienie pozwoli na uzyskanie bardzo ciepłego i przytulnego efektu, jak również minimalistycznej nowoczesności.

Technologie w domu nowoczesnym

Coraz więcej mówi się o elektronicznym inteligentnym zarządzaniu domem. Na rynku dostępne są specjalne systemu, umożliwiające kontrolowanie wszystkiego za pośrednictwem niewielkiego pilota. Pilotem tym możemy np. otwierać i zamykać okna, regulować zasłony, ustawiać temperaturę wody, kontrolować klimatyzację, a nawet nastawić ekspres z kawą czy uruchomić zraszacze. Dosłownie każde urządzenie możemy podłączyć po system. Rozwiązanie to jest niezwykle wygodne. Wygoda ta niestety kosztuje. Koszt instalacji i podłączenia systemu warunkowany jest zazwyczaj metrażem powierzchni, na której ma zostać zamontowany.

Nowoczesny dom, zapierający dech w piersiach to przede wszystkim kombinacja przemyślanych i zgranych decyzji zastosowań, które w rezultacie pozwoli uzyskać efekt jedyny w swoim rodzaju.

Komentarze

Suria
Ja zawsze wiedziałam, że jak już będziemy budować dom to będzie on musiał być w nowoczesnym stylu! Chciałam go zaprojektować sama od deski do deski, ale pojawił się nam dzidziuś w drodze i stwierdziliśmy, że skorzystamy z gotowego projektu, bo zależało nam na czasie. Zdecydowaliśmy się na pomoc JW Budownictwo, troszkę pozmienialiśmy i dzięki temu już w nim zamieszkaliśmy. My mamy wystarczająco przestrzeni na odpoczynek, a synek na zabawy :)
Aza
Nowoczesny dom nie musi być zimny i składać się ze szkła i stali. Możemy zbudować go również z bardziej naturalnych materiałów dzięki czemu zyskujemy klimatyczny i piękny dom, w którym chce się mieszkać. Dobrym tego przykładem są domy nowoczesne z bala. Piękne ich realizacje widziałam w wykonaniu Natur Eko Dom, firmy z Mazur budującej z bala sosny mazurskiej niezwykle wytrzymałego i odpornego na warunki klimatyczne materiału. Planuję budowę takiego domu dla siebie właśnie z nimi według indywidualnego projektu.